SLOVENSKÉ VODOVODY NA POKRAJI KOLAPSU?! (VIDEO)
04 | 09 | 2024 I Eka Balašková

Nie je tomu ani dva týždne, čo Národný kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil správu o kritickom stave slovenskej vodovodnej infraštruktúry. NKÚ vykonal kontroly vo vodárenských spoločnostiach za posledné tri roky. Do tejto oblasti šlo len malé percento z potrebných investícií, takže slovenská vodárenská infraštruktúra je na kritickej úrovni. Podľa Ľubomíra Andrássyho, šéfa NKÚ však vodárenským spoločnostiam tiež vzniká obrovský investičný dlh, ktorý súčasne neúmerne zaťažuje peňaženky aj bežných spotrebiteľov. Výsledky kontroly komentoval  aj minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý avizoval účasť šéfa NKÚ Ľubomíra Andrássyho na najbližšom možnom rokovaní vlády. Stalo sa tak v stredu, 4. septembra a Taraba novinárov informoval o výsledkoch, ktoré Andrássyho účasť na vládnom rokovaní priniesla.

„Budeme reflektovať na to, že akcionárom vo vodárenských spoločnostiach sa nebudú môcť ani teoreticky stáť nejaké neziskové a neviem aké organizácie napojené kvázi na mestá a obce, ale budú môcť byť len mestá, obce a štát,“ hovorí minister Taraba s tým, že štát bude mať predkupné právo na všetky akcie. Ďalšou vecou, na ktorej sa na rokovaní zhodli je, je nutné reálne zhodnotiť majetok vodárenských spoločností. V minulosti sa totiž stávalo, že samosprávy dostali kanalizáciu a vodu v niekoľkomiliónovej hodnote, no tie to za zlomkovú cenu previedli na vodárenské spoločnosti.

„Tretia vec, ktorú považujem za veľmi závažnú, že vodárenská spoločnosť má príjmy z regulovanej činnosti. To znamená že majú príjmy za dodávky vody, ale príjmy nepoužívajú primárne na rozvoj infraštruktúry, ale sú tam rôzne, nazvem to charitatívne organizácie a podobne,“ povedal Taraba na tlačovej besede. Podľa ministra ide o fungovanie  „v šedej zóne“. Štát preto musí vstúpiť aj do rokovania so samosprávami. Nie je to totiž len lokálny problém, pretože ide o kritickú infraštruktúru.

Pripomenul, že kým po minulé roky prepadli eurofondy v hodnote 430 miliónov eur aj v tejto oblasti, ministerstvo životného prostredia pod jeho vedením investuje práve do rozvoja vodovodov. V tomto roku už tristo miliónov eur šlo práve do budovania kanalizácií. Taraba tiež avizoval ďalšie výzvy pre sever Slovenska, ktoré spustí na Orave už vo štvrtok.

„A preto nás bude zaujímať, kde všetky tieto vodovody a kanalizácie končia,“ uzavrel tému vodovodov a kanalizácie Taraba.

Tomáš Taraba: Duo Kiča a Budaj dostali vysvedčenie od NKÚ
Národný kontrolný úrad v piatok, 23. augusta zverejnil tlačovú správu, ktorá hovorí o nedostatočnej kontrole vodárenskej infraštruktúry, vďaka čomu sa nenávratne stratí tretina pitnej vody. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS /... Čítať ďalej
26 | 08 | 2024 | Eka Balašková

„Tu chcem povedať, že Slovensko nebude v tejto fáze implementovať tú časť smernice, ktorá pojednáva o zvýšení cien pre kúrenie, pre benzín, pre naftu a podobne. Slovensko si myslí, že Európska komisia by mala prehodnotiť aj vzhľadom na to, čo sa deje aj na trhu s automobilmi. Myslím, že pán premiér sám bude hovoriť, že mal aj telefonát s jednou z najväčších automobiliek v Európe, ktorá nás požiadala, aby aj Slovensko začalo prinášať triezvy rozum do politiky v Bruseli,“ povedal Taraba na TB s tým, že tento nový emisný systém bude Slovensko konzultovať aj s ďalšími štátmi, pričom ČR ho už odmietla implementovať. A to aj preto, že realizácia by priniesla neúmerné náklady. Ich dopady by mali katastrofálny dosah na koniec Európy, ako priemyselného kontinentu. Postoj Slovenska je taký, že ak niečo neprináša výsledky, treba to zmeniť.

A zmeniť podľa neho treba aj zákon. Ten súčasný síce hovorí o sankciách, no tie sa vôbec neplnia.

„Preto sme sa aj s pánom predsedom NKÚ zhodli, že aj oni nám pre ten zákon dajú čo najviac podnetov,“  doplnil Taraba s tým, že to pôjde na niekoľko etáp, keďže nutných zmien je veľa.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok