Francúzsko a EÚ zintenzívnia svoje úsilie o prilákanie vedcov z USA, aby sa usadili v Európe. Zároveň pripravujú oznámenia o stimuloch pre výskumníkov. Očakáva sa, že Macron a von der Leyenová oznámia aj ochranu vedcov, ktorí sa chcú presťahovať uprostred Trumpových škrtov, informuje Guardian.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou prednesú v pondelok ráno na parížskej Sorbonne prejavy, ktorých sa zúčastnia vedúci predstavitelia európskych univerzít a výskumníci. Očakáva sa, že v nich oznámia potenciálne stimuly a ochranu pre výskumníkov, ktorí sa chcú z USA presťahovať do Európy.
Podujatie, ktoré spája európskych akademikov a európskych komisárov, je najnovším krokom k otvoreniu dverí Európy akademikom a výskumníkom so sídlom v USA, ktorí sa obávajú, že ich prácu ohrozujú federálne škrty vo výdavkoch na univerzity a výskumné orgány, ako aj cielené útoky na americké inštitúcie vyššieho vzdelávania kvôli politikám diverzity.
Macronova kancelária uviedla, že tento krok prichádza „v čase, keď akademické slobody čelia mnohým... hrozbám“ a keď je Európa „atraktívnym kontinentom“. Úradník z Elyzejského paláca povedal: „Sme priestorom, kde je sloboda výskumu a žiadne tabuizované témy.“
Predpokladá sa, že Francúzsko má mimoriadny záujem prilákať vedcov pracujúcich v oblasti zdravia – najmä infekčných chorôb – ako aj v oblasti výskumu klímy a umelej inteligencie.
Francúzsko v apríli spustilo vlastnú iniciatívu Choose France for science (Vyberte si Francúzsko pre vedu) so špecializovanou platformou pre žiadosti o hosťovanie medzinárodných výskumníkov.
Francúzske ministerstvo výskumu pre agentúru Agence France-Presse uviedlo: „Niektorí zahraniční výskumníci už prišli do Francúzska, aby sa oboznámili s infraštruktúrou, a čakajú na vytvorenie finančných prostriedkov a platformy.“
V marcovom liste francúzskym univerzitám napísal Philippe Baptiste, francúzsky minister pre vyššie vzdelávanie a výskum: „Mnoho známych výskumníkov už spochybňuje svoju budúcnosť v Spojených štátoch. Prirodzene by sme chceli privítať určitý počet z nich.“