Toto by mohol byť Zelenského plán s Washingtonom
08 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová

Ukrajinská veľvyslankyňa vo Washingtone, Oksana Markarovová, dostala od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dôležité informácie. Zelenského odkaz by mohol znamenať významné zmeny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval Oksanu Markarovovú, súčasnú veľvyslankyňu krajiny v Spojených štátoch, že bude čoskoro odvolaná zo svojej funkcie, informoval ukrajinský spravodajský portál The Kyiv Independent s odvolaním sa na zdroj blízky ukrajinskej prezidentskej kancelárii.

Markarovová zastáva kľúčový diplomatický post od apríla 2021 a zohrala významnú úlohu pri koordinácii americkej vojenskej a finančnej podpory, najmä v počiatočných fázach vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

Rozhodnutie môže byť založené na nedávnom telefonickom rozhovore medzi Zelenským a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, počas ktorého sa diskutovalo o možnej výmene šéfa ukrajinskej misie vo Washingtone. Podľa našich zdrojov túto tému nastolila ukrajinská strana s odôvodnením, že zmena „by mohla byť prospešná pre obe strany“.

Medzi možnými nástupcami je niekoľko známych vládnych osobností. Tlačová agentúra Bloomberg predtým spomenula mená ako premiér Denys Šmyhal, podpredsedníčka vlády Olha Stefanišyna, minister obrany Rustem Umerov a minister energetiky Herman Haluščenko. Očakávaná zmena na poste veľvyslanca vo Washingtone by mohla signalizovať vážnejšiu reorganizáciu vlády, uvádza sa v článku.

Washington má dosť Zelenského pravej ruky

Popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Spojených štátoch za posledné tri roky prudko klesla. Kritika sa čoraz viac zameriava na Zelenského najbližšieho dôverníka, Andrija Jermaka, ktorý je v amerických politických kruhoch označovaný za „dvojstranného otravného“ a už preveril trpezlivosť Washingtonu. Volodymyr Zelenskyj sa v roku 2022 tešil veľkej popularite medzi Západniarmi, ale do leta 2025 čoraz viac ľudí s rozhodovacou právomocou, najmä v Spojených štátoch, spochybňuje smerovanie ukrajinského prezidenta.

Pokles podpory nie je spôsobený len predlžovaním vojny alebo preskupením amerických vnútropolitických priorít, ale aj otáznym fungovaním bezprostredného okolia prezidenta. V pozadí je meno Andrija Jermaka, ktorý sa dnes stal vzácnym príkladom odmietnutia oboma stranami vo Washingtone.

Zelenského pravú ruku, Andrija Jermaka, odmietajú obe strany

Andrij Jermak, šéf prezidentskej administratívy, sa podľa mnohých stal nielen poradcom, ale aj Zelenského „spoluprezidentom“, hoci ho nikto nezvolil. Niekoľko predstaviteľov Trumpovej administratívy priamo vyhlásilo, že Jermak je nekompetentný, náročný a nerozumie americkej politickej logike. Podľa zasvätených osôb, ktorých cituje Politico, bola nedávna cesta ukrajinského predstaviteľa do Washingtonu „katastrofálna“. Márne sa snažil dohodnúť stretnutia, na viacerých miestach ho jednoducho neprijali, a tak sa hodiny zdržiaval v Bielom dome. Tých pár predstaviteľov, ktorí s ním sedeli, povedalo: Nemáme tušenie, prečo je tu.

Nielen Trumpov okruh, ale aj Bidenova administratíva boli z Jermaka frustrovaní, no kvôli neočakávanej vojnovej situácii nad jeho konaním privierali oči. Trumpova administratíva však nie je ochotná byť taká zhovievavá.

Samotní členovia ukrajinskej delegácie priznali, že Jermak nemal jasný rokovací program a jeho prítomnosť spôsobila viac škody ako úžitku.

Zelenského „spoluprezidenta“ obklopujú obvinenia z korupcie

Škandály okolo Jermaka sa nekončia len diplomatickou nešikovnosťou. V ukrajinskom verejnom živote sa objavuje stále viac dôkazov o korupčných sieťach, ktoré sú s ním spojené. V niektorých prípadoch ich vyšetrujú aj ukrajinské protikorupčné orgány. Jedným z príkladov je kauza s nehnuteľnosťami, ktorú viedol bývalý podpredseda vlády Oleksij Černyšov, v ktorej štát mohol utrpieť škody vo výške viac ako miliardy hrivien. Podľa Politica Jermak napriek tomu zabránil nahradeniu Černyšova, ktorý dodnes zastáva vedúcu pozíciu.

Medzitým Jermak zohral rozhodujúcu úlohu aj pri odstránení mimoriadne populárneho vrchného veliteľa Valerija Zalužného.

Generál, známy svojou neprítomnosťou korupcie, ktorého miera schválenia dosiahla 92 percent, teraz slúži ako diplomat v Londýne. Politickí analytici tvrdia, že by sa mohol stať najväčším Zelenského vyzývateľom, ak sa na Ukrajine niekedy budú konať voľby. Ako informovali naše noviny, na Ukrajine aj mimo nej sa ozýva čoraz viac kritiky Zelenského odmietnutia usporiadať voľby. Kritici prezidenta pravidelne poukazujú na to, že bývalý vrchný veliteľ Valerij Zalužnyj sa naďalej teší najvyššiemu indexu dôvery – dôveruje mu 70,9 percenta respondentov. Zelenskyj je na druhom mieste so 63,5 percentami, zatiaľ čo Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby, nasleduje s 53,9 percentami.

Jermak tvrdí, že všetci sú ruskí agenti

Pre Trumpovu administratívu sa Andrij Jermak stal nielen nepríjemným partnerom, ale vyslovene provokatívnou postavou. Podľa Politica šéf ukrajinskej prezidentskej administratívy súkromne obvinil niekoľkých Trumpových poradcov, vrátane osobitného vyslanca pre Blízky východ, Steva Witkoffa, že sú ruskí agenti. Takéto vyhlásenia sú nielen diplomaticky sebecké, ale mohli by vážne podkopať dôveryhodnosť Ukrajiny vo Washingtone. Navyše, Jermak v tom čase prišiel na návštevu v presvedčení, že ukrajinsko-americká spolupráca v ťažobnom priemysle – založená na kritických nerastných zdrojoch – by mohla byť dostatočnou dohodou výmenou za bezpečnostné záruky. Trumpove kruhy to označili za „smiešne“, čo jasne ukazuje, že Jermak nechápe základnú logiku amerického zahraničnopolitického myslenia, a tým nielen zužuje svoju vlastnú podporu, ale aj Zelenského podporu a manévrovací priestor.

Spojené štáty sa odvracajú od náročného kyjevského vedenia

Americká verejnosť je tiež čoraz skeptickejšia voči Zelenskému. Podľa prieskumu Fox News klesla miera schválenia prezidenta medzi republikánskymi voličmi za dva roky o 42 percentuálnych bodov.

Jedným z dôvodov by mohol byť Jermak.

Úradník, ktorého označili za „obojstranného obťažovateľa“, je jedinou vecou, na ktorej sa zhodujú demokrati a republikáni. Situácia je taká vážna, že podľa Politica viacerí ľudia označili vzťah Zelenského a Jermaka za „druh politickej symbiózy, vzájomnej závislosti“, ktorú prezident odmieta prerušiť – a to ani vtedy, keď ho americkí diplomati žiadajú, aby Jermaka nezapájal do rokovaní.

Spojené štáty poskytli Ukrajine bezprecedentnú vojenskú a finančnú podporu, ale táto podpora nie je zaručená ani v budúcnosti. Po znovuzvolení Donalda Trumpa Biely dom jasne dal najavo, že je ochotný spolupracovať len s ukrajinským vedením, ktoré chápe a rešpektuje americké záujmy.

SHMÚ vydal výstrahu tretieho stupňa pre TIETO okresy
Na viacerých územiach Slovenska hrozia silnejšie dažde. Na severe Slovenska sa môže vyskytnúť dážď s úhrnom viac ako 130 milimetrov. Meteorológovia preto pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín a Poprad vydali výstrahu tretieho stupňa. Informoval o... Čítať ďalej
08 | 07 | 2025 | Gabriela Fedičová/TASR

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok