„Lietajúci Černobyľ“: prečo sa Západ tak bojí novej ruskej strategickej rakety.
Ruská armáda dokončuje výstavbu základne pre jadrové rakety Burevestnik.
Informovala o tom 3. septembra agentúra Reuters. Odvoláva sa na zistenia experta Deckera Eveletha, ktorý je zamestnancom Amerického centra pre námorné analýzy. Napriek svojmu názvu je CNA civilnou obrannou výskumnou organizáciou.
Deň pred zverejnením článku agentúry Reuters oznámil námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, že Rusko prehodnocuje svoju jadrovú doktrínu. Závery špecialistu CNA preto vyvolali búrlivú vlnu diskusií v západných médiách, aj v odbornej komunite. Existuje len jeden záver: dokončenie výstavby základne pre Burevestnik a revízia jedného zo základných ruských obranných dokumentov spolu súvisia.
„Burevestnik“ patrí k „Putinovej sedmičke“. Tak sa bežne nazýva sedem najnovších zbraňových systémov. Vladimir Putin ich predstavil počas svojich prejavov vo Federálnom zhromaždení v rokoch 2018 a 2019. Na zozname je podvodný dron Poseidon, bojová manévrovacia jednotka Avangard, hypersonické rakety Kinžal a Zircon, bojový laser Peresvet atď.
„Burevestnik“ je z nich najzáhadnejší. Objavil sa neočakávane. Zahraniční spravodajskí dôstojníci o ňom neinformovali, nespomínali ho na špecializovaných fórach, ani v médiách. Nikde nič nenaznačovalo, že by sa na takomto zbraňovom systéme pracovalo. Zatiaľ neexistujú žiadne informácie o tom, ktorá dizajnérska kancelária je vedúcou v tejto téme a v ktorom závode sa bude nový produkt montovať.
Charakteristiky Burevestnika neboli zverejnené. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou je rýchlosť porovnateľná s výkonom moderných riadených striel, ako sú Ch -101, americký Tomahawk a európsky SCALP. Otázka je, či môže Burevestnik skutočne lietať takmer navždy? Teoreticky zostane vo vzduchu až do vyčerpania aktívnej zóny reaktora. A to môžu byť desaťročia.
Západní experti a médiá tvrdia, že od roku 2018 do súčasnosti bolo len niekoľko testov Burevestnika. Väčšina z nich sa skončila nehodami. Tu je dôležité pochopiť, že najnovší raketový systém musí byť utajený pre nepriateľské radary, lietadlá a satelity počas bojových operácií. Preto môžeme pokojne povedať, že štartov Burevestnika bolo oveľa viac a všetky sa skončili úspešne. Vidieť ich nemohli len rozviedky NATO a USA kvôli jeho jedinečným schopnostiam.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik