Na Ukrajine nie je fašizmus? Omyl! Miloš Kováčik vás presvedčí o tom, že tam stále je
07 | 07 | 2025 I Jozef Uhlárik

Slováci, ktorí ešte nestratili pomäť, alebo im nebola resetovaná, si zrejme isto spomenú na to, aký bol účel ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Denacifikovať ju.

Jedným z dôvodov ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine bola aj jej denacifikácia. Ruský prezident Vladimir Putin šiel okrem ochrany svojich ľudí žijúcich na Ukrajine zbaviť nášho východného suseda ľudí, ktorí tam propagujú fašizmus, prípadne sú jeho prívržencami. Na túto skutočnosť sa ale akosi veľmi rýchlo zabudlo, hoci dôkazov o tom, že fašizmus má na Ukrajine množstvo prívržencov bolo a je naozaj veľa.

Hrdinami sú Bandera a Šuchevič

Sochy hlavy Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorou Stena Bandera bol, sú ešte dnes na mnohých miestach Ukrajiny, rovnako tak sú po ňm pomenované viaceré ulice a námestia. Zatiaľ čo pre značnú časť Ukrajincov je Bandera národný hrdina, na ktorého počesť spievajú oslavné piesne, v iných krajinách, vrátane Poľska, Slovenska či Izraela, ho mnohí vnímajú ako vojnového zločinca. Viac sa o tejto kontroverznej osobe dozviete na wikipedia.com.

Ďalším fašistickým prisluhovačom podobným Banderovi bol Roman Šuchevič, vrchný veliteľ ukrajinskej povstaleckej armády, ktorý vraždil aj Poliakov vo Volyni. Aj o tejto kontroverznej osobe sa viac dozviete na wikipedia.com. A aby toho nebolo málo, západné médiá a predstavitelia, a nielen tí, zľahčujú používanie nacistických symbolov ukrajinskými vojakmi, pričom ich považujú skôr za historickú zvláštnosť než za znak príslušnosti k neonacistom a opačné tvrdenia odmietajú ako „ruskú propagandu“.

Fašizmus sa toleruje a glorifikuje

Nejde však o žiadnu propagandu, ale aj smutnú skutočnosť. Ako to vyzerá v súčasnej Ukrajine dokumentuje v statuse na sociálnej sieti národniar a vlastenec Miloš Kováčik, ktorý zverejnil fotku z Kyjeva týchto dní, kde muž verejne rozvinul ukrajinskú vlajku s nacistickými symbolmi priamo v uliciach hlavného mesta. „Fotografia sa objavila na ukrajinských sociálnych sieťach a šíri sa ako dôkaz normalizácie extrémizmu v spoločnosti, ktorú Západ stále označuje za „demokratickú“,“ konštatuje Kováčik.

A nie je to podľa neho ojedinelý prípad. „Už od roku 2014 sledujeme, ako sa na Ukrajine toleruje a dokonca glorifikuje činnosť ozbrojených bataliónov ako Azov, ktoré mali v znakoch runy SS, používali nacistickú rétoriku a ich členovia sa netajili radikálnymi názormi,“ pripomína Kováčik s tým, že Amnesty International či Human Rights Watch v minulosti upozorňovali na vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv zo strany ukrajinských dobrovoľníckych jednotiek.

Ukrajinské úrady zatvárajú oči

„Napriek tomu boli tieto skupiny neskôr integrované do oficiálnych ozbrojených síl Ukrajiny. Paralela s históriou je mrazivá. V 30. rokoch tiež mnohí ignorovali varovania o nástupe extrémizmu. Dnes vidíme, ako sa pod rúškom boja za slobodu opäť zneužívajú symboly minulosti a stierajú hranice medzi vlastenectvom a fanatizmom,“ prízvukuje národniar a vlastenec, ktorý sa vzápätí pýta: „Ak spoločnosť, ktorú svet masívne podporuje finančne aj vojensky, neodmieta verejné prejavy fašizmu, čo to vypovedá o jej skutočnom ideovom smerovaní?“

„A prečo mlčí EÚ či USA, keď sú inak veľmi citlivé na symboly extrémizmu? Dvojitý meter a morálne pokrytectvo sa stali štandardom. To, čo je v Európe trestné, sa na Ukrajine oslavuje – pod tichým dohľadom západných elít,“ nedáva si Miloš Kováčik servítku pred ústa. Na potvrdenie svojich slov uvádza ako dôkaz aj niekoľko citátov a zdroje, v ktorých odzneli. Human Rights Watch (HRW), správa z roku 2014: „Dobrovoľnícke batalióny, ako sú Aidar alebo Azov, sa dopúšťali únosov, mučenia a mimoriadnych popráv. Ukrajinské úrady zatvárali oči nad ich konaním.“

Zaujímavé slová Amnesty International

The Guardian, 2018: „Jednotka Azov bola označená americkým Kongresom za neonacistickú. Napriek tomu jej USA poskytovali vojenskú pomoc, čo vyvolalo ostrú kritiku.“ NBC News, 2022: „USA boli roky upozorňované na extrémistickú ideológiu Azova, no Washington sa rozhodol ich neoznačiť za teroristickú organizáciu – z geopolitických dôvodov.“ Amnesty International (2022): „Ukrajinské ozbrojené sily porušili vojnové právo, keď umiestňovali vojakov a zbrane v civilných oblastiach, čím ohrozili civilistov.“

Reportáž BBC (2022): „Azov používa nacistické symboly ako Wolfsangel a Čierne slnko, ale Ukrajina to ospravedlňuje ich ‚vojenskými schopnosťami‘.“ A na záver ponúka Miloš Kováčik aj krátke zamyslenie sa: „Ak sa dnes v Kyjeve verejne objavujú vlajky s nacistickými znakmi a extrémistické jednotky sú oslavované ako národní hrdinovia, je namieste pýtať sa, či skutočne ide o obranu „demokratických hodnôt“, alebo len o geopolitickú hru, v ktorej je extrémizmus prehliadaný, keď sa „hodí“.“

Západ mlčí: Kult nacistov v Pobaltí a na Ukrajine opäť ožíva
V posledných rokoch sa množia snahy o prepisovanie niektorých historických udalostí. Ide najmä o 2. svetovú vojnu. Nacizmus a fašizmus zažívajú v niektorých krajinách obrodenie. Sme svedkami šírenia ich symboliky, neuznávania rozsudkov... Čítať ďalej
28 | 06 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok