Trieda Borej (Projekt 955) je najnovšia generácia ruských jadrových ponoriek s balistickými raketami (SSBN), ktoré majú nahradiť starnúce triedy Delta a Typhoon. Tieto ponorky, postavené na strategické jadrové odstrašovanie, sú tichšie a pokročilejšie ako ich predchodcovia, vyznačujú sa vylepšenou hydrodynamikou, čerpadlovo-prúdovým pohonným systémom a moderným bojovým vybavením.
Každá SSBN triedy Borej nesie 16 rakiet SLBM RSM-56 Bulava, ktoré sú schopné čeliť MIRV a sú určené na preniknutie cez protiraketovú obranu. Trieda pozostáva z viacerých variantov, vrátane modernizovanej Borej-A (Projekt 955A), ktorá sa vyznačuje vylepšenými vlastnosťami stealth, vylepšeným sonarom a pokročilejšími riadiacimi systémami. S ponoreným výtlakom 24 000 ton, dĺžkou približne 170 metrov a schopnosťou operovať v hĺbkach presahujúcich 400 metrov je trieda Borej novým základným kameňom ruskej námornej jadrovej triády a zabezpečuje schopnosť úderu odkiaľkoľvek kamkoľvek v modernej vojne.
Atómová ponorka Knieža Požarskij, triedy Boriej-A (projekt 955A), vyzbrojená 16 balistickými raketami R-30 Bulava, každou z nich schopnú niesť 4 až 6 samostatne navádzaných hlavíc, predstavuje výzvu pre rovnováhu síl v Arktíde a euroatlantickom priestore.
Pri plnom nasadení by jedna ponorka mohla niesť až 96 hlavíc schopných zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 10.000 km, teda celý priestor NATO od Washingtonu po Lisabon.
Ponorka Knieža Požarskij je nielen vojenskou silou, ale aj politickým posolstvom. Jej výstavba trvala dlhšie, než sa očakávalo, a jej prvé ostré nasadenie bolo odďaľované kvôli chýbajúcemu skúšobnému odpalu rakety Bulava. To sa ale teraz má zmeniť. Podľa spravodajcov z Poľska „nedávne vyplávanie z prístavu v Sjeverodvinsku jasne naznačuje, že tento moment sa blíži“.
Tá už teraz disponuje šiestimi staršími ponorkami triedy Delta IV. Niektoré z nich, napríklad Jurij Dolgorukij, prechádzajú modernizáciou.
Ruská ponorková stratégia nie je o počtoch, ale o „neviditeľnosti“. V Arktíde, kde sa krížia nové obchodné trasy, ložiská surovín aj energetické záujmy, sa Moskva snaží zaručiť si strategickú prevahu.
Arktída tak nie je len mrazivým regiónom, ale kľúčovým bojiskom 21. storočia. A Knieža Požarskij je symbolom ruského nároku na nadvládu v tomto priestore.
Jej základňa Gadžijevo na polostrove Kola leží len asi 100 km od hraníc NATO. Odtiaľ musia ponorky počas prípadného konfliktu prejsť takmer 24 hodín cez plytké a satelitom ľahko sledovateľné Barentsovo more, kým sa dostanú pod ochranu arktického ľadu. Táto tranzitná zraniteľnosť je podľa vojenských expertov „achillovou pätou“ celej koncepcie ruského námorného jadrového odstrašenia.
Obavy nie sú prehnané. Testovacie odpaly Bulavy, pokiaľ k nim dôjde blízko arktického ľadu, by mohli byť vnímané ako demonštrácia sily.
O napätí svedčí aj jazyk, aký poľské médiá používajú. "16 striel s doletom 10 000 km na jedinej ponorke. Ruský jadrový kolos šokoval Poľsko a jeho spojencov," napísal Dziennik .
V čase, keď klasické aliančné záruky slabnú a stratégia odvety je založená na mobilných a skrytých systémoch, sa ruské ponorky menia z reliktu minulosti na pilier súčasnosti.
Ponorka, ktorú nikto nevidí, ale všetci vedia, že existuje, je podľa všetkého dnes mocnejšia ako lietadlové lode alebo tankové kolóny. A to je skutočnosť, s ktorou sa bude musieť Západ naučiť žiť, alebo nájsť spôsob, ako jej čeliť.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik