Pri príležitosti osemdesiateho výročia konca poslednej veľkej vojny sa komentátor Ivan Hoffman zamýšľa nad mierom. A obáva sa, že toto slovo je vyhradené už iba pozostalým po padlých, aby v každej ďalšej generácii zase bolo nahradené túžbou po vojne a vyhladzovaní.
Ivan Hoffman sa vracia k sľubu, ktorý dal nášmu komentátorovi a politológovi: " Sľúbil som Edovi Chmelárovi napísať príspevok o mieri. Ide mi to ale ťažko. Patrím ku generácii, ktorá sa do mieru narodila, poznala vojnu len z rozprávania a mier bol pre nás banálnou samozrejmosťou. Po generáciách, ktoré boli vojnou postihnuté, však vo verejnom priestore zostala chátrajúca názorná agitácia. Hrdzavá plechová tabuľa s nápisom Mier svetu! hyzdila križovatku v našej malej obci ešte pred nejakými dvadsiatimi piatimi rokmi, než ju niekto upratal do šrotu."
"Niekedy si hovorím", píše Ivan hoffman, "že mier skončil na smetisku s tými starými tabuľami, plagátmi a transparentmi, aby milovníci násilia a vojen mohli vyhlasovať, že mier je iba výnimkou z pravidla a pravidlom je večný svár, zabíjanie človeka človekom, či už pre korisť, alebo zo zvrhlého rozmaru. Tvrdenie, že človeku je bližšie bojovať a ničiť, než kooperovať a tvoriť, sa odvoláva na históriu, ktorá starostlivo mapuje, kto kedy koho porazil, ovládol alebo rovno vyhladil. O mieri nie je veľmi čo napísať. Bojovníci prezentujú mier ako čakanie a prípravu na zákonitý a neodvratný vojnový konflikt. Vojny podľa militantov nenarúšajú mier, ale je to mier, ktorý občas preruší vojnu."
"Vidíme, že vášeň pre vojnu je virtuálna. Odvíja sa od nenávisti k ľuďom, ktorí sú uznaní nepriateľmi. Nepriateľom sa praje smrť, čo ale neznamená, že kto nenávidí, cíti sa súčasne povinný zúčastniť sa osobne zabíjanie nepriateľov. Ľudí s potrebou zabíjať je oveľa menej, než ľudí, ktorí si vystačia s radosťou, že sa zabíja." Píše trefne komentátor.
"Je to tak preto, že nenávisť sa predáva lepšie, než tolerancia.
Vojna je mediálny projekt. Sú to novinári, ktorí otrávia verejný priestor adoráciou zla, otvoria vojne dvere, pripravia na vojnu pôdu. Sú to novinári, ktorí toleranciu degradujú na slabosť a z mieru urobia sprosté slovo.
Novinári majú na rukách krv, ale je to virtuálna krv. Krv, ktorá sa nepočíta. Prelieva sa beztrestne, pretože je cudzia, nepriateľská." Zaťal do živého, teda, do mediálneho sveta Ivan Hoffman.
"Musí sa stať mediálnym projektom. Mier sa nedá vybojovať. Zostane, keď ľudia budú nenávidieť vojnu, keď sa vzdajú tolerancie k nenávisti. Zdá sa, že si človek môže užívať len mier, ktorý zostane, keď dôjde na krviprelievanie, keď dôjdu nepriatelia a keď nie je koho nenávidieť.
Vtedy prichádzajú novinári s adoráciou mieru, s výzvou poučiť sa z vojnových hrôz do budúcnosti, a už nikdy vojnu nedopustiť.
"Tí, čo sa poučili, sú už po smrti. A poučenie je – ako vidno – neprenosné." Konštatuje komentátor Ivan Hoffman.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik