JADROVÝ TRIUMF: Putin predbehol celý Západ!
14 | 05 | 2025 I Bari Zajačková

Ruský štátny koncern Rosatom vstupuje do sériovej výroby jadrových elektrární s malým výkonom (ASММ). Ako sa ukazuje, ich reaktorové nádoby by sa mohli vyrábať v Brazílii – u spojenca Ruska v rámci zoskupenia BRICS.

Brazília nadväzuje partnerstvo s Rosatomom

Minister baníctva a energetiky Alexandre Silveira počas návštevy Číny vyhlásil, že Brazília uzavrie partnerstvo s Rosatomom "na vývoj malých modulárnych reaktorov (MMR)".

Podľa jeho slov, vzhľadom na unikátne kompetencie Rosatomu, ruský prezident Vladimir Putin nariadil konzorciu "čo najskôr vstúpiť do partnerstva s brazílskou vládou". Túto tému osobne nastolil počas osláv Dňa víťazstva brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Spolupráca sa začne diagnostikou potenciálu Brazílie.

Silveira zdôraznil, že malé reaktory možno inštalovať v blízkosti izolovaných centier spotreby, napríklad v Amazónii: "Budete môcť vyrábať energiu tam, kde ju potrebujete. A je to čistá energia, ktorá neznečisťuje životné prostredie."

Minister tiež obhajoval obnovenie prác na treťom bloku jadrovej elektrárne Angra s "bezpečným modelom riadenia", pravdepodobne tiež s pomocou Rosatomu. V súčasnosti ruská štátna korporácia v rámci dlhodobého kontraktu pokrýva 100% potrieb JE Angra v oblasti obohateného uránu na obdobie 2023-2027.

Rosatom spúšťa sériovú výrobu malých jadrových elektrární

Riaditeľ Rosatomu Alexej Lichačov verí, že spoločnosť môže ponúknuť Brazílii rozsiahlu spoluprácu pri výstavbe jadrových elektrární s malým výkonom, ako pozemných, tak aj plávajúcich.

"Tu máme možnosť ponúknuť Brazílčanom veľmi rozsiahlu spoluprácu, keďže samotné telá plávajúcich jadrových elektrární môžu byť vyrábané priamo brazílskymi podnikmi," povedal Lichačov pre agentúru RIA Novosti.

Tieto slová by nemali zmysel, ak by išlo len o 2-3 malé jadrové elektrárne.

MMR majú typický pracovný výkon od 20 do 300 megawattov (MW). Rosatom vstúpil s reaktormi RITM-200N na svetový trh tento rok. Už sa začala výstavba elektrárne s výkonom 300 MW v Uzbekistane. Základ RITM-200N vychádza z dlhoročných skúseností prevádzky ruských jadrových ľadoborcov. V Rusku sa takáto elektráreň stavia v Jakutsku a ďalšie sú naplánované na štyroch miestach.

Tento rok tiež Rusko a Mjanmarsko podpísali medzivládnu dohodu o výstavbe pozemnej elektrárne s výkonom 110 MW, s možnosťou ďalšieho rozšírenia na 330 MW.

"Mäkká sila" Ruska v akcii

Hlavnými výhodami malých jadrových elektrární sú modulárnosť a škálovateľnosť, možnosť rýchleho a flexibilného zvyšovania výkonu, skrátenie doby výstavby, ekologickosť, spoľahlivosť dodávok elektriny a fixná tarifa za elektrinu počas celej doby prevádzky. Navyše, výstavba jadrovej elektrárne sa stane hnacím motorom ekonomického rozvoja regiónu.

Rosatom má k dispozícii široké spektrum pokročilých produktov a technológií vrátane bezpečnostných systémov jadrovej elektrárne s reaktormi VVER-1200, technológií uzavretého jadrového palivového cyklu, produktov pre jadrovú medicínu, metód spracovania produktov ionizujúcim žiarením, kompozitných materiálov a mnohých ďalších.

Toto je "mäkká sila" Ruska, o ktorej iní nemôžu ani snívať, pretože prináša so sebou celý komplex najnovších unikátnych technológií, logistiky, úplný cyklus servisu, školenie personálu a lojálny postoj k Rusku na miestnej úrovni. Rosatom má podľa portálu Pravdu.ru s unikátnymi malými jadrovými elektrárňami vynikajúce vyhliadky, keďže jadrová energetika bola preradená do kategórie ekologicky čistých zdrojov. A Brazília zachytila tento trend ako prvá.

Zelenskyj pozval Trumpa do Istanbulu. Príde Putin osobne?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval amerického lídra Donalda Trumpa na rozhovory, ktoré by sa mohli konať v tureckom Istanbule. Zároveň Ukrajina vyhlásila, že ruský prezident musí byť fyzicky prítomný, aby sa mohli rokovania... Čítať ďalej
13 | 05 | 2025 | Diana Zaťková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik