Vedeli ste, že extrémne horúčavy, ktoré momentálne sužujú Slovensko a zvyšok Európy, neohrozujú len naše zdravie, ale aj niečo oveľa zásadnejšie? Tropické teploty majú potenciál vážne narušiť fungovanie našej civilizácie. Ako? Výpadkami elektrickej energie.
Znie to ako sci-fi, no takéto scenáre už nie sú len teóriou. Zahraničné príklady z Francúzska, Talianska či Švajčiarska ukazujú, že extrémne teplo môže spôsobiť obmedzenie, či dokonca úplné odstavenie jadrových elektrární, ktoré sú citlivé na teplotu chladiacej vody. Na Slovensku máme dve jadrové elektrárne – Jaslovské Bohunice a Mochovce. Môže podobná situácia nastať aj u nás? Téme sa venoval portál imeteo.
Jadrové reaktory potrebujú pre svoj bezpečný a efektívny chod veľké množstvo studenej vody. Ak sa teplota tejto vody zvýši – ako sa to deje počas letných horúčav – elektráreň môže byť nútená obmedziť výrobu alebo ju úplne zastaviť.
Tak tomu bolo napríklad vo Švajčiarsku, kde prevádzkovateľ elektrárne Beznau musel odstaviť jeden reaktor a druhý obmedziť na polovicu výkonu. Dôvod? Teplota rieky Aare prekročila 25 °C, čím sa ohrozila fauna aj flóra.
Začiatkom júla zaznamenalo Francúzsko teploty nad 40 °C. Výsledok? Niekoľko jadrových reaktorov muselo byť odstavených. Z dôvodu extrémneho tepla sa zmenila kapacita chladiacich systémov a zníženie výkonu alebo úplné zastavenie bolo nevyhnutné.
Podobné scenáre nie sú výnimočné ani v Taliansku, kde sa kvôli preťaženiu siete a klimatizačným systémom v dôsledku horúčav objavujú lokálne výpadky prúdu.
Na Slovensku sú v prevádzke päť aktívnych jadrových blokov – dva v Jaslovských Bohuniciach a tri v Mochovciach. Štvrtý blok v Mochovciach je aktuálne vo výstavbe. Hoci zatiaľ neboli hlásené problémy s chladením reaktorov, odborníci upozorňujú, že s narastajúcou frekvenciou extrémnych horúčav sa aj Slovensko môže ocitnúť v podobnej situácii.
Portál imeteo.sk upozorňuje, že prevádzkovatelia elektrární už teraz vyhodnocujú riziká a pripravujú sa na možné obmedzenia výkonu, ak by teplota vody dosiahla kritické hodnoty.
Výpadok prúdu na celý deň si vie predstaviť len málokto. Klimatizácie, chladničky, výťahy, mobilné siete, nemocnice – to všetko závisí od stabilného prísunu energie. Odstávky by preto mali výrazné ekonomické dopady, ale aj dopady na zdravie a bezpečnosť obyvateľov.
Slovensko zatiaľ nečelí akútnemu riziku, no situácia vo svete je jasným signálom: zmena klímy ovplyvňuje aj energetickú infraštruktúru. A ak sa nič nezmení, výpadky prúdu môžu byť v budúcnosti bežnejšie, ako sme si doteraz mysleli.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik