Poľnohospodári bijú na poplach: Slováci môžu prísť o prácu, trhy aj zmysel vlastnej produkcie. Európa je zasypaná lacnou pšenicou a hydinou z Ukrajiny.
Slovenskí potravinári a poľnohospodári bijú na poplach, píše denník Pravda.
Odstránenie ciel a kvót na dovoz ukrajinských agrokomodít do EÚ po vypuknutí vojny spôsobilo obrovský nárast lacných potravín zo susednej Ukrajiny. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) varuje, že ak sa po 5. júni opäť zavedú tzv. „colné prázdniny“, Slovensko môže stratiť aj posledné zvyšky potravinovej sebestačnosti.
Kým pred rokom 2022 Ukrajina exportovala do EÚ približne 631-tisíc ton pšenice ročne, dnes je to šesť miliónov ton. Slovenskí pestovatelia produkujú zhruba 1,5 milióna ton – no namiesto toho, aby pokrývali domáci trh alebo vyvážali do Rakúska, Nemecka či Poľska, sú vytláčaní výrobkami z lacnej ukrajinskej suroviny.
Napríklad na pultoch slovenských obchodov sa objavuje múka z Poľska, ktorá je síce označená ako poľská, no vyrobená je z ukrajinskej lacnej pšenice. V podobnej situácii sú aj pestovatelia kukurice a repky – Ukrajina len tento rok zasiala repku na ploche 1,5 milióna hektárov, čo sa blíži celej výmere poľnohospodárskej pôdy Slovenska (1,8 milióna ha).
Ukrajina má viac ako 41 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, pričom veľká časť z nej je černozem – najúrodnejšia pôda na svete. Zatiaľ čo výnosy na hektár sú nižšie než napríklad vo Francúzsku, technologická úroveň ukrajinského poľnohospodárstva každoročne rastie.
Kľúčovým faktorom sú však aj nižšie náklady. Priemerný mesačný plat poľnohospodára na Ukrajine je len 410 eur, kým na Slovensku je to približne 1 000 až 1 200 eur. A najmä – Ukrajina nemusí dodržiavať prísne európske pravidlá: používa až 29 chemických látok zakázaných v EÚ a do praxe zaviedla len 40 % európskej legislatívy.
Okrem toho Ukrajinu charakterizujú aj extrémne veľké farmy – agroholdingy tu bežne hospodária na 100 000 hektároch, niektoré dokonca na 300–400-tisíc. Tieto gigantické podniky sú schopné produkovať milióny kurčiat, vajec či obilia za zlomkové ceny, ktoré slovenskí farmári nedokážu konkurovať.
Podľa SPPK prišli slovenskí poľnohospodári nielen o trhy, ale aj o dôvod pokračovať vo výrobe. Podobne to vidí aj Zväz pestovateľov cukrovej repy: pred vojnou sa z Ukrajiny vyvážalo 20-tisíc ton cukru ročne, dnes je to 400-tisíc. Výsledok? Pestovateľské plochy cukrovej repy na Slovensku klesli o tretinu.
„Čo sa na Ukrajine nedá vypestovať, aby to neohrozilo našich farmárov?“ pýta sa predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Robert Kovács.
Zástupcovia poľnohospodárskych zväzov sa zhodujú – ak musia krajiny Balkánu pri vstupe do EÚ plniť všetky podmienky, musí ich plniť aj Ukrajina. „Požadujeme rovnaký legislatívny meter pre všetkých,“ zdôrazňuje Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov.
SPPK požaduje návrat k obchodným podmienkam spred roku 2022. Teda ku kvótam, clám a prísnejšej kontrole dovozu. Európska komisia zvažuje viacero scenárov – od úplného návratu k starým pravidlám až po zavedenie kvót, pri ktorých prekročení by sa uplatnili clá.
Situáciu zhoršuje aj generačná výmena. Farmári starnú, mladí o ťažkú prácu na poli nemajú záujem. Ak sa nezmenia podmienky a neobnoví sa motivácia produkovať kvalitné slovenské potraviny, môže krajina úplne závisieť od dovozu. A ten dnes kontroluje sused s obrovskou produkciou, lacnou pracovnou silou a oveľa voľnejšími pravidlami.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik