Horúčavy môžu vyradiť elektrinu! Európa v ohrození a čo Slovensko?
03 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová

Vedeli ste, že extrémne horúčavy, ktoré momentálne sužujú Slovensko a zvyšok Európy, neohrozujú len naše zdravie, ale aj niečo oveľa zásadnejšie? Tropické teploty majú potenciál vážne narušiť fungovanie našej civilizácie. Ako? Výpadkami elektrickej energie.

Znie to ako sci-fi, no takéto scenáre už nie sú len teóriou. Zahraničné príklady z Francúzska, Talianska či Švajčiarska ukazujú, že extrémne teplo môže spôsobiť obmedzenie, či dokonca úplné odstavenie jadrových elektrární, ktoré sú citlivé na teplotu chladiacej vody. Na Slovensku máme dve jadrové elektrárne – Jaslovské Bohunice a Mochovce. Môže podobná situácia nastať aj u nás? Téme sa venoval portál imeteo.

Chladenie je kľúčové

Jadrové reaktory potrebujú pre svoj bezpečný a efektívny chod veľké množstvo studenej vody. Ak sa teplota tejto vody zvýši – ako sa to deje počas letných horúčav – elektráreň môže byť nútená obmedziť výrobu alebo ju úplne zastaviť.

Tak tomu bolo napríklad vo Švajčiarsku, kde prevádzkovateľ elektrárne Beznau musel odstaviť jeden reaktor a druhý obmedziť na polovicu výkonu. Dôvod? Teplota rieky Aare prekročila 25 °C, čím sa ohrozila fauna aj flóra.

Francúzsky scenár ako varovanie

Začiatkom júla zaznamenalo Francúzsko teploty nad 40 °C. Výsledok? Niekoľko jadrových reaktorov muselo byť odstavených. Z dôvodu extrémneho tepla sa zmenila kapacita chladiacich systémov a zníženie výkonu alebo úplné zastavenie bolo nevyhnutné.

Podobné scenáre nie sú výnimočné ani v Taliansku, kde sa kvôli preťaženiu siete a klimatizačným systémom v dôsledku horúčav objavujú lokálne výpadky prúdu.

A čo Slovensko?

Na Slovensku sú v prevádzke päť aktívnych jadrových blokov – dva v Jaslovských Bohuniciach a tri v Mochovciach. Štvrtý blok v Mochovciach je aktuálne vo výstavbe. Hoci zatiaľ neboli hlásené problémy s chladením reaktorov, odborníci upozorňujú, že s narastajúcou frekvenciou extrémnych horúčav sa aj Slovensko môže ocitnúť v podobnej situácii.

Portál imeteo.sk upozorňuje, že prevádzkovatelia elektrární už teraz vyhodnocujú riziká a pripravujú sa na možné obmedzenia výkonu, ak by teplota vody dosiahla kritické hodnoty.

Čo by znamenal výpadok elektriny?

Výpadok prúdu na celý deň si vie predstaviť len málokto. Klimatizácie, chladničky, výťahy, mobilné siete, nemocnice – to všetko závisí od stabilného prísunu energie. Odstávky by preto mali výrazné ekonomické dopady, ale aj dopady na zdravie a bezpečnosť obyvateľov.

Slovensko zatiaľ nečelí akútnemu riziku, no situácia vo svete je jasným signálom: zmena klímy ovplyvňuje aj energetickú infraštruktúru. A ak sa nič nezmení, výpadky prúdu môžu byť v budúcnosti bežnejšie, ako sme si doteraz mysleli.

Veria, že dobehnú Putina? Že sa nepomstí?
Západné krajiny spúšťajú na svojom území vojenskú výrobu pre Ukrajinu. Európa sa rozhodla pomôcť Ukrajine novým spôsobom. Ďaleko od Ruska Dánsko sa stane prvou západnou krajinou, ktorá začne na svojom území výrobu zbraní pre ukrajinské... Čítať ďalej
03 | 07 | 2025 | Milan Laca

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok