Spojené kráľovstvo opäť čelí vírusu, tentoraz v podobe vysoko nákazlivého variantu s názvom Stratus. Virológovia varujú, že ide o „rekombinantný kmeň“ koronavírusu – teda genetickú zmes viacerých mutácií, ktoré spolu vytvárajú ideálne podmienky na šírenie. Kým niektorí ho označujú za evolučnú náhodu, iní o ňom hovoria ako o „Frankensteinovom variante“, informuje Mirror.
Podľa britskej Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) sa podiel tohto variantu (oficiálne XFG) medzi pozitívnymi prípadmi v Anglicku zvýšil z 10 % v máji 2025 na takmer 40 % v polovici júna. Podobný trend hlásia aj iné krajiny – napríklad India, kde Stratus na konci mája tvoril už 22,7 % sekvenovaných vzoriek.
Profesor Lawrence Young, virológ z University of Warwick, varuje, že zvýšená „konkurencieschopnosť“ variantov XFG a XFG.3 je dôsledkom mutácií, ktoré umožňujú vírusu efektívne obchádzať imunitnú odpoveď organizmu – vrátane tej získanej očkovaním.
Variant Stratus vznikol rekombináciou dvoch predchádzajúcich línií – LF.7 a LP.8.1.2. Tieto línie sa stretli v jednej hostiteľskej bunke, kde si „vymenili“ genetický materiál. Výsledkom je vírus s hybridnými vlastnosťami: rýchlosť šírenia Omicronu a imunitný únik typický pre neskoršie mutácie.
Niektoré zo špecifických mutácií (napr. na pozíciách aminokyselín 478 a 487) znižujú schopnosť imunitného systému včas identifikovať vírus a neutralizovať ho.
Stratus sa najčastejšie prejavuje:
suchým, podráždeným hrdlom a chrapľavým hlasom,
bolesťou hlavy,
únavou a svalovou slabosťou,
miernou horúčkou.
Tieto príznaky si mnoho ľudí mýli s bežným prechladnutím alebo alergiou, čo zvyšuje riziko nekontrolovaného šírenia.
Hoci zatiaľ neexistuje dôkaz, že Stratus spôsobuje ťažší priebeh choroby, odborníci varujú, že by mohol viesť k novej vlne infekcií, najmä v populáciách s nízkou mierou preočkovania.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant Stratus do kategórie „variant pod monitoringom“. Zatiaľ ho nepovažuje za globálnu hrozbu, no vývoj situácie pozorne sleduje.
Podľa virologických analýz je účinnosť vakcín proti Stratusu mierne znížená – neutralizácia protilátkami je asi dvojnásobne slabšia než pri bežných kmeňoch Omicronu. Napriek tomu vakcíny naďalej chránia pred vážnym priebehom a hospitalizáciou.
Zároveň sa testujú aktualizované očkovacie látky, ktoré by mohli cieliť aj na nové mutácie v spike proteíne tohto variantu.
Variant Stratus pripomína, že Covid-19 je stále medzi nami a jeho vírusové línie sa vyvíjajú. Hoci zatiaľ nejde o katastrofický scenár, rýchle šírenie, schopnosť unikať imunite a nejasný vývoj si vyžadujú pozornosť nielen vedcov, ale aj verejnosti.
Odborníci odporúčajú:
Všímať si nové príznaky (najmä podráždené hrdlo, chrapot),
Neignorovať ani mierne symptómy,
Zvážiť posilňovaciu dávku vakcíny,
Dodržiavať hygienické opatrenia najmä vo vnútorných priestoroch s veľkým počtom ľudí.
Pandémia síce stratila na sile, ale vírus, ako ukazuje Stratus, stále hľadá nové cesty, ako prežiť.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik