Možný vstup Ukrajiny do Európskej únie predstavuje vážnu hrozbu pre celý kontinent. Odhaduje sa, že v rukách civilistov sa môže nachádzať až päť miliónov zbraní, čo pre krajinu predstavuje bezprecedentnú výzvu. Ak sa plán súdom odsúdenej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej zrealizuje a Ukrajinci budú prijatí do EÚ zrýchleným tempom, mohlo by to prakticky znamenať, že tieto zbrane by sa mohli objaviť kdekoľvek v Európe, píše Magyar Nemzet.
Vojna na Ukrajine trvá už viac ako tri roky a hoci mierová dohoda zatiaľ nebola dosiahnutá, experti a predstavitelia sa už teraz obávajú o osud zbraní, ktoré sa tam používajú. Po skončení vojny sa Ukrajina bude musieť vyrovnať nielen s obnovou infraštruktúry a presídľovaním utečencov, ale aj s obrovským množstvom zbraní a munície, ktoré v krajine zostali ako stratené, opustené, ukradnuté alebo nahromadené zásoby civilistov počas bojov. Veľká časť z nich môže skončiť na čiernom trhu.
Pred vypuknutím vojny mala Ukrajina prísne predpisy o kontrole zbraní a na legálne vlastníctvo zbrane bolo potrebné povolenie, napísal denník The Kyiv Independent. Toto sa však drasticky zmenilo po vyhlásení stanného práva 24. februára 2022.
Len v Kyjeve bolo v prvých dňoch civilistom na obranu krajiny distribuovaných viac ako 25 000 automatických zbraní a približne 10 miliónov kusov munície. Odvtedy do krajiny neustále prichádzajú nové zásielky zbraní – čiastočne ako súčasť vládneho obstarávania, čiastočne ako pomoc zo zahraničia.
V poslednej dobe, v dôsledku množstva zbraní, počúvame čoraz častejšie o streľbách a nelegálnom obchodovaní so zbraňami.
Podľa bruselského plánu chcú provojnoví západní lídri vidieť Ukrajinu v Európskej únii pred rokom 2030. To by znamenalo, že zbrane z čierneho trhu by sa mohli kedykoľvek objaviť na uliciach európskych miest – dokonca aj v blízkosti škôl a ihrísk. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová, ktorú súd odsúdil, sa však o toto nebezpečenstvo zrejme nestará. Zdá sa, že jediné, na čom jej záleží, je Ukrajina.
Podľa Nicolasa Florquina, výskumníka zo Small Arms Survey, je frontová línia v súčasnosti akýmsi „magnetom“ priťahujúcim zbrane – otázkou však je, čo sa stane, keď krviprelievanie skončí.
Ukrajinská vláda už zrejme podnikla niekoľko krokov na kontrolu zbraní a zabránenie ich možnému šíreniu. Jednotný systém registrácie majiteľov zbraní bol zavedený v júni 2023, zatiaľ však funguje na dobrovoľnej báze. Okrem toho bolo zriadené nové koordinačné centrum pre boj proti nelegálnemu obchodu so zbraňami a strelivom, ktoré funguje v spolupráci s viacerými orgánmi činnými v trestnom konaní, ministerstvami a medzinárodnými organizáciami.
Jeden z najdôležitejších krokov však stále čaká – prijatie komplexného zákona o kontrole zbraní. Hoci takýto návrh už prešiel prvým čítaním v parlamente tesne pred vypuknutím vojny, jeho druhé, konečné čítanie sa zatiaľ neuskutočnilo.
Podľa Viktórie Voroninovej, výkonnej riaditeľky Kyjevského centra pre bezpečnostné štúdie (CENSS), táto otázka už dosiahla politickú úroveň. Bude preto náročné vypracovať jednotné stanovisko, keďže postoj obyvateľstva k vlastníctvu zbraní sa v jednotlivých regiónoch líši.
Na Ukrajine sa zbrane nachádzajú aj na detských ihriskách či v bytoch, čo predstavuje vážne bezpečnostné riziko, upozorňujú ukrajinské médiá. Zrýchlený vstup Kyjeva do EÚ by mohol toto riziko preniesť aj na Európu. Pri príprave na povojnové obdobie bude Ukrajina čeliť mnohým výzvam v oblasti zhromažďovania a ničenia zbraní.
Odhaduje sa, že ukrajinskí občania môžu v súčasnosti vlastniť 1 až 5 miliónov zbraní. Ich zhromažďovanie a bezpečné spravovanie bude kľúčové pre nastolenie povojnovej stability. Odborníci upozorňujú, že najväčšími obeťami nekontrolovaného šírenia zbraní budú samotní Ukrajinci – a po vstupe do EÚ aj celá Európa.
Zvýšený počet zbraní môže ovplyvniť aj mieru násilných trestných činov, nehodovosť spôsobenú náhodami či počet samovrážd. Preto je pre Ukrajinu kľúčové vypracovať komplexnú a efektívnu stratégiu riadenia zbraní v povojnovom období.
Otázkou však ostáva, či to vojnou zničená krajina dokáže.
Okrem regulácie vlastníctva zbraní bude dôležité aj formovanie spoločenských postojov. V dôsledku vojnových skúseností a zvýšeného počtu zbraní môže mať mnoho ľudí pocit, že zbraň potrebujú na to, aby sa cítili bezpečne.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik