Posledné dni nám dali riadne zabrať. Na väčšine nášho územia sa teploty šplhajú nad 30°C, vo štvrtok dokonca padli aj rekordy tohto leta. Znášajú to zle zvieratá, aj zdraví ľudia. U ľudí s rôznymi chronickými ochoreniami môžu byť takéto teploty doslova životu nebezpečné – môže prísť fatálny kolaps organizmu. Viete si predstaviť, že rovnakých 30 stupňov, aké máte v neklimatizovanom byte, majú aj pacienti v bratislavských nemocniciach? Problém majú nie len pacienti, ale aj lekári.
Pluska vykonala meranie v niekoľkých z nich, aby prišli s nelichotivými informáciami. Kramáre a Nemocnica sv. Cyrila a Metoda/Antolská pacientom rozhodne pacientom, ani lekárom úľavu od tepla „zúriaceho“ vonku, neprinášajú. Dôležitá je informácia, že v čase, v ktorom prebiehalo meranie, sa vonkajšia teplota pohybovala okolo 36°C. Lepšie „v teste“ obišli Univerzitná nemocnica Ružinov a tiež súkromná nemocnica Bory.
Pacienti v tejto nemocnici sú zrejme „vytrénovaní“, lebo na otázky o teplote v interiéri viacerí reagovali, že je to znesiteľné. Na poliklinike pred ambulanciami bola miestami nameraná teplota cez 32°C.
Niekde veľké dusno pocitovo zmierňovala aj ventilácia, takže pocitovo bola teplota v tomto zdravotníckom zariadení o niečo nižšia.
Vo vstupnej hale nemocnice, ako aj pri ambulanciách bola nameraná teplota okolo 30-tich stupňov.
Mnoho izieb nemôže využívať klimatizáciu, ktorou nemocnica disponuje – je energeticky veľmi zaťažujúca.
„Elektrická sieť viac neutiahne, a tak personál chodí z izby do izby a dávkuje zapínanie klimatizácie podľa potreby pacientov vždy na istý čas,“ reagoval jeden z pacientov, ktorý na Antolskej ležal 9 dní.
Ani „preklimatizovaný“ priestor pre zdravie človeka nie je ideálny, rozdiel medzi prirodzenou teplotou a teplotou pri pustenej klimatizácií by nemal byť príliš veľký. V Ružinovskej nemocnici namerali prevažne 28°C, no pocitová teplota bola určite nižšia.
Hoci vonkajšia teplota počas merania bola 33°C, v jednej z najmodernejšie vybavených nemocníc namerali ako na chodbe lôžkového oddelenia, tak aj v izbách namerali teplotu 25°C. Teplotu v izbách si pacienti môžu sami regulovať.
Pre naše zemepisné pásmo teploty, aké sme prežívali v posledných dňoch, rozhodne nie sú štandardom. Takéto teplo má neblahé účinky aj na nervový systém – prejaviť sa môže zhoršená koncentrácia a schopnosť rozhodovania, riziko omámenia, straty vedomia, v extrémnych prípadoch kómy.
Čo sa týka kardiovaskulárneho systému, srdce pracuje intenzívnejšie, aby zabezpečilo cirkuláciu a ochladzovanie tela. Najmä u seniorov, či ľudí s chronickými ochoreniami srdca nastáva zvýšené riziko infarktu, mŕtvice či kolapsu.
Pred účinkami extrémneho tepla sa vieme chrániť hydratáciou – kontrolujte si príjem tekutín. Ak môžete, vyhnite sa pobytu na priamom slnku, noste svetlé a voľné oblečenie. Tiež je vhodné, najmä v čase od 11-tej do 17-tej obmedzenie fyzickej aktivity. Pomôže ochladzovanie tela – sprchou, ventilátormi či klimatizáciou.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik