Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ sa pridal k výzve mimovládnych organizácii a žiada prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval dlho očakávaný zákon. Okrem podpásovky vláde chce podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Michala Kaliňáka uštedriť ranu aj samosprávam.
“Na MIRRI SR sme sa stretli so zástupcami mimovládnych organizácií. Okrem čerpania eurofondov bola jednou z kľúčových tém aj nedávno prijatá legislatíva o mimovládnych organizáciách,” uviedol Migaľ na socialnej sieti.
Zákon bol podľa neho prijatý bez celospoločenskej diskusie, bez riadneho medzirezortného pripomienkového konania. Takto citlivé zásahy do fungovania občianskej spoločnosti si vyžadujú širší konsenzus, nie pretláčanie silou.
“Transparentnosť je dôležitá – no táto legislatíva už na prvý pohľad nie je o transparentnosti. Zavádza zbytočnú administratívnu záťaž, riziko stigmatizácie organizácií a vytvára podhubie na ich šikanovanie. Paradoxne najmenej ovplyvní tých, ktorým sa chcú predkladatelia pomstiť,” konštatuje Migaľ s tým, že zákon je formulovaný neurčito a umožňuje jeho zneužívanie na politické ciele.
Podľa Migaľa zákon vytvára dojem, že občianska spoločnosť je problém, pričom v skutočnosti je nevyhnutnou súčasťou demokracie. Zároveň má zákon znižovať dôveru voči Slovensku aj na medzinárodnej úrovni, kde ochrana občianskeho priestoru patrí k základným hodnotám.
“Podporujeme zavedenie jasných, férových pravidiel, ktoré budú chrániť transparentnosť aj dôveru verejnosti – ale bez toho, aby sa trestali organizácie len za to, že pomáhajú ľuďom, chránia životné prostredie či rozvíjajú komunitný život. Slobodná občianska spoločnosť je základným pilierom silného a moderného Slovenska,” uzavrel k mimovládkam.
“Naši partneri z SK8, ZMOS a Únie miest dnes nepochopili zámer MIRRI – zachrániť čo najviac eurofondov pre regióny . Namiesto riešení, ako ich udržať doma, to vyzerá, že volia cestu, ktorá môže viesť k ich prepadnutiu,” kritizuje Migaľ samosprávy, ktoré nesúhlasia so zmenami v čerpaní eurofondov, ktoré navrhuje.
MIRRI pod vedením Migaľa odmieta presun peňazí mimo regiónov a sú podľa neho len tri možnosti: Peniaze prepadnú na projektoch, ktoré sa nestihnú; Presun mimo regiónov (odmietame); Zmysluplné dočerpanie v regiónoch – to navrhujeme my.
Štátny tajomník ministerstva vnútra so znepokojením sleduje napätie medzi samosprávami a vedením MIRRI k odobratiu 400 mil. eur z eurofondov samosprávam.
“Za 17 mesiacov sme do regiónov poslali 2 miliardy eur. Výzvy sme pritom tvorili v tandeme s regiónmi. Niektoré regióny majú rýchlejší, iné pomalší rozbeh. Preto s nimi treba trpezlivo komunikovať,” uviedol Kaliňák, ktorý bol štátnym tajomníkom MIRRI.
Kaliňák vidí priepastný rozdiel v tom, či o eurofondoch rozhodujú samosprávy, alebo rozhodne štát a do regiónu zasadí eurofondovú investíciu. “Ale hodiť spiatočku a zobrať regiónom eurofondy chcem považovať iba za nedorozumenie, ktoré musí odvrátiť jasná deklarácia, že na EUROFONDY REGIÓNOM SA NESIAHA!,” odkázal “slobodnému ministrovi” odborník na samosprávy.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik