Bude to už 5 rokov, čo rodina Lučanských vo vianočnom období za vlády ministerky Kolíkovej (dnes SAS) brutálne prišla o otca rodiny - generála Milana Lučanského. O masovom vrahovi Mikulášovi Černákovi, ktorému sa ako jediný z polície odvážil postaviť, už bratislavská kaviareň natočila 2 filmové trháky z našich daní a zvažuje sa jeho prepustenie z doživotnej väzby. Rodina zosnulého prezidenta policajného zboru sa však doteraz márne domáha pravdy o podmienkach jeho väzby, zaobdchádzania i okolností jeho zranení a smrti v rukách štátu.
Prípad sa sústreďuje na viaceré incidenty, ku ktorým došlo počas väzby generála Lučanského. Zvlášť sa skúmajú udalosti z 9. a 10. decembra 2020, kedy došlo k jeho zraneniam, ako aj samotná smrť z 29. decembra 2020. Vyšetrovanie prebehlo v dvoch kolách a v oboch bolo ukončené s neuspokojivým výsledkom, že sa nepreukázalo spáchanie trestného činu. Po následných márnych dovolaniach na slovenskú generálnu prokuratúru a ústavný súd sa syn Adam Lučanský, dnes poslanec NRSR (SNS) obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Sťažnosti podal 18. októbra 2024 a 22. januára 2025. ESĽP skúmal, či štát neporušil právo Milana Lučanského na život a či splnil svoje povinnosti chrániť jeho zdravie vrátane prijatia primeraných opatrení na zabránenie sebapoškodeniu v podmienkach väzby.
Pred týždňom európsky súd oficiálne oznámil slovenskej vláde obidve sťažnosti (č. 30478/24 a č. 2634/25). „Po tom, ako som opakovane poukazoval na porušenie práv v súvislosti s podmienkami väzby môjho otca vrátane zranení, ktoré v nej utrpel a jeho následným úmrtím, vnímam oznámenie mojich sťažností vláde ako významný krok v medzinárodnom preskúmaní toho, ako Slovenská republika splnila svoje záväzky v oblasti ochrany ľudských práv. Pripomínam, že ESĽP prevažnú väčšinu sťažností, ktoré sú mu podané, odmieta ako neprijateľné bez toho, aby sa k nim vláda vyjadrila. Oznámenie sťažností vláde znamená, že ESĽP sa nimi vážne zaoberá a vláda sa bude musieť podrobne vyjadriť k mnou namietaným porušeniam, čo GP SR ani ústavný súd neurobili,“ vysvetlil navrhovateľ Adam Lučanský.
„Prvým uznesením ústavného súdu (II. ÚS 324/2024-45) bola moja ústavná sťažnosť odmietnutá z dôvodu, že napadnutý postup a uznesenie krajskej prokuratúry "boli podrobené prieskumu zo strany generálnej prokuratúry,“ pripomína. "Takáto argumentácia nemôže obstáť, pretože spomínané rozhodnutie GP SR sa netýkalo mojich námietok o zásadných nedostatkoch vyšetrovania pokiaľ ide o početné zranenia môjho otca či okolností vyhotovenia nezákonného znaleckého posudku," hnevá sa syn.
Prokurátor GP SR dospel len k záveru, že "bola v nedostatočnej miere posúdená súvislosť medzi jeho psychickým stavom vo výkone väzby a medicínskych zariadeniach na jednej strane a prípadným zavinením príslušníkov ZVJS na druhej strane, a to vo vzťahu k prípadnému nedobrému psychickému stavu generála Lučanského, ktorý mohol ako dominantný motív viesť k spáchaniu samovraždy," cituje Lučanský a dôvodí: "Moje námietky obsiahnuté v ústavnej sťažnosti preto mali byť náležite preskúmané v ich podstate a závery prokurátora GP SR mal ústavný súd zohľadniť pri posudzovaní mojich námietok voči podmienkam väzby. Za zistené nedostatky vyšetrovania mi mal priznať primerané finančné zadosťučinenie,“ vysvetľuje syn Adam.
Druhú ústavnú sťažnosť podal proti krajskej prokuratúre. Aj tou sa ústavný súd odmietol zaoberať tentokrát z dôvodu údajného nedostatku právomoci s odkazom na kontorverzný "podnet podľa Príkazu GP SR č. 11/2019". Tieto zlé správy mali aspoň malý prínos: syn Lučanský tým vyčerpal všetky opravné prostriedky domáceho práva, čím získal oprávnenie obrátiť sa na spomínaný ESĽP.
Neporušil štát právo Milana Lučanského na život a splnil svoje pozitívne povinnosti chrániť jeho zdravie vrátane prijatia primeraných opatrení na zabránenie sebapoškodeniu v podmienkach väzby? Bolo vyšetrovanie okolností jeho smrti vedené v súlade s procesnými požiadavkami vyplývajúcimi z článku 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd? Bolo s Milanom Lučanským neľudsky a ponižujúco zaobchádzané zo strany väzenských či vnútroštátnych orgánov? To sú vážne otázky európskeho súdu.
Nová popandemická vláda už nemá dôvody zahmlievať pravdu.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik