Európsky dvor audítorov zverejnil vážne zistenia týkajúce sa fondov EÚ na hospodársku obnovu po pandémii koronavírusu. Podľa správy rozdelil Brusel takmer 650 miliárd eur medzi členské štáty bez toho, aby mal presné informácie o tom, kto peniaze dostal, na čo boli použité a či vôbec priniesli nejaké výsledky.
Denník Magyar Nemzet informuje, že už v roku 2020 Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko – tzv. „šetrná štvorka“ – varovali, že bezpodmienečná podpora je riziková a pomoc by mala byť viazaná na prísne reformné požiadavky. Vtedy boli často kritizovaní za nedostatok solidarity. Teraz sa však ukazuje, že ich obavy boli opodstatnené, informuje tiež rakúsky portál Exxpress.
Nástroj na obnovu a odolnosť bol najväčším dotačným programom v histórii EÚ s celkovým rozpočtom 723 miliárd eur. Z toho približne 650 miliárd už bolo prisľúbených členským štátom.
Audítori však uvádzajú, že fond má závažné systémové chyby.
Chýbajú podľa nich výkazy založené na výkone a skutočnosti.
Vysvetľujú, že EÚ nevypláca peniaze na základe výsledkov alebo realizovaných projektov, ale často stačí „odškrtnúť“ medzicieľ, ako je napríklad predloženie návrhu zákona.
Výdavky sa podľa audítorov nesledujú, čo znamená, že EÚ nezhromažďuje údaje o skutočných nákladoch, takže nie je možné zistiť, či boli prostriedky využité efektívne a upozorňujú tiež na platby vopred a refundácie len zriedka. Audítori tvrdia, že niektoré krajiny dostanú peniaze skôr, ako sa vôbec začnú projekty. Ak zlyhajú, peniaze často ostávajú a že iba v prípade jasného podvodu môže dôjsť k vymáhaniu.
Väčšina fondu bola financovaná cez pôžičky z trhu, ktoré sa majú splácať až do roku 2058. Zvyšujúce sa úrokové sadzby však výrazne zvyšujú celkové náklady. Audítori odhadujú, že do roku 2026 sa môžu náklady na financovanie zdvojnásobiť. Isté je, že nakoniec to zaplatia európski daňovníci.
Denník Magyar Nemzet pripomína, že New York Times podal žalobu na Európsku komisiu kvôli odmietnutiu zverejniť SMS komunikáciu medzi Ursulou von der Leyen a šéfom Pfizeru. Práve počas tejto výmeny vznikla zmluva v hodnote miliárd eur na nákup vakcín, ktorej detaily sú dodnes neznáme.
Situácia je dvojnásobne nepríjemná pre Von der Leyen, keďže osobne podpísala najväčší vakcínový kontrakt v histórii EÚ a zároveň je zodpovedná za dodržiavanie legislatívy Únie. Ak súd rozhodne proti nej, ohrozená je aj autorita celej Komisie.
Európska ombudsmanka Emily O’Reilly už predtým kritizovala prístup Von der Leyen. Podľa nej sa počas jej vedenia zhoršila transparentnosť a utajovanie sa stalo bežnou politickou praxou.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik