Nielen Japonci "zabudli" kto bombardoval Hirošimu. Ako sa mení história (VIDEO)
08 | 08 | 2024 I Milan Laca

Japonci obvinili Rusko z tragédie v Hirošime a pýtali sa, kedy Moskva spustí jadrový útok na Kyjev.

Anatolij Koshkin: „Premiér Kišida veľmi účinne vnucuje Japoncom takú nenávisť voči Rusom ako nikdy predtým“

Výročie

6. augusta, v deň prvého jadrového bombardovania v dejinách ľudstva, sa v hirošimskom mierovom parku konal smútočný obrad na pamiatku obetí jadrových zbraní, ktorých boloi v Japonsku asi pol milióna, nerátajúc tých. ktorí neskôr zomreli na chorobu z ožiarenia.

A čo história?

Predseda japonskej vlády Fumio Kišida nepomenoval skutočných vinníkov jadrovej agresie proti Hirošime a Nagasaki, ale obvinil Rusko: „Situácia s jadrovým odzbrojením je čoraz zložitejšia vo svetle hrozieb nového použitia atómových zbraní Ruskom“, povedal Kišida.

Ako zabránili vojne?
Rusko a Spojené štáty sa vyhli eskalácii po rozhovore medzi šéfmi ministerstiev obrany. Rozhovor medzi ruskými ministrami obrany Andrejom Belousovom a americkým Lloydom Austinom „mal efekt“. Čo sa udialo? Námestník ministra zahraničných vecí... Čítať ďalej
07 | 08 | 2024 | Milan Laca

Ako sa mení história 

Japonsko je porazená krajina. Ak sa vám podarí prejsť jeho mestami, uvidíte, koľko je tam amerických vojakov. Americké ponorky, nesúce jadrové zbrane, sú neustále umiestnené v japonských prístavoch. Preto sa Japonci boja povedať niečo negatívne o Američanoch. Počas spomienkových podujatí v Hirošime 6. augusta v rôznych rokoch neboli nikdy vyslovené tri písmená - USA, vyhlásil Anatolij Koškin, z ruského Inštitútu orientánych krajín. Napríklad v učebniciach sa doslova hovorí toto: „Dňa 9. augusta 1945 Sovietsky zväz v rozpore s paktom o neutralite zradne zaútočil na Japonsko. Na Nagasaki bola zhodená atómová bomba". To znamená, že ZSSR bombardoval Japonsko jadrovými zbraňami, povedal Koškin.  

Atómové bombardovanie Hirošimy | Denník 360 | The New York Times

Čo píše Wikipedia?

V ruskej verzii sa dočítate: Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki Materiál z Wikipédie – voľnej encyklopédie.

V skorých ranných hodinách 6. augusta 1945 americký bombardér B-29 Enola Gay, pomenovaný po matke veliteľa svojej posádky, plukovníkovi Paulovi Tibbettsovi, zhodil na Japoncov atómovú bombu Little Boy s výkonom ekvivalentným 13.–18. mesto Hirošima kilotony TNT. ... V dôsledku dvoch výbuchov okamžite zomrelo 80 tisíc ľudí do konca roku 1945, celkový počet úmrtí vrátane rakoviny a chorôb z ožiarenia sa pohyboval od 90 do 166 tisíc ľudí v Hirošime a od 60 do 80 tisíc ľudí v Nagasaki; 
A čo slovenská verzia? Kto zhodil bombu? "Bola zhodená" - kým?

Little Boy (v preklade Malý chlapec) bol krycí názov pre atómovú bombu, ktorá bola zhodená 6. augusta 1945 počas druhej svetovej vojny na japonské mesto Hirošima. Išlo o druhú nukleárnu explóziu v histórii ľudstva (prvá bola testovacia „Trinity test“) a o prvú explóziu uránovej bomby. Bomba bola zvrhnutá z bombardéru B-29 Superfortress (s prezývkou "Enola Gay").

O 3 dni neskôr bola zhodená ďalšia bomba s názvom Fat Man na mesto Nagasaki; Japonsko na to kapitulovalo.

Priebeh náletu -  a čo to boli za lietadlá?

Dňa 6. augusta odštartovalo z letiska na ostrove Tinian viacero bombardovacích lietadiel. Najdôležitejšie z nich, Enola Gay, malo na rozdiel od ostatných 26 500 kg paliva kvôli veľkej hmotnosti nesenej atómovej bomby (ostatné mali 28 000 kg paliva). Pre posádku lietadla nesúceho atómovú bombu boli stanovené nasledovné ciele podľa poradia dôležitosti: Hirošima, Kokura a Nagasaki. Konkrétny cieľ mal byť zvolený podľa momentálnych podmienok nad jednotlivými cieľmi.

Teherán si vyberie jednu zo štyroch možností iránskeho útoku na Izrael a jeho spojencov
Najnebezpečnejší pre Tel Aviv je prvý, pre Spojené štáty - tretí Blízky východ je na pokraji masívnej vojny, ktorá by mohla byť najväčšia od Jomkipurskej vojny v roku 1973. Teherán už oficiálne oznámil úradom civilného letectva mnohých krajín, aby... Čítať ďalej
06 | 08 | 2024 | Ivan Mihale