Európska komisia v stredu predstavila nový klimatický cieľ. Časť emisií by pritom krajiny Únie mohli vôbec po prvý raz zredukovať nie doma, ale pomocou dotácií v krajinách tretieho sveta. K návrhu sú veľmi kritickí tak zástancovia, ako aj odporcovia uhlíkovej neutrality.
Návrh počíta s tým, že členské štáty budú alokovať časť svojich rozpočtov na projekty, ako je výstavba solárnych elektrární v Afrike alebo podpora udržateľného poľnohospodárstva v Ázii. Tieto aktivity majú „na papieri“ znížiť emisie pripočítané EÚ, pretože uhlíkové kredity získané z týchto projektov budú započítané do celkového cieľa 90-percentnej redukcie.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uviedol, že podpora projektov mimo EÚ môže odčerpať zdroje potrebné na domácu transformáciu. „Musíme sa zamerať na reálne kroky u nás, nie na papierové kompenzácie, ktoré zaťažia našu ekonomiku,“ povedal Fiala na tlačovej konferencii. Podľa neho by dotácie na projekty na iných kontinentoch mohli oslabiť konkurencieschopnosť českých firiem, ktoré už čelia vysokým nákladom na dekarbonizáciu.
Minister životného prostredia Petr Hladík (KDU-ČSL) na sociálnej sieti X zdôraznil: „Podporujeme znižovanie emisií, ale dotácie na projekty mimo EÚ musia byť podložené jasnou analýzou vplyvu. Bez dostatočného financovania a realistických plánov je to len ďalšia byrokratická záťaž.“ Hladík tiež vyzval na väčšiu podporu Modernizačného fondu pre transformáciu českého priemyslu, ako je chemický či oceliarsky sektor.
Evropská komise navrhla závazný cíl snížení emisí o 90 procent oproti roku 1990 do roku 2040. Tento návrh není pro Česko realistický.
— Petr Hladík (@hladikpe) July 2, 2025
Chceme znát konkrétní dopady do jednotlivých sektorů.
Klíčový je také dostatek prostředků z Modernizačního fondu pro transformaci strategických…
Na sociálnej sieti X dnes napísal: „Nové ciele EÚ na zníženie emisií o 90 % do roku 2040 sú úplne nerealistické. Dotácie na projekty na iných kontinentoch sú len ďalším ideologickým konštruktom, ktorý ignoruje ekonomickú realitu a ohrozuje české firmy.“ Špicar upozornil, že bez detailnej analýzy vplyvu na priemysel hrozí strata konkurencieschopnosti Európy na globálnom trhu.
90% do 2040 není reálné #RealDealhttps://t.co/OJon49eRLY
— Radek Špicar (@R_Spicar_SP_CR) July 2, 2025
Zahraničné médiá prijali návrh s opatrným optimizmom, no aj s výhradami. Britský The Guardian označil zapojenie rozvojových krajín za „inovatívny prístup k globálnej dekarbonizácii“, no varoval pred zložitosťou zabezpečenia transparentnosti a efektivity týchto projektov. Nemecký denník Die Welt upozornil na riziká finančnej záťaže pre európskych daňových poplatníkov a nedostatok záruk, že uhlíkové kredity skutočne povedú k reálnemu zníženiu emisií.
Návrh EK teraz čaká na prerokovanie členskými štátmi a Európskym parlamentom. Podľa ČTK je však nepravdepodobné, že by bol schválený na najbližšom summite EÚ, keďže dánske predsedníctvo sa usiluje o jeho finalizáciu až na septembrovom rokovaní ministrov životného prostredia. Odpor niektorých krajín, vrátane Česka, môže proces skomplikovať.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik