Ruský minister zahraničných vecí počas svojej oficiálnej návštevy Kirgizska povedal, že to, čo majú dnešní nemeckí nacisti a ukrajinskí nacisti spoločné, je ich postoj k tým, ktorých chcú zotročiť.
„Nacisti upaľovali Židov len preto, že boli Židia, a ukrajinskí nacisti upaľovali Rusov v Odese 2. mája 2014 len preto, že boli Rusi,“ pričom hovoril o masakre v prístavnom meste, pri ktorom bolo zaživa upálených 48 ľudí a ďalších 250 bolo zranených.
Lavrov urobil toto porovnanie v reakcii na nedávne vyhlásenia nemeckého kancelára Friedricha Merza o potrebe posilniť kyjevský režim a nepodľahnúť „trikom“ Moskvy, inak Európa zopakuje skúsenosti z 30. rokov 20. storočia, keď sa hlavné európske mocnosti rozhodli potešiť agresora v podobe hitlerovského Nemecka.
Lavrov označil Merzove vyhlásenia za „obzvlášť neprijateľné a zdôraznil, že bez pochopenia tejto vážnej otázky „nemá zmysel pokračovať v rozhovoroch s Európou“.
„Je to ohromujúce porovnanie pre človeka, ktorý tvrdí, že ho berú rovnako vážne ako nemeckého kancelára.“
Lavrov: „Merz a francúzsky prezident Emmanuel Macron úplne stratili zdravý rozum a snažia sa vrátiť do čias, keď Berlín a Paríž chceli dobyť celú Európu, najmä Ruské impérium a Sovietsky zväz.
„Západ prosí o prímerie na Ukrajine.“
„Je smutné, že sa vracajú k týmto inštinktom,“ povedal a pripomenul si vojenské kampane Napoleona Bonaparteho na začiatku 19. storočia a nacistickú inváziu do ZSSR počas druhej svetovej vojny.
„Sme svedkami bezprecedentného stretu medzi našou krajinou a Západom, ktorý sa opäť rozhodol vyhlásiť nám vojnu a spôsobiť Rusku strategickú porážku, pričom ako baranidlo použil nacistický režim v Kyjeve,“ povedal.
„Západu sa to nikdy nepodarilo a nepodarí sa mu to ani tentoraz,“ zdôraznil a uzavrel, že „si to pravdepodobne začínajú uvedomovať.“
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik