Minister financií Ladislav Kamenický tvrdí, že transakčná daň na Slovensku nikoho nepoloží. Informoval aj o tom, čo sa nečakane dočítal v správe ratingovej agentúry.
“Snažím sa, aby tie verejné financie boli zdravšie. Aby som ten brajgel, ktorý som zdedil, v podstate nejakým spôsobom dostal do stavu, kedy ten dlh bude nejakým spôsobom udržateľný,” uviedol minister.
Pre ilustráciu ukázal, že deficit v 2020 odovzdával vo výške 1 miliardy eur, a v roku 2023 už zdedil deficit vo výške 8,5 miliardy eur, čo je 6,5. “To sú nie je moje čísla, to sú čísla pána Horváta a Ódora, ktoré poslali do Európskej komisie,” povedal k údajom, ktoré prezentoval. “Klame sa tu. Matovič, Jakab a podobní majstri stále klamú o tom, ako my zvyšujeme dlh. Tak za Matoviča sa zvýšil dlh o 24,2 miliardy,” povedal Kamenický s tým, že ak by sa nekonsolidovalo, tak dlh vy v roku 2027 stúpol až na 109,5 miliardy eur.
Čo sa snaží konsolidáciou dosiahnuť je, aby sa ten dlh dostal do trajektórie, ktorá bude rovná a potom sa bude na konci znižovať. “Čiže toto je cieľ, ktorý by sme chceli dosiahnuť. Robíme to preto, aby Slovensko sa nedostalo do rúk veriteľov. To sa stalo napríklad v Grécku a mnohí si to nevedia predstaviť, ale v Grécku sa napríklad znižovali platy, znižovali sa dôchodky a podobne,” pripomenul minister.
“Boli tu stovky dohodárov, ktorých eh ktorých tu niekto živil, poviem. A to robila tá bývalá vláda. To sú tí spravodliví, tí slušní, ktorí teraz vykrikujú,” povedal Kamenický s tým, že cez dohodárov bol štát doslova vyciciavaný.
Transakčná daň, ktorá je pod tlakom kritiky sa na 8,5 miliardovej konsolidácii podľa ministra podela len 0,7 miliardou. “A preto hovorím, že je to daň Hegera, Matoviča a Ódora,” uviedol k nepopulárnej dani a dodla: “Za toto nemôže ani Andrej Danko, za toto nemôžem ani ja, za to nemôže Róbert Fico. Za to môže bývalá vláda. A keď sme to teda prijali, že chceme teda vládnuť na Slovensku, tak sa musíme správať zodpovedne. A nie je to príjemné.”
Kamenický si stojí za tým, že živnostníkov ani malých podnikateľov daň nezruinuje. Podľa neho živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky za platí na tejto dani asi 7 eur mesačne a sročky s obratom do 100-tisíc eur majú dane 10%, čo sú “skoro najnižšie dane v Európskej únii”.
“Nikto nehovorí o tom, že napríklad sme znížili DPH napríklad na potraviny, na základné potraviny z 10 na 5, z 20 na 19. Čiže všetky potraviny majú zníženú DPH. To nikto to málokto hovorí,” skonštatoval Kamenický.
Minister povedal aj o správe, ktorá mala hodnotiť stav inštitúcií a ekonomiku na Slovensku, ale namiesto toho sa v nej venovali viac politike. “No a bola tam jedna vec, ktorá mňa úplne teda dosť rozladila, ktorú na ktorú som upozorňoval aj vo Washingtone, kde bolo napísané, že v podstate Róbert Fico tu polarizuje našu spoločnosť a to bolo vlastne príčinou toho, že niekto ho skoro zastrelil,” uviedol minister, čo v správe ratingovej agentúry naozaj nečakal.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik