Šimečka vyvrátil Gröhlingove slová
18 | 05 | 2025 I Gabriela Fedičová

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka odmietol špekulácie o možnom zlúčení s Demokratmi. Reagoval tak na nedávne vyjadrenia predsedu SaS Branislava Gröhlinga, ktorý pripustil, že k takémuto spojeniu by mohlo dôjsť.

„S opozičnými partnermi rozvíjame vzťahy, ale nie je reč o spájaní,“ uviedol Šimečka v relácii televízie JOJ 24. Podľa neho išlo len o Gröhlingove názory, no zároveň pripustil, že otázka nesmie byť len o politických ambíciách, ale aj o praktickej stránke: „Je dôležité zaoberať sa tým, aby neprepadli hlasy.“

Šéf PS zároveň vyjadril dôveru, že Demokrati majú potenciál prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.

Progresívne Slovensko sa podľa Šimečku chce ďalej sústreďovať na regióny, kde vo voľbách dominovali vládne strany. Ambíciou PS je osloviť najmä sklamaných voličov Hlasu.

Hovorí sa o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska

Opozícia by sa Matoviča veľmi rada zbavila. Už teraz sa hovorí o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska. Matematika to však zatiaľ neumožňuje – opozícia by dnes stále nebola schopná zostaviť stabilnú vládu. 

Názor Lóránta Komjáthyho, komentátora denníka Körkép, preberáme v plnom znení.

Demokratická strana – pôvodne založená politikmi, ktorí odišli z OĽaNO – sa aj naďalej usiluje o udržanie miesta na slovenskej politickej scéne. Hoci sa v posledných dvoch parlamentných voľbách nedostala do parlamentu, jej podpora sa dlhodobo pohybuje okolo päťpercentnej hranice, čo z nej robí potenciálne kľúčového hráča pri akejkoľvek budúcej zmene vlády. V uplynulých dňoch sa Demokratom venovala zvýšená mediálna pozornosť – a nie náhodou.

Progresívne Slovensko (PS) veľmi nechce spolupracovať so Slovenskom (predtým OĽaNO), čo komplikuje vytvorenie životaschopnej koalície – aj v prípade víťazstva vo voľbách. Objavila sa preto možnosť volebnej koalície s Demokratmi. Matematicky by však aj v tomto prípade bolo potrebné spolupracovať s Matovičom, čo by znamenalo vznik koalície zloženú z ľavice, pravice, liberálov aj centristov – spojenej prakticky len podporou Ukrajiny. Inak sa na ničom zásadnom nezhodnú.

Takáto zostava by bola neudržateľná najmä pre neprekonateľné osobné a hodnotové rozdiely medzi Slovenskom a SaS. Preto PS teraz uvažuje nad posilnením Demokratov, ktorej výrazne prozápadný, provojnový a proti-Ficov postoj dopĺňa globalistickú agendu PS.

Volebná supernedeľa a ŠOK v Rumunsku!
Poľsko, Portugalsko a predovšetkým Rumunsko. V Európe sa začína volebná supernedeľa. No pohľady celej Európy sa sústredia najviac na Rumunsko. A práve tu česká Spoločnosť na obranu slobody prejavu upozornila na šokujúci fakt. Rumuni začali... Čítať ďalej
18 | 05 | 2025 | Diana Zaťková

Naď by rád spolupracoval s progresívcami

Jedna z hlavných tvárí Demokratov, ich predseda a bývalý minister obrany Jaroslav Naď, nedávno zorganizoval niekoľko verejných fór s podporovateľmi v rôznych mestách. Na nich nielen obhajoval rozhodnutia predchádzajúcich vlád v zahraničnej politike a spravodlivosti, ale zároveň priznal aj svoju zodpovednosť za návrat vlády Roberta Fica. Zdôraznil potrebu silnejšej, disciplinovanejšej opozičnej spolupráce voči súčasnej vláde.

Zaujímavé je, že ešte pred časom Naď ostro kritizoval progresívcov. PS obvinil z chamtivosti počas parlamentných volieb 2023 a z nedostatočnej podpory Korčoka v prezidentských voľbách. Teraz to však vyzerá, že medzi Demokratickou stranou a Progresívnym Slovenskom vznikol aspoň tichý pakt o neútočení.

Naď uviedol, že Demokrati boli už predtým otvorení predvolebnej či koaličnej spolupráci s PS, SaS alebo KDH, no tieto návrhy v minulosti nezískali dostatočnú odozvu. Dnes sa však situácia mení – vzťahy s PS sa zlepšujú, čo dokazujú spoločné akcie a vyjadrenia. Naď priznal, že „pred rokom by takúto úroveň spolupráce nečakal“.

O možnom spojenectve Demokratov a PS diskutujú aj ďalší opoziční lídri. Predseda SaS Branislav Gröhling privítal zblíženie strán a naznačil, že ak by PS integrovala percentá Demokratov, mohla by dosiahnuť vo voľbách 25 – 26 %. Hoci podľa neho zatiaľ neprebiehajú konkrétne rokovania, pozitívne signály na sociálnych sieťach vníma ako znak zbližovania.

Zároveň však potvrdil, že SaS v súčasnosti neplánuje žiadnu volebnú alianciu a pôjde do volieb samostatne. Dodal: „Budeme stabilnou súčasťou budúcej vlády, pretože bez nás nie je možné zostaviť vládu bez Smeru.“

Ako informuje TASR: PS chce ísť do volieb samostatne, spájanie s inými stranami neplánuje

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce ísť do parlamentných volieb samostatne a neplánuje sa spájať s inými stranami. Avizoval to líder hnutia a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka v nedeľnej relácii Politika 24 na Joj 24. Zároveň mieni, že treba zabezpečiť, aby neprepadli hlasy opozičných voličov. Nie je to však podľa neho otázka na PS, ale je to zodpovednosťou strán, ktoré majú v prieskumoch percentá okolo hranice zvoliteľnosti.

„Myslím si, že je to primárne zodpovednosťou politických strán, ktoré sú okolo piatich percent a teda im hrozí, že ich hlasy môžu prepadnúť. Je to primárne ich zodpovednosťou sa o to postarať. My ako PS v tom budeme nápomocní, či už v zákulisí, alebo aj verejne,“ poznamenal.

Šimečka zároveň kritizoval súčasnú vládu. Myslí si, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už nie je spôsobilý vládnuť. Vyčítal mu, že nerieši problémy krajiny, ale zaoberá sa len sám sebou. Volal preto po zmene. Lídra PS mrzia osobné útoky predsedu vlády na jeho osobu a jeho rodinu. Označil to za podlé. „Mňa ani moju rodinu to nijakým spôsobom neznepokojí a mňa to neodradí,“ skonštatoval.

Alternatívou by podľa neho bola vláda strán PS, SaS, KDH a Demokrati. Predpokladá, že s danými partnermi by mohli vytvoriť stabilnú vládu. Obáva sa, že s hnutím Slovensko by to nešlo. „Ja chcem, aby tá alternatíva vydržala. Celé Slovensko má skúsenosť s tým, ako vládol Igor Matovič a ako pôsobil ako člen koalície. Tá skúsenosť mi hovorí, že to nebude stabilné a padne to po mesiaci, dvoch mesiacoch a príde znovu Robert Fico alebo iná vláda,“ dodal.

Diskutovalo sa aj o zahraničnej politike. Šimečka sa vyjadril ku kauze Pfizergate týkajúcej sa nákupu vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii (EÚ). Reagoval na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, že Európska komisia (EK) pochybila, keď odmietla zverejniť správy medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer. Myslí si, že šéfka EK sa má plne podriadiť súdnemu rozhodnutiu. Mieni, že proces mal byť transparentný a kauza nepomáha dôveryhodnosti EÚ. Zároveň si však podľa neho treba uvedomiť, že mnoho ľudí by na Slovensku zomrelo, ak by EK neobstarala vakcíny pre celú Úniu. Skonštatoval, že rozumným politickým krokom by bolo, keby Leyenová požiadala europarlament o vyslovenie dôvery.

Hovorí sa o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska
Opozícia by sa Matoviča veľmi rada zbavila. Už teraz sa hovorí o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska. Matematika to však zatiaľ neumožňuje – opozícia by dnes stále nebola schopná zostaviť stabilnú vládu. Názor Lóránta Komjáthyho,... Čítať ďalej
15 | 05 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok