Po mesiacoch ticha vo Veľkých Kapušanoch prúdi plyn iba jedným smerom – na Ukrajinu. Ministerstvo hospodárstva stále sníva o obnovení tranzitu z Ruska, realita je však iná. Tamojší plynovod, kedysi tepna európskej energetiky, zíva prázdnotou už takmer päť mesiacov. Namiesto zemného plynu v potrubiach „bývajú" len pavučiny. Slovensko sa však napriek tomu nevzdáva nádeje na obnovenie tranzitu z východu.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková absolvovala v Bruseli sériu rokovaní o plánoch Európskej komisie v energetickej oblasti. „Európska komisia prisľúbila, že spolu s legislatívnymi návrhmi zverejní aj štúdiu dopadov na celoeurópskej aj regionálnej úrovni," uviedla Saková s tým, že Slovensko dostalo pozitívny signál v otázke jadrového paliva a dovozu ropy.
„Očakávame podobný prístup aj pri dodávkach plynu, kde je potrebné najskôr dobudovať kapacity na alternatívnych tranzitných trasách," dodala ministerka, pričom k obnoveniu tranzitu cez Ukrajinu sa priamo nevyjadrila.
Situácia nabrala nečakaný obrat, keď sa Ukrajina po dvojmesačnej prestávke vrátila k odberu plynu zo Slovenska. Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu Eustream, plynovodom Vojany-Užhorod aktuálne prúdi na Ukrajinu viac ako 5 miliónov kubíkov plynu denne.
Už vo februári a začiatkom marca sme pomohli našim východným susedom s dodávkami. Vtedy prúdilo týmto plynovodom 4 až 5 miliónov kubíkov denne, pričom v niektorých dňoch to bolo až 16 miliónov kubíkov.
Napriek predchádzajúcim vyjadreniam predsedu vlády Roberta Fica o možnom prehodnotení dodávok plynu na Ukrajinu, k zastaveniu toku plynu týmto smerom doteraz nedošlo. Premiér viackrát vyjadril nespokojnosť s postojom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v otázke obnovenia tranzitu plynu cez ukrajinské územie.
Predseda vlády SR považuje za problematické, že Ukrajina neumožňuje obnovenie toku ruského plynu cez svoje územie na Slovensko a ďalej do Európy, čo podľa neho komplikuje energetickú situáciu v našom regióne.
„Chcem vysloviť svoje rozhorčenie na adresu Ukrajiny a spôsobu akým blokujú obnovenie tranzitu plynu cez svoje územie. Musíme si vybrať, že či bude zdroj surovín aj z východu, čo bude významne stabilizovať ceny energií v Európe, alebo sa naplní oficiálny materiál Európskej únie, ktorý hovorí že v roku 2027 finito. Nič nepôjde z Ruskej federácie smerom do Európy so všetkými dôsledkami, ktoré to bude mať. My sme obviňovaní, že ak kupujeme ruský plyn, tak podporujeme ruskú vojenskú mašinériu. A aký plyn kupuje Ukrajina? Samozrejme, že ruský plyn. Čiže Ukrajinci sami platia za ruský plyn a vlastne financujú ruskú vojenskú mašinériu na druhej strane,“ povedal koncom apríla na stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi Robert Fico.
Najväčší pohyb plynu je momentálne medzi Slovenskom a Maďarskom. Cez Veľké Zlievce sa denne na Slovensko prepraví 7 až 9 miliónov metrov kubických zemného plynu. Nejde však o výrazne zvýšené dodávky, ako avizoval Slovenský plynárenský priemysel (SPP) od začiatku apríla.
Plynové prepojenia s okolitými krajinami pravdepodobne ožijú v najbližších dňoch. Vláda totiž poverila SPP, aby maximálne naplnil zásobníky pred nadchádzajúcou vykurovacou sezónou.
Podľa nariadenia vlády musí mať SPP k 1. júlu uskladnených 5,7 terawatthodín plynu, k začiatku septembra 14,6 terawatthodín a k 1. novembru 17,7 terawatthodín. Štátny podnik deklaroval, že je pripravený túto úlohu splniť.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik