BRATISLAVA/ BANSKÁ BYSTRICA – Keď pred viac, ako týždňom Rudolf Huliak na tlačovom vyhlásení informoval o žiadosti Národnej koalície, pridať za pomlčku v názve klubu SNS aj skratku názvu jeho strany, zrejme netušil, čo sa proti nemu zo strany Andreja Danka, predsedu SNS spustí. Reči o zradcoch sú pritom asi to najmenej.
Rádiožurnál kritického myslenia na Slobodnom vysielači preto celkom logicky kvôli analýze tejto situácie oslovil bývalého vrcholového politika a zakladajúceho člena SNS Antona Hrnka. Ten, keďže vidí do zákulisia strany a nie je viazaný nejakou straníckou mlčanlivosťou, či lojalitou voči SNS, vo vysielaní hovoril okrem vlastnej skúsenosti s Andrejom Dankom aj o tom, ako vidí situáciu v koalícii.
Danko ho po prvom odchode z SNS presvedčil Hrnka na návrat do SNS a v rokoch 2014-2020 pôsobil ako jej podpredseda. Debakel, po ktorom SNS vypadla z parlamentného diania, Hrnko charakterizuje, ako Dankov osobný debakel. „Keby sme ho na tri mesiace nepustili k mikrofónu, strana sa do parlamentu bez problémov dostane,“ myslí si Hrnko. Po prefláknutej kampani „zabral“ a vo voľbách 2020 sa Danko nechal potvrdiť vo funkcii predsedu a aj Hrnka zo strany vyhodil.
V podobnej situácii, v akej bol pred pár rokmi Hrnko, je dnes Rudolf Huliak. Hrnko hovorí, že Danko je politický analfabet, ktorý nevie čítať politiku, čo sa dá zistiť až keď s ním spolupracujete dlhšie. „On je narcis vysokého stupňa. Až taký, že všetko, čo okolo neho je, vzťahuje na seba a podľa toho sa politicky rozhoduje,“ nešetrí Danka Hrnko, ktorý roky pôsobil aj v Demokratickej únii, bol v SNS zvyknutý na prácu straníckych orgánov, rôznych komisií a pri spoločných pravidelných stretnutiach, na ktoré túto prácu vyhodnotili, sa robila politika.
„Ja som tento systém chcel zaviesť aj pod Dankom, ale absolútne nebol ochotný a schopný prijať nejaké kolektívne vedenie. Keď som sa aj individuálne snažil niečo poradiť, chápal to, ako útok na jeho genialitu,“ prekvapuje Hrnko s tým, že v takejto atmosfére skôr, či neskôr príde ku konfliktu. K tomu prišlo podľa politika aj teraz – do parlamentu sa SNS dostala len vďaka tomu, že strana spolupracovala s osobnosťami. Bolo preto len otázkou času, kedy sa podľa Hrnka prejaví kríza aj v strane.
„On bol celý čas, ako bol Pellegrini predsedom parlamentu, presvedčený, že sedí na nesprávnom mieste, že tam nemá byť. Tak sa vytváralo napätie v koalícii a keď sa Pellegrini stal prezidentom, tak si myslel, že stolička sa uvoľnila pre neho,“ hovorí Hrnko to, čo o Dankovi povedalo už niekoľko politikov. Verí aj tomu, že Danka do toho určití ľudia povzbudzovali, veď majú tiež svoje záujmy. O Dankovom charaktere svedčí aj fakt, že voči Petrovi Pellegrinimu v prezidentskej kampani neargumentoval politicky, ale osobnými útokmi. Danko podľa Hrnka, kde bude hrať druhé, tretie, štvrté husle, bude robiť problémy.
Hrnko tiež pripomína, že od Danka nepočujete, že niečo zabezpečila, vyrokovala, dosiahla strana, ale vždy je to „Ja som...“ Členovia, ktorí pracujú pritom potrebujú vidieť, že si ich prácu niekto váži, že sú pre stranu hodnotní.
Podľa Antona Hrnka s nápadom, postaviť pred budovu NR SR stožiar, na ktorom bude viať slovenská vlajka prišiel Rudolf Schuster.
„Prišiel za mnou a vysvetlil mi, že takéto zástavy sú pred parlamentmi štandardom a je potrebné, aby bola aj pred tým slovenským, ako symbol slovenskej štátnosti. Nahovoril ma, aby som šiel za Dankom a presvedčil ho o tom, že takýto stožiar treba urobiť,“ spomína Hrnko, ktorý tak v dobrej viere aj urobil. Danko to najskôr vulgárne „zhodil zo stola“. Keď však za Dankom prišiel priamo prezident Schuster, Danko si myšlienku vzal za svoju a začal ju vehementne nie len presadzovať, ale ju aj zrealizoval. Hrnko má takýchto prípadov „v talóne“ niekoľko... „Danko nie je vodcom tímu, on ide vždy sám za seba,“ dodáva Hrnko, podľa ktorého práve kvôli tomu je SNS personálne vyprázdnená.
Mnohí kuvikajú, že Huliak a spol. skončia s odídencami z Hlasu. Hrnko s týmto názorom nesúhlasí. Myslí si ale, že istým politickým silám vyhovuje slabá SNS, ktorá „nesmie“ byť taká silná, ako začiatkom 90-tych rokov. Z toho, koľko hlasov strana dostala si podľa Hrnka treba uvedomiť, že sa do parlamentu nedostala kvôli svojim výsledkom, ale kvôli tomu, ako šafárili vlády v období 2020-2023. Jedným dychom však dodáva, že každý, kto tejto vláde hádže polená pod nohy, to so Slovenskom nemyslí dobre.
Anton Hrnko si myslí, že keby premiér Robert Fico (Smer-SSD) chcel, poodvoláva všetkých ministrov a štátnych tajomníkov nominovaných SNS. Tí by sa vrátili do NR SR ako poslanci a SNS ako taká je bez klubu. „Tí by si mohli urobiť vlastný poslanecký klub a Danka by poslali kopať zákopy niekde inde,“ hovorí Hrnko, podľa ktorého aj toto je dôkazom Dankovej politickej neprezieravosti.
Hrnko registruje aj hlasy, ktoré volajú po tom, aby vláda zakročila voči napríklad Igorovi Matovičovi (bývalé OĽaNO), Jaroslavovi Naďovi, Jánovi Budajovi (Demokrati), či Márii Kolíkovej (SaS). Pracovať musia orgány činné v trestnom konaní, vláda má množstvo iných povinností. Ako príklad, že tie jej tiež veľmi nejdú uvádza Hrnko STVR, v ktorej sa po roku nezmenilo takmer nič, okrem názvu. Súhlasí však s tým, že zmeny treba robiť s rozvahou.
Už dlhší čas sa hovorí o tom, že Tomáš Taraba by mohol nahradiť Andreja Danka. Podľa Hrnka si treba uvedomiť, že Danko už SNS do parlamentu nedostane. „Ak títo ľudia budú chcieť opäť zasadnúť do parlamentu, tak do volieb musia niečo vymyslieť,“ konštatuje Hrnko s tým, že na to už veľa času nemajú, pretože na negatívne opatrenia je vhodný prvý, možno druhý rok štandardného volebného obdobia. Druhá polovica už je „malou“ volebnou kampaňou. Majú teda rok na to, aby si to vyriešili. „Ale s Dankom to určite nedajú,“ myslí si politik.
Navyše Hrnko potvrdil, že Andrej Danko je vlastníkom značky Slovenská národná strana. V strane však nie je nikto, kto by mohol "prevziať žezlo" po Dankovi, pretože sa vôbec nepracuje s mladými.
Ak sa však SNS nespamätá, nahradí ju na pôde parlamentu Republika.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik