Počas dvojdňového neformálneho zasadnutia Rady Európskej únie pre životné prostredie vo Varšave sa ministri členských štátov EÚ zhodli na potrebe podpory ekologických inovácií a boja proti dezinformáciám v tejto oblasti. TASR o tom informuje na základe utorkovej tlačovej správy poľského predsedníctva v Rade EÚ.
Ministri diskutovali o cieľoch a hodnotách európskeho plánu adaptácie na zmenu klímy, úlohe technológií pri urýchľovaní ekologických inovácií a potrebe zapojiť súkromný sektor do opatrení v oblasti klímy.„Iba Európa bohatých národov so silnými ekonomikami môže byť šampiónom celosvetového úsilia v boji proti zmene klímy,“ vyhlásila poľská ministerka pre klímu a životné prostredie Paulina Hennigová-Klosková.
Na stretnutí sa hovorilo o podpore inovatívnych zelených podnikov v Európe. „Zmena klímy je zároveň aj biznisovou výzvou – narúša činnosť a dodávateľské reťazce, no zároveň prináša nové príležitosti. Podpora firiem pri vývoji zelených technológií im pomáha adaptovať sa na klimatické zmeny a zároveň posilňuje ekonomiku,“ doplnila poľská ministerka.
Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom. Rok 2024, ktorý priniesol rôzne extrémne meteorologické javy od silných búrok po vlny horúčav, bol zároveň najteplejším rokom v histórii meraní. V marci predošlého roka Európska environmentálna agentúra (EEA) v správe identifikovala 36 rizík ohrozujúcich energetickú a potravinovú bezpečnosť, verejné zdravie a ďalšie oblasti.
„Adaptácia na klimatické zmeny je ochranou občanov... Tieto problémy ovplyvňujú naše peňaženky aj konkurencieschopnosť našich ekonomík,“ zdôraznila ministerka a dodala, že účastníci stretnutia diskutovali o efektívnych adaptačných plánoch na meniace sa klimatické podmienky.
Jedným z hlavných bodov rozhovorov bola aj téma dezinformácií. Ministri zdôraznili potrebu koordinovanej spolupráce v boji proti falošným tvrdeniam týkajúcim sa politík v oblasti energie, klímy a životného prostredia.
Ministri členských krajín sa zhodli, že EÚ by mala regulovať platformy sociálnych médií v záujme ľudí, ktorí ich používajú. V boji proti dezinformáciám je podľa nich dôležitá aj spolupráca medzi členskými štátmi a rozvoj sietí odborníkov a digitálnych nástrojov na boj proti dezinformáciám. Kľúčové je tiež vzdelávanie občanov v oblasti kritického myslenia a podpora vedomostí o klíme a životnom prostredí.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik