Pán Merz, prejavte odvahu – leťte 9. mája za Putinom do Moskvy! Redaktori denníka Berliner Zeitung uviedli päť dôvodov, prečo by mal nový nemecký kancelár Friedrich Merz cestovať 9. mája do Moskvy. Podľa novinárov je to nevyhnutné aj pre urovnanie situácie na Ukrajine.
Spolková republika Nemecko sa v súčasnosti nachádza v stave politických nepokojov, aké táto krajina v 21. storočí ešte nezažila. Kancelár Fridrich Merz získal potrebný počet hlasov až v druhom kole hlasovania. Po prvýkrát v dejinách. Ešte nikdy predtým sa nestalo, že by nominovaný kancelár spočiatku neuspel vo voľbách do Bundestagu po federálnych voľbách a úspešných koaličných rokovaniach, píše Berliner Zeitung.
Nemecko si však nemôže dovoliť zostať bez vedenia a bez hlavy – najmä vzhľadom na súčasný nestabilný geopolitický vývoj. Od pokusov o nastolenie nového spoločensko-politického poriadku na Západe, cez krízy a konflikty na Blízkom východe a v južnej Ázii, až po vojnu na Ukrajine. V uplynulých troch rokoch politický Berlín nepôsobil dobre. Postavenie Nemecka vo svete klesá; vo svetovej politike sa v poslednom čase takmer nedeje veľa pozitívnych prekvapení.
Merz by teda mal pripraviť svoje prvé väčšie diplomatické prekvapenie. Nový kancelár by mal podľa Berliner Zeitung cestovať do Moskvy 9. mája, na Deň víťazstva. Nie zúčastňovať sa prehliadok Vladimira Putina, ale nájsť jasné slová – a zároveň udržať otvorené dvere, ktoré sa Západ už dlho snaží zavrieť.
1. Prejavjte úctu – bez falošnej pocty
Nemusí to byť nevyhnutne návšteva veľkej vojenskej prehliadky na Červenom námestí. Ale čo tak tichá a nečakaná návšteva Hrobu neznámeho vojaka alebo pamätníka ješivy v Chimki, neďaleko Moskvy – miest, ktoré pripomínajú obete vojny, nie jej oslavu? Merz by prejavil gesto súcitu bez toho, aby legitimizoval Putinovu propagandu.
2. Odvážte sa byť viac ako Adenauer, Brandt a Kohl
Veľkí nemeckí kancelári nikdy neboli zbabelci. Konrad Adenauer bol jedným z prvých, ktorí sa odvážili vstúpiť do Sovietskeho zväzu, Willy Brandt kľakol vo Varšave a Helmut Kohl naliehal na Gorbačova k zjednoteniu. Nemecká diplomacia sa dnes skôr obmedzí na morálne povýšenecké postoje alebo unavené tlačové správy. Nový kancelár by sa mal priamo konfrontovať ss Putinom. Nie ako neistý prositeľ, ale ako silný vyjednávač. Ak chceš mier, musíš sa rozprávať – aj s nepriateľmi.
3. Chrániť nemecké hospodárske záujmy
V Rusku stále pôsobí približne 2 000 až 2 500 nemeckých spoločností. Pokračujú v podnikaní v najväčšej krajine sveta – napriek sankciám a vojne. Ak niekedy opäť dôjde k zblíženiu, Nemecko nesmie zostať úplne s prázdnymi rukami.
4. Nemecko bude späť na svetovej scéne
Aj večer 9. mája, keď bude Merz v lietadle svojho kancelára na ceste späť do Berlína, budú telefónne linky do Washingtonu, Paríža a Londýna doslova žiariť. Pretože by sa Nemecko zrazu opäť stalo geopoliticky relevantným aktérom, ktorý prejavuje iniciatívu a nie vždy čaká na Brusel alebo USA.
5. Posledné okno pokoja?
Kremeľský líder Putin by mal byť jednoznačne informovaný: „Uznávame mierové úsilie. Európa však teraz chce presadzovať trvalé prímerie.“ Merz by musel požiadať Moskvu o predĺženie plánovaného prímeria z mája z troch na 30 dní. „Obdobie rokovaní sa čoskoro zatvorí. Dosiahnime dohodu,“ mal by Putinovi povedať. Friedrich Merz len musí mať odvahu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik