Nobelova cena za mier bude udelená v piatok, v žiari reflektorov, ale s temným pozadím. Je to paradox doby odovzdávať cenu, v dobe rozširujúcich sa nepokojov a eskalácie napätia na celom svete. Celkovo je známych 286 kandidátov – 197 jednotlivcov a 89 organizácií – na tohtoročnom zozname nominovaných. Kto je favoritom? Medzinárodný súdny dvor, UNRWA a šéf OSN Antonio Guterres sú považovaní za favoritov.
Počas záverečných príprav na vyhlásenie, sa pozorovatelia Nobelovej ceny snažia predpovedať tohtoročného laureáta, pričom faktom zostáva, že vojny na Ukrajine a Blízkom východe, hladomor v Sudáne a kolabujúca klíma vykresľujú pochmúrny obraz svetového diania.
Nórsky Nobelov výbor drží mená kandidátov v tajnosti 50 rokov, ale tí, ktorí sú oprávnení nominovať, môžu prezradiť, koho navrhli.
Nórska mierová rada, zastrešujúca organizácia mimovládnych organizácií, predpovedá, že cenu získa Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Ničivý konflikt medzi Izraelom a Hamasom, vyvolaný útokmi Hamasu 7. októbra 2023 na izraelskej pôde, totiž predpovedá, že celý Blízky východ zatlačí do totálnej vojny. "Cena za mier pre UNRWA by bola silným uznaním ich práce tvárou v tvár zložitej politickej a ekonomickej situácii," uviedol kolektív.
UNRWA poskytuje pomoc miliónom Palestínčanov v pásme Gazy, na Západnom brehu Jordánu a v susedných krajinách. Vyznamenianie ich práce cenou za mier by však určite nahnevala izraelské úrady, ktoré obviňujú organizáciu z tajnej dohody s Hamasom. Ak by sa táto predpoveď ukázala ako pravdivá, agentúra OSN by mohla cenu získať spolu so svojím švajčiarsko-talianskym šéfom Philippom Lazzarinim.
Ďalším spôsobom riešenia konfliktu na Blízkom východe a ruskej ofenzívy na Ukrajine by mohlo byť uctenie si Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), ktorého úlohou je riešiť konflikty medzi krajinami v súdnej sieni, a nie na bojisku. Najvyšší súd OSN, MSD so sídlom v Haagu, nariadil Rusku zastaviť inváziu na Ukrajinu a začiatkom tohto roka nariadil Izraelu, aby okamžite zastavil svoje vojenské operácie v Rafáhu.
Príkazy boli v teréne ignorované, ale zvýšili tlak na obe krajiny, aby rešpektovali medzinárodné právo. "ICJ významne prispel," povedal Henrik Urdal, riaditeľ Inštitútu pre výskum mieru v Osle. "Je zrejmé, že to nie je súd, ktorý má nejakú právomoc alebo štruktúru na to, aby dal právomoc svojim rozhodnutiam, ale spoliehajú sa na medzinárodné spoločenstvo, že bude sledovať ich rozhodnutia," povedal.
Asle Sveen, odborník na Nobelovu cenu a historik, medzitým povedal, že si myslí, že cena by mala byť udelená generálnemu tajomníkovi OSN Antoniovi Guterresovi z Portugalska, možno spolu s agentúrou OSN. "OSN potrebuje všetku podporu a pozornosť, ktorú môže organizácia získať", povedal Sveen. "Cena za mier pre Antonia Guterresa mu poskytne jedinečnú príležitosť... varovať pred nebezpečenstvom toho, že OSN a svetový poriadok sa stanú nepodstatnými," povedal.
Ďalšími možnými víťazmi sú Medzinárodný trestný súd (ICC), Kampaň za zastavenie zabijáckych robotov, Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), sudánske núdzové miestnosti a afganská bojovníčka za práva žien Mahbouba Seraj.
Ale vzhľadom na bezútešný stav svetových záležitostí by tento rok možno nikto nemal dostať Cenu mieru, navrhol Dan Smith, šéf Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).
"Možno je čas povedať: Áno, veľa ľudí pracuje veľmi tvrdo, ale nedostávame sa tam a potrebujeme, aby sa viac ľudí a svetových lídrov zobudilo a uvedomilo si, že sme v mimoriadne nebezpečnej situácii," povedal pre AFP s tým, že to by sa však považovalo za uznanie zlyhania komisie pre ocenenie, a preto to je nepravdepodobné.
Nobelova cena za mier za rok 2024 bude vyhlásená v Osle v piatok o 11:00 (09:00 GMT).