Vo veľkej časti Európy sú opäť v platnosti výstrahy pred extrémnym počasím. Prvá európska vlna horúčav totiž pokračuje. Južnú Európu zachvátila prudká vlna horúčav, pričom teploty v Španielsku dosiahli maximum 46 stupňov Celzia a takmer celé pevninské Francúzsko bolo v stave pohotovosti. V Chorvátsku vás zase čaká dopravný kolaps!
Paríž (38 °C) je v stave najvyššej, červenej pohotovosti a vrchol Eiffelovej veže je pre turistov preventívne uzavretý. Vyššie teploty ako zvyčajne zaznamenajú aj ďalšie mestá na kontinente, vrátane Zaragozy (39 °C), Ríma (37 °C), Madridu (37 °C), Atén (37 °C), Bruselu (36 °C), Frankfurtu nad Mohanom (36 °C), Tirany (35 °C) a Londýna (33 °C), informuje denník Guardian.
V Taliansku niektoré regióny vrátane Lazia a Lombardie prijali nové pravidlá na ochranu pracovníkov pred rekordnými teplotami a požadujú zastavenie vonkajších aktivít na staveniskách a v lomoch počas najteplejších hodín, informovali celoštátne médiá. Podobné opatrenia sa tento týždeň chystajú prijať aj iné regióny, ako napríklad Emilia Romagna.
Španielsko zaznamenalo maximum 46 stupňov Celzia. V Portugalsku namerali v More, asi 60 míľ východne od Lisabonu, teplotu 46,6 °C.
Dokonca aj Holandsko, zvyknuté na miernejšie podnebie, vydalo varovanie pred vysokými teplotami v nasledujúcich dňoch spojenými s vysokou vlhkosťou.
Ak sa chystáte tento týždeň na dovolenku do Chorvátska, zažijete určite nemilé prekvapenie. Mieri tam totiž pol milióna ľudí. Záhreb sa pripravuje na jeden z najväčších koncertov, kde sa v sobotu (5. 7.) očakáva až 500-tisíc ľudí.
Záhrebský úrad predstavil trojfázovú stratégiu riadenia dopravy, ktorá bude implementovaná v okolí podujatia, informuje portál Croatiaweek.
Chorvátsky automobilový klub (HAK) varoval pred zvýšenou premávkou na diaľniciach aj v celom meste, najmä v noci z 5. na 6. júla, keď sa budú návštevníci koncertu vracať domov. Cestujúcim sa odporúča vyhnúť sa v tomto čase záhrebskej oblasti, ak je to možné.
V Turecku bojujú hasiči s lesnými požiarmi, informuje agentúra Reuters. Lesné požiare zúria najmä v západnej provincii Izmir už druhý deň, rozdúchané silným vetrom, uviedol minister lesného hospodárstva Ibrahim Yumakli. Z piatich regiónov bolo evakuovaných viac ako 50 000 ľudí vrátane viac ako 42 000 v Izmire, uviedol turecký úrad pre krízové riadenie AFAD.
Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca uviedla, že jej tímy podporujú záchranárov, ktorí bojujú s požiarmi v Turecku, Grécku a Nórsku.
Aj v Nemecku platili v pondelok varovania pred horúčavami vo veľkých častiach západných a juhozápadných regiónov, kde teploty vystúpili na 34 stupňov Celzia. Úrady vyzvali spotrebiteľov, aby obmedzili spotrebu vody.
Obchodníci s komoditami uviedli, že vlna horúčav znížila hladinu vody na rieke Rýn, čo sťažilo lodnú dopravu.
Lekári na celom kontinente varujú ľudí, aby boli v horúcom počasí mimoriadne opatrní, aby sa vyhýbali teplu, pili veľa vody, nosili voľné oblečenie a kontrolovali zraniteľných susedov.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik