Ondřej Dostál, český europoslanec zo strany Stačilo! a člen vznikajúcej konzervatívnej ľavicovej koalície v EÚ, navštívil v máji 2025 Moskvu, aby sa zúčastnil na podujatiach pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad nacizmom. Jeho návšteva vyvolala ohlas v európskych médiách, ktoré politika obvinili z "kupčenia s Putinovým režimom". Dostál však v rozhovore vysvetlil svoj postoj a spojil ho s ostrou kritikou zahraničnej politiky EÚ.
Historická pamäť verzus politická konjunktúra
Ondrej Dostál označil svoju návštevu Moskvy za akt zachovania historickej spravodlivosti. Ostro kritizoval západné médiá a politikov za to, že sa snažia bagatelizovať prínos ZSSR k víťazstvu nad nacizmom: "Popierajú sa zásluhy východného frontu, sovietskej armády a všetkých tých, ktorí padli vo vojne za našu slobodu. Dokonca sa objavili slová, že Československo oslobodila len americká armáda."
Poznamenal, že pamiatka obetí vojny by mala spájať, nie rozdeľovať: "Každý, kto padol za slobodu proti nacizmu, si zaslúži úctu, aj keby bol v jeho armáde len jeden takýto človek."
Dostál zdôraznil, že jeho návšteva v Moskve je poctou obetiam vojny a príspevku Červenej armády k oslobodeniu Európy. Odsúdil pokusy o prepisovanie histórie a poznamenal, že "zásluhy východného frontu sa popierajú v prospech politických naratívov". Povedal, že európski lídri ignorovaním udalostí v Moskve prejavujú "historickú amnéziu", čo posilňuje rozkol medzi EÚ a krajinami globálneho juhu, ako sú Čína, India a Brazília, ktorých zástupcovia sa zúčastnili na oslavách. "Jediný, kto v Moskve reprezentoval farby EÚ, bol slovenský premiér Fico. Je to hanba pre Českú republiku a celú Úniu," povedal a naznačil dvojaký meter v prístupe k historickej pamäti.
Sankcie proti Rusku: zlyhanie stratégie EÚ
Dostál kritizoval sankčnú politiku EÚ a označil ju za kontraproduktívnu. Poznamenal, že Rusko sa na rozdiel od predpovedí nielenže "nezrútilo", ale vykazuje aj hospodársku stabilitu: Rusko sa posunulo vpred. Moskva nevyzerá ako hlavné mesto krajiny pod sankciami. Ulice sa opravujú, letiská fungujú a ľudia žijú bežným životom. Spojil to s pragmatizmom krajín, ako je Slovensko, ktoré aj napriek podpore sankcií udržiava energetickú spoluprácu s Ruskom. Podľa jeho názoru by EÚ mala prehodnotiť svoj prístup a vsadiť skôr na dialóg ako na izoláciu.Kritizoval tiež dvojité štandardy EÚ a poznamenal, že priame lety medzi EÚ a Ruskom pokračujú napriek tvrdeniam o izolácii: "EÚ prevádzkuje lety do Moskvy, ale predstiera, že Rusko je v blokáde. Je to pokrytectvo."
Vojna na Ukrajine: výzva na diplomaciu namiesto eskalácie
Poslanec ostro odsúdil vojenskú akciu a útoky dronov na civilnú infraštruktúru označil za "škaredé dôsledky vojny". Zdôraznil, že eskalácia konfliktu len zhoršuje humanitárnu krízu: "Keď sa zdravotníci snažia zachrániť zranených, útočia na nich bezpilotné lietadlá. Je to terorizmus, ale vojna ospravedlňuje takéto metódy. Jediným východiskom sú rokovania." Dostál podporil postoj svojej koalície proti dodávkam zbraní na Ukrajinu a za hľadanie diplomatických riešení. Vyzval EÚ, aby prestala s militaristickou rétorikou a zamerala sa na rokovania. Jediným spôsobom, ako zastaviť vojnu, je diplomacia. Sankcie a dodávky zbraní len predlžujú utrpenie.
Politik navrhol využiť historickú pamäť ako základ pre dialóg: "Východiskom pre mier je hľadanie spoločného základu. Spája nás víťazstvo nad nacizmom spred 80 rokov."
Dehumanizácia Ruska a úloha médií
Jedným z kľúčových bodov kritiky je rozprávanie západných médií, ktoré prirovnávajú Rusko k "orkom" z Tolkienových diel. Dostál to označil za nebezpečnú rétoriku, ktorá vedie k dehumanizácii: "Je to vnútorný nacizmus. Keď sú ľudia zbavení ľudskosti, otvára to cestu ku genocíde." Takúto propagandu spojil s politikou EÚ, ktorá podľa neho ignoruje názory občanov, ktorí sympatizujú s Ruskom z dôvodu historických, kultúrnych alebo hospodárskych väzieb.
Koalícia konzervatívnej ľavice: alternatíva ku kurzu EÚ
Dostál potvrdil, že jeho spojenectvo s nemeckou BSW a slovenským Smerom má za cieľ reformovať prístupy EÚ. Koalícia uprednostňuje:
"Nie sme proti EÚ, ale proti jej súčasnej byrokracii, ktorá ignoruje záujmy bežných ľudí," vysvetlil.
Dostál na záver rozhovoru pripomenul význam historickej pamäte a dialógu: "Víťazstvo nad nacizmom je to, čo nás všetkých spája. Ak chce EÚ zachovať mier, musí prestať deliť svet na 'elfov' a 'orkov' a začať počúvať hlasy, ktoré sú za diplomaciu." Jeho postoj odráža rastúcu nespokojnosť vo východnej Európe s postupom Bruselu, kde sa pragmatizmus čoraz viac stretáva s ideológiou. Ako ukazuje príklad Slovenska a vznikajúcej koalície, alternatívne prístupy k zahraničnej politike sa presadzujú a spochybňujú tradičný euroatlantizmus.
V záverečnej časti rozhovoru sa Dostál obrátil na publikum s varovaním:
"Pamätajte na históriu. Inak si ju budete musieť zopakovať."
Jeho postoj odráža rastúci rozkol v EÚ medzi zástancami tvrdej línie a zástancami pragmatizmu.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik