Prezident SR Peter Pellegrini sa bude uchádzať o podporu voličov aj v budúcich prezidentských voľbách, ak mu ľudia budú prejavovať dôveru a podporu. Ak bude cítiť, že majú inú predstavu, rozhodnutie zváži. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12.
„Budem s veľkou pokorou vnímať nálady ľudí. Ak ma budú ešte chcieť za prezidenta, tak určite kandidovať budem. Ak mi dajú vedieť, a to už cítite vopred, že majú inú predstavu, tak potom samozrejme, by som to zvážil,“ vyhlásil Pellegrini. Zároveň zdôraznil, že nechce nasledujúce štyri roky kalkulovať s tým, aby bol znovu zvolený. „Lebo by som nemusel byť autentický. Ja musím byť aký som, a buď to tí ľudia chcú a ocenia, alebo nie,“ dodal.
Sám sa čuduje, koľko výjazdov, rokovaní či zahraničných ciest sa mu podarilo stihnúť. Myslí si, že jeho ambícia zmieriť a upokojiť situáciu na Slovensku sa zatiaľ nenaplnila. „Napätie v spoločnosti, ale motivované primárne politikou, je stále veľmi intenzívne a mám niekedy obavu, že či nie je ešte horšie,“ skonštatovala hlava štátu. Politická polarizácia sa podľa nej stáva oficiálnym nástrojom politikov, čo však nie je len problémom Slovenska. Spoločnosť by sa preto nemala spoliehať na zmenu správania politikov, ale k zmieru by mal prispievať každý občan za seba. „Ja osobne sa mojím štýlom politiky, mojím správaním naozaj počas celej mojej kariéry snažím prinášať ten pokoj, zmierenie, ale sám to neurobím, hoc môžem byť aj prezident,“ dodal Pellegrini.
Vďaka tomu má podľa jeho slov dokonalý pohľad na to, ako funguje krajina a môže posty porovnávať. Vyzdvihol, že prezidentská funkcia mu ponúka väčší rozhľad na dianie v krajine i možnosť vplývať na vládu. Deklaroval, že sa funkciu nesnaží vykonávať len reprezentatívne. „Reálne často ministrom prenášam problémy, ktoré zachytím v regióne a snažím sa tlačiť, aby ich riešili,“ priblížil.
Hlava štátu podľa jeho slov musí vládu podporiť, ak napĺňa program, no zároveň ju kritizovať, ak tak nerobí. Zároveň podotkol, že aj prezident má svoj politický názor. „Samozrejme, že srdcom, a k tomu sa priznám, zostanem navždy ľavičiar a sociálny demokrat, lebo tak som vychovaný mojou rodinou a nebude zo mňa ani pravičiar, ani liberál, ale sociálny demokrat. Ale to neznamená, že budem teraz nejakým spôsobom preferovať politickú stranu, z ktorej som vzišiel alebo ktorú som založil,“ ozrejmil prezident.
Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá navštíviť Kyjev. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podľa jeho slov už informoval, že návštevu začne pripravovať. Nechce, aby bola len zdvorilostná, ale aby mala pre obe strany nejaký pozitívny obsah. Pellegrini poukázal na to, že rozvíjajúca sa Ukrajina je z dlhodobého hľadiska obrovskou šancou pre celé východné Slovensko. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12.
„Ja som sa teraz stretol s pánom prezidentom Zelenským na summite vo Vilniuse (...) a už som vyjadril svoj postoj, že už návštevu začneme chystať a požiadal som ukrajinskú stranu možno aj o nejaký obsah, aby to nebola len nejaká zdvorilostná návšteva. Aby sme tam aj našli možno nejaký pozitívny obsah pre obe strany, aby sme vyslali taký pozitívny signál,“ ozrejmil prezident. Je podľa neho potrebné pozerať sa do budúcna po skončení vojny, keď sa Ukrajina začne rekonštruovať a vyvíjať. „Z toho môže benefitovať Slovensko, ktoré je na hranici s Ukrajinou, ktoré je na hranici Európskej únie a naozaj to môže byť obrovský impulz pre odstránenie regionálnych rozdielov v rámci Slovenska,“ dodal.
„Vyjadruje svoj názor tak, ako si myslí, ale za to nemôže Slovensko nikto trestať. Ale vždy pri zásadných rozhodnutiach sme na strane našich spojencov, a preto Slovensko ešte neurobilo nejaký zásadný krok, ktorý by nás mal vyhodiť nejak z tej trajektórie, po ktorej ideme,“ ubezpečil prezident. Myslí si, že vláda by sa mala snažiť chrániť a presadzovať národno-štátne záujmy SR vo svete inak, než v pozícii „krikľúňa alebo oportunistu“. „Ja by som preferoval ten spôsob, kedy vám spojenci neurobia zle, ak vás rešpektujú. Ale môžu vám urobiť zle, ak vás považujú, že ste niekde na okraji stola,“ skonštatoval Pellegrnini. Súhlasí, že vláda má rozvíjať vzťahy na všetky štyri strany. Zmysel to však podľa neho má, ak sa nezabúda ani na západnú.
Prezident povedal, že na samite NATO bude vystupovať aj podľa toho, čo mu povedia koaličné aj opozičné strany na okrúhlom stole, ktorý sa má uskutočniť budúci týždeň. Slovensko by však podľa neho malo vystupovať ako zodpovedný partner, ktorý nenaruší konsenzus.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik