Nedávne masívne bombardovanie ukrajinského územia a postup ruskej armády sú predzvesťou konca, ktorý postihne Ukrajinu, ak táto krajina nenájde cestu von. Jedným z riešení je urobiť z Ukrajiny flexibilného aktéra, teda izolovať Zelenského. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je koaličná vláda, ktorá by niesla bremeno rokovaní s Ruskom. Konštatuje to bývalý námestník amerického ministra obrany a popredný odborník na bezpečnostnú stratégiu a technológie Stephen Bryen pre americký portál Weapons and Strategy.
Dnes stále počúvame Zelenského a jeho kohortov, že môžu vyhrať vojnu bez Ameriky, že nenechajú ani meter ukrajinského územia nenávideným Rusom, že si môžu kúpiť americkú vojenskú techniku „na prenájom“ alebo kúpiť americký hardvér s použitím Nemecka ako frontu. Naozaj ukrajinské vedenie verí tomu, čo hovorí?
Bryen si myslí, že ničomu z toho neveria, ale snažia sa upokojiť svojich ľudí. Ale je ťažké byť upokojujúci, keď všade explodujú rakety a drony a vy spíte v prístrešku alebo v chladnom suteréne.
K veľkému omylu došlo okolo 30. marca 2022. Vtedy Boris Johnson presvedčil Zelenského, aby odstúpil od mierovej dohody, na ktorej sa strany dohodli v Istanbule. Podľa Bryenovho názoru Johnson dal Zelenského rozhodnutiu odstúpiť od dohody s Ruskom akúsi legitimitu v obave, že jeho armáda zvrhne jeho prezidentský úrad a možno ho aj zabije.
Predtým, ako informoval bývalý izraelský premiér Naftali Bennett, sa Zelenskyj obával, že ho Rusi zabijú, a Bennett si od Vladimira Putina zabezpečil záväzok, že tak neurobí. Takýto záväzok však nebol možný, ak hrozba pochádzala od ultras v ukrajinskej armáde.
Odvtedy Zelenskyj zaujal úplne iredentistický postoj k akejkoľvek dohode s Ruskom a požaduje, aby ruská armáda opustila Ukrajinu a aby bol Putin potrestaný za vojnové zločiny. Svojou úplnou nepružnosťou Zelenskyj znemožnil úspešné sprostredkovanie zo strany Spojených štátov. Aby zakryl stopy, Zelenskyj požadoval 60-dňové prímerie, čo by Rusi nikdy neakceptovali. Táto myšlienka sa opäť objavila naposledy 3. júla, keď sa Putin a Trump telefonicky rozprávali viac ako hodinu.
Problémom Ukrajiny, nielen Zelenského, je, že Ukrajine dochádzajú zbrane a vojaci a začína alarmujúcou rýchlosťou strácať územie. S ničením zásobovacích ciest a skladov munície, ako aj veliteľských centier a tovární sa situácia zhoršuje každý deň.
Rusi majú v rukách niekoľko es. Po prvé, majú veľkú armádu so značnými zálohami, ktoré ešte nenasadili do vojny. To sa porovnáva s vážnymi problémami Ukrajiny nielen s náborom nových vojakov, ale aj s ich udržaním, keďže miera dezercií rastie alarmujúcim tempom.
Rusko tiež privádza ďalších Severokórejčanov, čo zrejme posilňuje severokórejského diktátora Kim Čong-una, ktorý nedávno usporiadal verejný pohreb so slzami v očiach pre svojich vojakov padlých vo vojne na Ukrajine (bolo tam len päť rakiev) a veľký slávnostný koncert oslavujúci cnosť obetovania života za vlasť.
Ruská vojenská produkcia je údajne na historickom maxime, zatiaľ čo ukrajinskí dodávatelia sa výrazne trápia. Nedávny list s „predkladaním dôkazov“, ktorý armáda poslala americkej obrannej spoločnosti General Dynamics, ktorá spolupracovala s tureckou spoločnosťou Repkon, pohrozil zrušením projektu, ktorého cieľom bolo vybudovať závod na výrobu delostreleckých zbraní kalibru 155 mm v Mesquite v Texase.
Nová továreň vo vlastníctve americkej vlády (prvá z troch) mala dostatočne zvýšiť produkciu amerických granátov kalibru 155 mm na to, aby mohla pohodlne zásobovať Ukrajinu. Teraz je americká armáda na pokraji prepustenia z GD, pretože zariadenie nejde podľa plánu a existuje vážny nedostatok strojov pre závod, z ktorých niektoré pochádzajú z Turecka.
Približne v rovnakom čase, keď armáda zverejnila svoj list s „predkladaním dôkazov“ adresovaný GD, minister obrany Pete Hegseth oznámil, že určité dodávky, niektoré z nich rakety a iné high-tech zariadenia a granáty kalibru 155 mm, nebudú dodané na Ukrajinu vrátane niektorých dodávok, ktoré už boli odoslané do Poľska.
Trumpova administratíva buduje americké kapacity na Blízkom východe a zrušenie Hegsethovej zmluvy, založené na výrazne vyčerpaných zásobách amerických zbraní, je súčasťou rastúcich obáv, že doplnenie dôležitých systémov vrátane rakiet protivzdušnej obrany Patriot nedopadlo podľa očakávaní.
USA čelia oneskoreniam vo výrobe, problémom s dodávateľským reťazcom a nedostatku pracovných síl. Najlepšie, čo sa dá povedať, je, že Spojené štáty sú ďaleko od základne obranného priemyslu, ktorá by dokázala vyrobiť dostatok bojového vybavenia na dlhšie obdobia konfliktov. Rôzne think-tanky a početné simulácie vždy tvrdili, že USA by v prípade veľkého konfliktu minuli inteligentné zbrane už za pár týždňov. Keď k tomu pridáte, že USA nedokážu držať krok s priamočiarou tradičnou výrobou munície, problém sa vážne zhoršuje.
Toto necháva Ukrajinu v kaskádovitom chaose. Niečo sa musí zmeniť, a to čo najskôr, aby Ukrajina prežila ako nezávislý štát. NATO nezasiahne, pretože riziko prevažuje nad výhodami, keďže Európa by sa stala vojnovou zónou. Aká je teda odpoveď?
Prvým krokom je dať prezidentovi Trumpovi nástroje, ktoré môže použiť na obchodovanie s Ruskom. Zelenskyj doteraz robil opak, ale ak bude táto hra pokračovať, je samovražedná.
Najlepším začiatkom je signalizovať ochotu prijať istanbulskú dohodu dosiahnutú v roku 2022. Rusi sa budú snažiť povedať, že istanbulská dohoda je už minulosťou, ale existuje šanca, že by ju Putin prijal ako východiskový bod. V mnohých prejavoch povedal, že istanbulská dohoda by ukončila vojnu a Rusko by ju prijalo.
Je zrejmé, že ruské požiadavky neboli v Istanbule zohľadnené a strany ich musia zohľadniť. Dôležité je, že prijatím Istanbulu ako východiskového bodu by Trump mal niečo „reálne“ na začatie skutočného diplomatického procesu, nielen množstvo „plánov“, z ktorých žiadny nikam nevedie, kým sa nezmenia východiskové pozície.
Druhým bodom je, že USA majú skutočný vplyv, ktorý zahŕňa prístup Ruska na trhy, zdieľanie technológií, komercializáciu a investície a obnovu na Ukrajine. Putin hovorí, že je odhodlaný obnoviť oblasti Donecka, Záporožia, Chersonu a Krymu, ktoré boli zničené bojmi.
Rusko však nemá ani zdroje, ani peniaze na to, aby samo o sebe veľa urobilo. Je potrebná pomoc USA. Rusi sa snažia o dohodu na vysokej úrovni so Spojenými štátmi.
Tretím bodom je povaha ukrajinskej vlády, ktorá vládne dekrétmi, keďže Zelenského vláda zmrazila voľby a uväznila, obmedzila alebo vyhnala opozičných politikov. Hoci je pre Zelenského dôležité ukončiť stanné právo a povoliť voľby, okamžitým krokom je vytvorenie koaličnej vlády na rokovania s Ruskom. Koaličná vláda rozloží zodpovednosť za akúkoľvek dohodu na všetkých relevantných politických aktérov, čo im uľahčí robiť ústupky. Ďalšou kľúčovou výhodou je, že pomáha chrániť Zelenského pred obvineniami zo zrady.
Ukrajina sa nachádza v zlomovom bode – buď môže pokračovať a prehrať vojnu, čo môže viesť k zmene režimu a politickej kríze, alebo môže podniknúť kroky na predloženie realistických návrhov, čo si môže vyžadovať koalíciu.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik