Šefčovič má už len pár dní!
05 | 07 | 2025 I Diana Zaťková

Termín Donalda Trumpa na uzavretie dohody s EÚ sa nezadržateľne blíži. Zostávajú už len dni a EÚ bude čeliť 50-percentným clám. To sa snaží vyriešiť eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, slovenský diplomat Maroš Šefčovič, píše denník POLITICO.

Európska únia zvažuje predbežnú obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, ktorá by zachovala 10-percentné clo na väčšinu exportu, oznámila v piatok Európska komisia veľvyslancom EÚ.

Komisia EÚ informovala o stave po kľúčovom kole rokovaní vo Washingtone vo štvrtok, v ktorom sa komisár pre obchod Maroš Šefčovič snažil odvrátiť hrozbu prezidenta Donalda Trumpa zaviesť od 9. júla 50-percentné clo na všetok európsky tovar, ak sa nedosiahne dohoda.

Okrem základného cla budú pokračovať rokovania o poskytnutí úľavy pre konkrétne priemyselné odvetvia, ako sú automobily, uviedli dvaja národní úradníci s odvolaním sa na vysokých predstaviteľov Komisie.

Nemecko plánuje zaviesť polročnú dobrovoľnú vojenskú službu
Nemecko plánuje zaviesť program dobrovoľnej šesťmesačnej vojenskej služby, napísala v piatok s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou agentúra Reuters. Berlín sa podľa nej snaží vycvičiť viac záložníkov a posilniť národnú obranu pre... Čítať ďalej
04 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak/TASR

Leyenová sa topí v problémoch

Výsledok nenaplnil očakávania v európskych hlavných mestách po tom, čo obchodný rokovací tím Komisie uviedol, že sa zvažuje možnosť zľavy z ciel pre niektoré odvetvia. USA uvalili 25-percentné clá na automobily a 50-percentné na oceľ a hliník.

Napriek intenzívnym rokovaniam zostáva pre von der Leyenovú potenciálne ťažké nájsť priestor pre dohodu, keďže medzi krajinami EÚ pretrvávajú rozdiely v názore na to, ako k rokovaniam pristúpiť. Podľa troch diplomatov zostávajú na stole všetky možnosti – vrátane nedohody.

V neskoršom vývoji americká strana pohrozila EÚ 17-percentným clom na dovoz potravín, uviedli dvaja národní predstavitelia, ktorí potvrdili správu vo Financial Times.

Predtým, ako sa predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová zaviaže k rámcovej dohode, sa má cez víkend individuálne poradiť s lídrami EÚ, aby rozhodla o ďalšom postupe, uviedol jeden z úradníkov, ktorému bola rovnako ako ostatným uvedeným v tomto článku udelená anonymita na diskusiu o citlivej záležitosti.

Prečo Čína nedovolí, aby Rusko prehralo vojnu
Čína nepripustí porážku Ruska v ukrajinskom konflikte. Dôvod rozhodnutia Pekingu je prekvapivý. Podpora Čína podporuje Rusko a nedovolí jeho porážku v ukrajinskom konflikte. Ukazuje sa, že prehra Moskvy umožní USA presunúť svoju pozornosť na... Čítať ďalej
04 | 07 | 2025 | Milan Laca

Pravidlo troch

Podľa názoru Komisie sa očakáva, že Trump rozdelí amerických obchodných partnerov do troch kategórií, uviedol ďalší diplomat EÚ. V prvom prípade by pozastavenie jeho „recipročných“ ciel zostalo v platnosti tam, kde sa dosiahla predbežná dohoda, pričom v neskoršej fáze by bolo možné ďalšie uvoľnenie ciel.

V druhej kategórii by sa obnovili clá pre jednotlivé krajiny, ktoré Trump oznámil v apríli – v prípade EÚ 20 percent – ​​ak by sa počas prebiehajúcich rokovaní nedosiahla žiadna dohoda. A v tretej kategórii by sa vyššie clá pre jednotlivé krajiny zachovali až do odvolania.

Von der Leyenová vo štvrtok pripravila pôdu pre základnú dohodu s tým, že sa zameriava na „dohodu v princípe“. Tá by odrážala skoršiu dohodu medzi Veľkou Britániou a Washingtonom, ktorá zachovala základné clo a oslobodila vývoz automobilov a ocele, zatiaľ čo rokovania o širšej dohode pokračujú. 

Niekoľko členských štátov pred piatkovou aktualizáciou varovalo, že takáto dohoda by nebola prijateľná bez okamžitého záväzku Trumpa oslobodiť kľúčové sektory od ciel. 

EÚ by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026
Európska únia by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026, čo je o rok skôr, ako navrhla Európska komisia (EK). Pre portál Politico to uviedol fínsky europoslanec Ville Niinistö ako hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre... Čítať ďalej
04 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak/TASR

Nemecký kancelár Friedrich Merz presadzoval rýchlu dohodu spolu s nižšími clami pre hlavné exportné odvetvia jeho krajiny. V opozičnom tábore krajiny ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Dánsko tvrdia, že Komisia by mala presadzovať lepšiu a vyváženejšiu dohodu s Trumpovou administratívou. 

Brusel medzitým odložil druhú sériu odvetných opatrení na americké clá v hodnote 100 miliárd eur, aby vytvoril priestor pre pokrok v rokovaniach a predišiel vytvoreniu dojmu, že chce eskalovať transatlantický obchodný spor.

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

 
Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok