Ľubomír Plai je v pamäti Slovákov zapísaný nie len ako bývalý starosta bratislavskej MČ Lamač, ale pôsobil aj ako predseda Úradu pre štátnu službu. V súčasnosti pôsobí ako predseda Fóra občanov Slovenska. To si medzi svoje ciele okrem iného zaradilo aj definovanie a návrhy na riešenie súvisiacich problémov, či sprostredkovanie dialógu medzi občanmi a politickou elitou. Plai sa na sociálnej sieti bližšie pozrel na aktuálny mimovládnych organizácií a na to, ako rozoznať politické, od tých humanitných mimovládok.
Štátna služba – to je zhruba 45-tisíc zamestnancov. Môže štátna služba odolávať tlaku „kolonizátorov a nimi nasadených miestodržiteľov“, pokiaľ nedokáže rozoznať rozdiel medzi MVO a MVO – medzi legitímnou občianskou participáciou a tými, ktoré manipulujú demokratickým zriadením a verejným záujmom, uvažuje Plai. Vysvetľuje, ako pôsobia rizikové MVO-čky a tiež konštatuje, že Slovensku chýba systematický rámec toho, s ktorými MVO štátna správa nesmie spolupracovať.
O tom, že štátna správa je prepolitizovaná, hovorí nie len Plai, ale aj riaditeľ Úradu vlády Juraj Gedra (Smer-SSD).
„Pre občana je dôležité si uvedomiť, že verejný záujem je aj to, o čom občania rozhodli v slobodných a spravodlivých voľbách. Napríklad akú vládu chceme. Povinnosťou štátu a jeho štátnej služby je preto ochrana verejného záujmu aj pred pôsobením rizikových MVO,“upozorňuje Plai.
„To sú tie MVO, ktoré fungujú ako „neviditeľné kanály“ cez ktoré prebieha posilňovanie geopolitického vplyvu cudzích mocností na podnecovanie nedemokratických zmien v spravovaní štátu,“ vysvetľuje Plai s tým, že ich dôvody na takéto konanie sú iná téma.
Plai vysvetľuje, že ich financovanie prichádza z autoritárskych režimov a ony sami sú nástrojom týchto režimov na presadzovanie zahraničného vplyvu a manipulácie s občanom a verejnou mienkou.
„Pôsobia pod zámienkou občianskej participácie, no v skutočnosti oslabujú dôveru v štátne inštitúcie a šíria ideológiu nezlučiteľnú s ústavným zriadením. Smolu máme v tom, že prepolitizovaná štátna služba dnes nemá systematický rámec na posudzovanie s kým a za akých podmienok môže, má, musí a nesmie spolupracovať s MVO pri tvorbe verejných politík rešpektujúcich ochranu verejného záujmu,“ uzatvára Vladimír Plai.
Riaditeľ Úradu vlády Juraj Gedra je jedným z predkladateľov schváleného zákona o mimovládnych organizáciách. Od začiatku svojho pôsobenia je jedným z tých, ktorí hovoria o obrovskom prieniku pracovníkov politických mimovládok do štátnej správy – či už na ministerstvá, alebo na mnoho ďalších úradov. A mnohých tiež vidíme v médiách, ako expertov komentujúcich aktuálne dianie. „Pomáhajú“ tým opozícii, robia za ňu nadprácu, keďže jej prácu považujú za nekvalitnú.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik