Zastaví dánske predsedníctvo príval imigrantov?
02 | 07 | 2025 I Vanda Rybanská

Po polroku rotujúce predsedníctvo Európskej únie preberá od Poľska Dánsko. Nie je to pre nás výhra v potravinárstve, a inak?

Dánska premiérka Mette Frederiksenová (47) bola priekopníčkou tvrdej protimigračnej politiky napriek tomu, že bola ľavičiarka. Teraz má šancu otestovať tento prístup na scéne EÚ. 

Bezpečnosť po dánsky

Dánski voliči patria medzi najopatrnejších v Európe, pokiaľ ide o EÚ. „Ak sa ľudí opýtam na ich bezpečnostné obavy, mnohí z nich odpovedia, že Rusko a obrana Európy sú teraz ich najdôležitejšie. Bezpečnosť sa však týka aj toho, čo sa deje vo vašej miestnej komunite,“ povedal vtedy Frederiksenová na jar. Pokúsi sa preto presadiť  prísnejšie pravidlá pre žiadateľov o azyl a robustnejší prístup k európskej obrane v strachu pred "expanzívnym Ruskom".

Spojenci pribúdajú

Predsedníctvo však Frederiksenovej ponúkne šancu argumentovať, že politika, ktorú pred časom prijala doma, si teraz v bloku získava oveľa širšiu podporu. Vlastne všetci, od talianskej líderky Giorgie Meloni cez poľského premiéra Tuska i nového prezidenta Nawrockého, pionierov Orbána a Fica nevynínajúc až po nového nemeckého kancelára Friedricha Merza, teraz stoja na strane dánskej premiérky, pokiaľ ide o obhajobu prísnejšieho prístupu k migrácii.

Dánsko prvé?

Už o rok sú v Dánsku parlamentné voľby. Frederiksenová je najdlhšie slúžiacou sociálnodemokratickou predsedníčkou vlády v Európe. Jej Sociálni demokrati sú najpopulárnejší v krajine s 23-percentnou podporou oproti 13 percentám pre druhú najpopulárnejšiu stranu, Zelenú ľavicu. Bude prirodzené, ak sa bude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Eur´pske úspechy počas predsedníctva by boli skvelou kampaňou pre domáce voľby. To je skvelá motivácia na boj proti ilegálom.

Tlak na návratové uzly

Ako Dánsko prinesie do Bruselu nádych Frederiksenovej? Aj snahou posunúť diskusie medzi krajinami EÚ o takzvaných návratových centrách – centrách nachádzajúcich sa mimo hraníc bloku, kde by migranti hľadajúci vstup do EÚ mohli zostať počas spracovania svojich žiadostí alebo kde by mohli byť ubytovaní po zamietnutí ich žiadosti o azyl čakajúc na deportáciu (nie Alligator Alcatraz).

Albánsko na úvod

Jedno takéto centrum nachádzajúce sa v Albánsku je predmetom právneho sporu medzi talianskou vládou a miestnymi súdmi, ale premiérky Frederiksenová aj Meloniová sú presvedčené, že takéto centrá sú cestou vpred. Európska komisia v marci predložila návrh o návratových centrách. Kodaň využije svoje predsedníctvo na to, aby „čo najviac“ posunula medziinštitucionálny dialóg vpred – aj keď dokončenie celého procesu do konca decembra, keď sa skončí dánske predsedníctvo Rady EÚ, je nepravdepodobné.

Rozumné ľudské práva

Dánsko sa okrem toho bude snažiť nájsť ďalšie „nové a inovatívne“ spôsoby obmedzenia nelegálnej migrácie do bloku, a to jednak naliehaním na Komisiu, aby prehodnotila svoj výklad zákonov o ľudských právach s cieľom uľahčiť deportáciu, a jednak uzatváraním nových investičných dohôd s tretími krajinami o ubytovaní ilegálov.

Už 9 spojencov

Oba prístupy si už získali značnú podporu od ostatných lídrov krajín EÚ. Už ďalších 8 krajín v máji vyzvalo EÚ, aby prehodnotila svoj výklad Európskeho dohovoru o ľudských právach . Počas nasledujúcich 6 mesiacov budú zjavne mať zástancovia tvrdej línie v otázke migrácie v Bruseli dobre postaveného spojenca.

Grónsko nedáme Trumpovi

Dánsko sa postavilo proti záujmu amerického prezidenta Donalda Trumpa o získanie Grónska, autonómneho územia závislého od Dánska. Frederiksenová je jedným z najhlasnejších európskych hlasov, ktorí sa zasadzujú o potrebu odstrašiť Rusko.

Samoobrana EÚ do 5 rokov

V rozhovore pre POLITICO uviedla, že blok by sa mal v priebehu nasledujúcich piatich rokov stať sebestačným v oblasti obrany. To znamená posunutie diskusií o európskej obrannej pripravenosti a spoločných projektoch. Hoci je nepravdepodobné, že Kodaň prijme myšlienku juhoeurópskych krajin, že blok by mal spoločne získavať dlh na financovanie nárastu obrany, Kodaň bude hľadať spoločné obranné projekty, ktoré by boli v záujme všetkých štátov EÚ.

Zobudí Európu?

Celkovo sa dánska premiérka bude počas nasledujúcich šiestich mesiacov snažiť dosiahnuť úspechy v oblastiach, ktoré jej doma vyhovovali. Zdá sa, že tieto myšlienky, ktoré kombinujú európske politiky sociálneho zabezpečenia s prísnymi kontrolami migrácie, si získavajú obľubu u čoraz širšej skupiny lídrov EÚ.

Vnúti nám dánske predsedníctvo EÚ napriek nášmu odporu GMO potraviny?
Atmosféra v európskom agrosektore napätá. Nekontrolované ukrajinské agroprodukty sa lejú cez hranice. Farmári opakovane protestujú priamo v Bruseli. Narastá aj tlak horúčav - ohrozujú úrodu. Od prvého júla preberá predsedníctvo v Rade EÚ Dánsko. A... Čítať ďalej
27 | 06 | 2025 | Vanda Rybanská

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok