Vzali by ste si umelú inteligenciu? Pre väčšinu ľudí to znie ako sci-fi, no generácia Z, teda ľudia narodení približne medzi rokmi 1997 a 2012 majú v tejto otázke prekvapivo jasno.
Ako informuje Forbes, podľa prieskumu spoločnosti Joi AI, ktorá sa zaoberá vývojom chatbotov na báze umelej inteligencie, by až 80 % respondentov z tejto vekovej skupiny nevylúčilo možnosť uzavrieť „vzťah“ s AI.
Dôvodom je, že digitálni partneri sú pre nich atraktívni, stále dostupní, naladení na ich potreby. Digitálni partneri nie sú zložití a nič, čo komplikuje bežné medziľudských vzťahy u nich nehrozí. Umelá inteligencia totiž neodsudzuje, neodchádza, je dostupná 24/7 a odpovedá presne tak, ako si ten druhý želá.
Až 80 percent ľudí z generácie Z by odpovedalo áno umelej inteligencii.
Ďalších 83 percent respondentov tvrdí, že sú schopní vytvoriť si s AI hlboké emocionálne puto.
A až 75 % opýtaných verí, že partner s umelou inteligenciou môže úplne nahradiť skutočný ľudský kontakt.
„AI-lationships nemajú nahradiť ľudské vzťahy,“ vysvetľuje pre časopis Forber Jaime Bronsteinová, vzťahová terapeutka a odborníčka spoločnosti Joi AI. „Majú byť doplnkom – poskytujú jedinečný druh emocionálnej podpory v čase, keď sa mnohí ľudia cítia osamelo, preťažene či nevypočutí.“
Julie Albrightová, ktorá je autorkou knihy Left To Their Own Devices vidí vážny problém v tom, že mnoho mladých ľudí nemá žiadnych skutočných priateľov a umelá inteligencia tak začína napĺňať túžbu po spojení, ktoré už nevieme realizovať tvárou v tvár.
Terapeutka upozorňuje na to, že ideálna kombinácia hlasu, textu a v budúcnosti možno aj realistických 3D tiel bude neodlíšiteľná od tých ľudských a vzťahy s ňou budú oveľa jednoduchšie, ako so skutočnými ľuďmi.
V dobe, keď sme ovplyvnení správami a notifikáciami, nemou komunikáciou, bude vzťah s AI čoraz pravdepodobnejší, pretože tak, ako dnes komunikujeme s ľuďmi, tak bude prebiehať komunikácia s AI. Budeme si iba písať.
„Je to pohodlné, nenáročné a bez rizík,“ hovorí Albrightová. „Ale zároveň zdôrazňuje, že sa ešte viac vzďaľujeme jeden od druhého.“
Experti upozorňujú aj na vážne riziká a poukazujú na príklady z praxe, ktoré viedli až k tragédiám, keď ľudia ukončili svoje životy po citovej väzbe na chatboty.
Podľa prestížneho časopisu Forbes vyhľadávania ako „Zamiloval sa do AI“ či „Pocity k UI“ narástli v posledných mesiacoch o viac než 120 %.
Otázkou teda ostáva nie ČI, ale KEDY sa možno sa raz oženíme s niekým, kto nevie ani dýchať – ale presne vie, ako sa cítime.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik