Miliardy v Bruseli zmizli bez stopy
13 | 05 | 2025 I Gabriela Fedičová

Európsky dvor audítorov dospel k závažným zisteniam v súvislosti s podporou EÚ na oživenie hospodárstva po pandémii koronavírusu. Podľa správy rozdelil Brusel medzi členské štáty takmer 650 miliárd eur – bez toho, aby presne vedel, kto tieto peniaze dostal, na čo boli vynaložené a či vôbec priniesli nejaké výsledky.

Už v roku 2020 Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko – tzv. „úsporná štvorka“ – vopred varovali, že bezpodmienečná finančná podpora je riskantná a že hospodárska pomoc by mala byť viazaná na prísne reformné požiadavky. V tom čase ich mnohí kritizovali za údajný nedostatok solidarity a sebectvo, píše rakúsky Exxpress.

Fond obnovy EÚ: obrovské peniaze, slabá kontrola

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (RRF) bol najväčším podporným programom v histórii EÚ, s celkovým objemom 723 miliárd eur. Z tejto sumy bolo členským štátom už prisľúbených približne 650 miliárd.

Podľa Európskeho dvora audítorov však fond funguje s vážnymi nedostatkami.

Chýba dôsledné účtovníctvo založené na výkonnosti – EÚ neplatí za konkrétne výsledky alebo realizované projekty, ale často stačí „odškrtnúť“ splnenie priebežného cieľa, napríklad predloženie návrhu zákona.

Nesledujú sa skutočné náklady projektov – Únia nezhromažďuje údaje o reálnych výdavkoch, a preto nie je možné posúdiť, či boli prostriedky vynaložené efektívne.

Platby prebiehajú vopred a refundácia je takmer nemožná – Niektoré krajiny získavajú finančnú podporu ešte pred reálnym začiatkom projektov. Ak tieto projekty neskôr zlyhajú, peniaze môžu zostať nevyužité, pokiaľ sa nepreukáže jasný podvod.

Účet zaplatia európski daňoví poplatníci

Väčšina fondu obnovy bola financovaná prostredníctvom pôžičiek z finančných trhov. Splácanie sa má začať až v roku 2058, no rastúce úrokové sadzby výrazne zvyšujú celkové náklady.

Podľa Dvora audítorov by sa tieto výdavky mohli do roku 2026 dokonca zdvojnásobiť. Finančné bremeno tak v konečnom dôsledku ponesú európski daňoví poplatníci.

Von der Leyenová a škandál Pfizer

Podľa niektorých médií môže za súčasný škandál niesť osobnú zodpovednosť aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Denník New York Times začal súdny spor po tom, čo Európska komisia odmietla zverejniť textové správy medzi ňou a výkonným riaditeľom spoločnosti Pfizer. Počas tejto komunikácie údajne vznikla najväčšia zmluva o dodávke vakcín v histórii EÚ, ktorej detaily dodnes zostávajú nejasné. Tento incident je pre Von der Leyenovú o to trápnejší, že práve ona podpísala predmetnú zmluvu a zároveň je zodpovedná za presadzovanie legislatívy EÚ. Ak by bola uznaná vinnou, mohlo by to vážne ohroziť nielen jej autoritu, ale aj dôveryhodnosť celej Komisie.

Európska ombudsmanka Emily O’Reillyová už skritizovala postoj Ursuly von der Leyenovej. Podľa nej sa transparentnosť pod jej vedením zhoršila a politicky motivované utajovanie sa stalo bežnou praxou.

Kto sa bojí pravdy o Azove? Ukrajinská historička šokuje výpoveďou
Ukrajinská historička Marta Havryško opäť upozornila na nebezpečenstvo ukrajinského nacionalizmu, tentokrát v rozhovore s politológom Glennom Diesenom. Spomenula napríklad reakciu prezidentskej kancelárie Volodymyra Zelenského na škandál v Kanade,... Čítať ďalej
13 | 05 | 2025 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok