Dlhé roky sme počúvali, že liberálna demokracia je najlepší politický systém, ktorý zatiaľ nik iný neprekonal. Napriek tomu počet štátov, kde tento model funguje, neustále klesá. Nad príčinami tohto vývoja sa zamýšľa aj publicista Karol Lovaš. Podľa neho problém netkvie v populistoch či extrémistoch – označeniach, ktoré zástancovia liberálnej demokracie radi používajú. Skutočný priestor na zamyslenie podľa neho ponúkajú práve jej vlastní predstavitelia.
Jedným z príkladov je nedávne rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktoré sa týka predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Tá odmietla zverejniť SMS komunikáciu s generálnym riaditeľom Pfizeru Albertom Bourlom počas vrcholu pandémie COVID-19. Súd konštatoval, že Komisia „vierohodne nevysvetlila, prečo sa domnieva, že správy neobsahujú dôležité informácie, ktoré by mali byť archivované“. Lovaš upozorňuje, že tento verdikt bude mať pre Leyenovú vážne politické následky.
Blíži sa politický koniec Leyenovej?
Podľa Lovaša je možné, že ak sa právnici EÚ proti rozsudku odvolajú, môže to znamenať začiatok politického konca šéfky Komisie. V kuloároch sa už ozývajú hlasy požadujúce jej odchod. „EÚ pod vedením Leyenovej nemá šancu prejsť búrlivým obdobím bez ujmy,“ varuje publicista.
Nemecké vytriezvenie z Merkelovej politiky
Ďalšou oblasťou, kde liberálna demokracia podľa Lovaša zlyhala, je migračná politika bývalej kancelárky Angely Merkelovej. Súčasné sprísňovanie hraničných kontrol a nové možnosti odmietania žiadateľov o azyl sú podľa neho dôkazom, že pôvodná politika „Wir schaffen das“ zlyhala. „Z Nemecka sa stalo miesto, kde sa podľa mnohých už nedá žiť – aj preto rastie podpora strany AfD,“ dodáva.
Publicista cituje aj nemeckého kancelára Friedricha Merza, ktorý už otvorene priznáva, že nekontrolovaná migrácia nepriniesla očakávané výhody pre pracovný trh. Navyše spôsobuje problémy v systéme sociálneho zabezpečenia a zdravotníctve.
Nemecká politika na dve strany
Lovaš si všíma aj prístup Berlína k Ukrajine. Merz vo svojom prvom prejave v Bundestagu vyhlásil, že Nemecko bude Ukrajinu naďalej podporovať – avšak nie ako priamy účastník vojny. „Na jednej strane potľapkáva Zelenského po ramene, na druhej strane jasne dáva najavo, že nejde o vojnu Nemecka,“ komentuje publicista politiku „ani čihi, ani hota“.
Neúspech koalície ochotných
Návšteva Keira Starmera, Emmanuela Macrona, Friedricha Merza a Donalda Tuska na Ukrajine mala vyvinúť tlak na USA a Donalda Trumpa, aby podporil nové sankcie proti Rusku. No podľa Lovaša Moskva na sankcie „nepočuje“ a ultimáta neprijíma.
Kto je najväčším nepriateľom liberálnej demokracie?
Karol Lovaš na záver tvrdí, že najväčšou hrozbou pre liberálnu demokraciu sú samotní politici, ktorí veľa rozprávajú, ale konajú málo – a často s pochybnou motiváciou. Poukazuje na korupčné kauzy, ktoré sa dotýkajú aj NATO, kde sú bývalí i súčasní zamestnanci podozriví z korupcie, účasti v zločineckých organizáciách a prania špinavých peňazí. V Británii navyše čelí problémom aj armáda – chýba personál a mnohí profesionáli odchádzajú.
„Ešteže máme koalíciu ochotných,“ uzatvára Lovaš ironicky. „Otázkou zostáva, čo vlastne táto koalícia ponúka okrem rečí o podpore Ukrajiny. Liberálna demokracia sa dnes pozná najmä podľa veľkých slov a malých činov – a neustálych škandálov, ktoré ju sprevádzajú.“
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik