Hrozba, že Mikuláš Černák – niekdajší boss banskobystrického podsvetia, bude prepustený, sa zatiaľ odkladá. Za zrušením pôvodného termínu pojednávania, ktorým bol 22. máj, mala byť podľa Plusky vzbura v leopoldovskej väznici, teda anonymné informácie, ktoré o jeho náprave rozhodne nesvedčia. O čom anonymné informácie sú?
Černák na vlaňajšom májovom verejnom zasadnutí žiadal, aby sa rozhodovalo o návrhu na prepustenie tak, že je to aj jeho osobný návrh. Spáchané skutky vtedy opätovne oľutoval. Podanie žiadosti na jeho prepustenie si nakoniec vzalo pod patronát občianske združenie Reštart - návrat do života.
V apríli vypovedali znalci z odboru psychológie a psychiatrie. Niekdajší boss banskobystrického podsvetia si odpykáva doživotný trest odňatia slobody pre účasť na viacerých vraždách. Odsúdení pri doživotných trestoch môžu podľa zákona po 25 rokoch vo väzení požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.
Znalci Černákovi takmer nasadzujú anjelské krídla a svätožiaru, no realita spoza múrov leopoldovskej väznice hovorí o niečom inom. Prokurátorka dostala anonymy z väznice, ktoré Černákovi cestu na slobodu minimálne skomplikovali.
Prokurátorka predložila návrh na doplnenie dokazovania v rozsahu až 400 strán. Potvrdila tiež, že z väznice dostáva anonymy. Tie hovoria o tom, že Černák rozhodne nie je baránkom, hoci sa veľmi snaží pôsobiť tak a podotkla, že jeho správanie nebolo vždy v súlade s ústavným poriadkom.
1. Peniaze za balík
Podľa anonymného zdroja mal Černák v roku 2004 dať pracovníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže 500 korún za prevzatie balíka. Obhajkyňa reaguje, že táto udalosť sa neviaže k výkonu doživotného trestu a Černák za to nebol nikdy disciplinárne stíhaný. „Takáto skutočnosť sa vo vzťahu k nemu nepreukázala,“ uviedla.
2. Televízor a zakázaná kniha
Ďalšie udanie hovorí o tom, že pedagóg v ilavskej väznici údajne umožnil Černákovi sledovať televíziu aj v noci, a to vďaka batériám. Ani toto tvrdenie však podľa obhajkyne nebolo nikdy preukázané a Černák za to nečelil disciplinárnemu trestu.
Naopak, čo sa týka nepovolenej knihy, ktorú mal získať od advokáta mimo evidencie, obhajkyňa potvrdila, že za tento skutok dostal Černák disciplinárny trest. Ten je však dnes v zmysle zákona zahladený a bol súčasťou hodnotiacej správy pre vedenie ústavu. Týka sa to obdobia pred jeho preložením do väznice Leopoldov.
3. Podpisovanie knihy dozorcom
Jeden z anonymov tvrdí, že si príslušníčka väzenskej služby nechala v miestnosti pre orgány činné v trestnom konaní podpísať knihu od Černáka. Aj tento incident sa mal odohrať ešte v Ilave, no podľa obhajkyne sa zaň Černák nedostal do disciplinárneho konania.
4. Neporiadok v cele
Anonymné hlásenie poukazuje aj na údajný neporiadok v Černákovej cele počas pobytu v Ilave. Obhajkyňa ale zdôrazňuje, že „nikdy nedostal disciplinárny trest za neporiadok, pretože pravidelne plnil všetky ústavou stanovené ciele.“
5. Nezaevidované poštové známky
Posledné tvrdenie sa týka držby poštových známok, ktoré neboli riadne zaevidované. Obhajkyňa potvrdzuje, že za tento skutok Černák disciplinárny trest dostal, no ide opäť o prípad, ktorý je už dnes zahladený a vedený v osobnom spise.
Návrh na doplnenie dokazovania doručila aj obhajoba, čo znamená ďalších niekoľko stoviek strán v spise. Preto bolo pojednávanie, ktoré sa malo konať vo štvrtok, odročené na neurčito.
„Keď sa tu bavíme o podmienečnom prepustení ktoréhokoľvek odsúdeného, obligatórne súd prihliada na správanie odsúdeného vo výkone trestu. V tých mojich podkladoch, ktoré som predložila, je detailne zdokumentovaná interakcia s odsúdeným vo výkone, ako sa správal, ako reagoval na niektoré situácie. Neviem si predstaviť, prečo by takýto návrh nebol vykonaný," vyhlásila prokurátorka.
Podľa prokurátorky hodnotenie, ktoré predložila, jej dodal Ústav na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) na troch stranách. Interakcie s Černákom pochádzajú od pedagógov, ale aj psychológa, čo dáva lepší obraz o jeho správaní. Hodnotenie ÚVTOS predložené na súd nie je dostatočné a nekorešponduje s tým, čo figuruje v ňou predložených záznamoch. „Pán Černák sa nie vždy správal v súlade s ústavným poriadkom," dodala.
Jeden z Černákových obhajcov Erik Magál hodnotí konanie prokuratúry za nekorektné. Tá súdu doručila stovky strán v piatok okolo poludnia, pričom súd pre obhajobu musel vyhodnotiť fotokópie. Tie boli vyhotovené až v pondelok, kedy sa k nim obhajoba dostala.
Mikuláš Černák má na svedomí takmer 20 vrážd, ku ktorým sa priznal, množstvo ďalších jeho obetí je sporných. Ak by bol skutočne prepustený, čakala by ho podmienka a monitorovací náramok. Podľa vlastných slov by sa rád venoval práci v rodinnom penzióne a podpore mladých odsúdených. Tým chce pomáhať v zaradení sa do života po prepustení z väzenia. V jeho úmysle ho podporuje OZ Reštart – návrat do života.
Černákovo vyčíňanie sa dotklo aj rodiny Jozefa Filipa mladšieho. Jeho otec je jednou z Černákových obetí. O tom, že jeho otec je mŕtvy, sa dozvedel od vyšetrovateľov niekedy pred 20-timi rokmi. Jedným z nich bol aj súčasný poslanec Ivan Ševčík (NK). K vražde sa priznal Černák a keď sa dozvedeli, akým spôsobom bol popravený, veľmi ich to zasiahlo.
„Naša rodina považuje samotnú žiadosť o prepustenie, ako i jeho prípadné prepustenie, za facku a výsmech všetkým pozostalým po obetiach tohto masového vraha. Už samotné natočenie dvoch celovečerných filmov o tomto indivíduu sme vnímali veľmi negatívne. Považujeme za nemorálne aj sympatizovanie časti verejnosti s týmto človekom. Samotný film k tomu len dopomohol, nakoľko hlavne mladšia generácia deväťdesiate roky nezažila a vníma film a samotnú osobu Mikuláša Černáka len ako senzáciu," povedal pre Hlavný denník syn jednej z popravených obetí.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik