Slováci, neberte si to osobne! Ostrý výpad českej europoslankyne
24 | 05 | 2025 I Eka Balaskova

Slovenská europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD) sa vo svojej sérii videí nazvaných "K veci" rozpráva so svojimi hosťami na rôzne témy. Tentokrát si do štúdia v EP pozvala českú kolegyňu, Kateřinu Konečnú (KSČM). Tá si myslí že to, čo robí česká vláda je „šílenost“.

Kateřina Konečná tvrdí, že Česko v súčasnej EÚ nemá žiadneho spojenca, okrem Poľska, ktoré je kritizované za porušovanie slobody slova. Verí však, že po jesenných voľbách, ak sa vymení vláda a vzťahy sa dostanú do normálu. Zvlášť vzťahom našich dvoch republík „prajú“ ako rodinné zväzky, tak historická, či kultúrna spätosť. V rukách to má nie len vláda, ale aj politici na všetkých úrovniach diplomacie. Ani určité prejavy nevraživosti na internete práve kvôli tým historickým vzťahom nevidí tak tragicky.

Rozkmotrení s každým

„Keďže v ČR má zahraničnú politiku v rukách vláda, pýtala som sa našich vládnych politikov, kto je v rámci EÚ našim spojencom. My vlastne spojenca nemáme,“  prekvapuje česká europoslankyňa. Nemci zavierajú hranice s ČR a Francúzi im chcú zrušiť tender na jadrovú elektráreň – to je pre ČR do budúcnosti obrovské ohrozenie energetickej bezpečnosti. Navyše česká vláda Petra Fialu si rozbila vzťahy so Slovenskom a Maďarskom.

„Táto česká vláda po tridsiatich piatich rokoch dospela do dokonalosti v tom, že sa vlastne pohádala úplne s každým,“ konštatuje Konečná nezabúdajúc ani na Poliakov, ktorých už aj americký Kongres upozorňuje na ich porušovanie slobody slova.

G7 vyhlasuje vojnu Putinovi: Prímerie, alebo totálne embargo!
Od utorka 20. mája sa Kanada stala dejiskom kľúčového stretnutia ministrov financií G7 – siedmich najbohatších krajín sveta. Kanada ako tohtoročná predsedajúca krajina hostí toto vplyvné medzivládne fórum, v ktorom zasadajú zástupcovia USA,... Čítať ďalej
23 | 05 | 2025 | Eka Balašková

Neschopný minister

„Slováci, neberte to úplne osobne. Nechcem si z toho uťahovať, ale chcem poukázať na neschopnosť vlády, ktorá na bilbordoch hovorí o tom, ako sme západ a pritom máme „východné“ platy... Neviem, ako to povedať slušne,“  hovorí europoslankyňa, podľa ktorej je to neschopnosťou ministra zahraničia ČR Jana Lipavského. Toho Kateřina Konečná prirovnala k Leyenovej v nohaviciach.

Je to na normálnych politikoch

Nádej v októbrových voľbách vidí v tom, že po zmene vlády by sa vzhľadom k našim historickým väzbám vzťahy aj so Slovenskom mohli dať do normálneho stavu. Aj keď to nebude ľahké. Hoci sú naše krajiny prepojené aj cez silné rodinné väzby, nejaký čas po prípadnej zmene vlády to potrvá. K. Konečná si však myslí, že ak zapracujú „normálni“ politici, pôjde to ľahšie.

Dodržme tradície

„Sama by som si priala, aby nový premiér Českej republiky svoju prvú zahraničnú cestu uskutočnil na Slovensko. Tak, ako to bývalo vždy veľmi dobrým zvykom. Aby ďalej zasadali vládne komisie a vlády,“  hovorí K. Konečná o tom, kde všade treba na vylepšení vzťahov zapracovať.

Skvelá správa potvrdená: Slovensko dostalo hokejové MS 2029
Správa, na ktorú fanúšikovia netrpezlivo čakali, je definitívne potvrdená! Slovensko bude po tretíkrát v novodobej histórii hostiť hokejové majstrovstvá sveta. Po úspešných šampionátoch v rokoch 2011 a 2019 si slovenský hokej preto pripíše ďalší... Čítať ďalej
23 | 05 | 2025 | Bari Zajačková

Facebook realitu neodráža

„Bude to aj na nás, „pešiakoch“, pretože aj my môžeme cezhraničnými projektami pomáhať,“ nestráca nádej česká politička. Komentáre na sociálnych sieťach neberie ako smerodajné. Ona sama žije v Moravsko-Slezskom kraji, na Slovensko chodí často a rada, preto si myslí, že to, čo prezentujú sociálne siete v reáli tak nefunguje. Tie rozdiely nám niekto len podsúva a preto verí, že keď sa znormalizujú vzťahy na najvyššej úrovni, medzi ľuďmi sa politikmi vytvorené hrany veľmi rýchlo obrúsia.

Kto je Kateřina Konečná?

Na X. zjazde Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v Nymburku v apríli 2018 bola zvolená za podpredsedníčka strany. Na post rezignovala o tri roky. V októbri 2021 bola zvolená za predsedníčku KSČM.

V Európskom parlamente pôsobí tretie volebné obdobie. V EP pôsobí, ako podpredsedníčka Vyšetrovacieho výboru pre meranie emisií v automobilovom priemysle (EMIS), podpredsedníčka osobitného výboru pre Postup Únie pre povoľovanie pesticídov (PEST), členkou Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a náhradníčkou vo Výbore pre dopravu a cestovný ruch (TRAN).

Ukrajina povýšila výpalníctvo na "diplomaciu" voči štátom EU
Presvedčenie Šimečkovcov, že všetci sme povinní v rámci dotácií prispievať na ich osobný blahobyt, sa epidemicky progresívne šíri. Najnovšie sa s čímsi podobným vytasil Kyjev, keď vyhlásil, že členské štáty Európskej únie by mali od roku 2026... Čítať ďalej
24 | 05 | 2025 | Ivan Brožík

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok