Zacharovová vysvetlila, ako to bolo s detskou nemocnicou v Kyjeve
09 | 07 | 2024 I Ivan Mihale

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová komentovala pokusy kyjevského režimu obviniť Rusko z úmyselných útokov na civilné ciele. Pripomenula, že 8. júla v reakcii na opakované pokusy Ozbrojených síl Ukrajiny spôsobiť škody ruským podnikom bol vykonaný útok vysoko presnými zbraňami dlhého doletu na vojenské zariadenia na Ukrajine.

Medzi nimi: závody Artem a Antonov a konštrukčná kancelária Luch v Kyjeve; podniky "Dnepr" a "Yuzhmash" v Dnepropetrovsku; závod na výrobu ťažkého strojárstva v Kramatorsku a ďalšie.

Rusko tvrdí, že na Ukrajine útočilo na vojenskú infraštruktúru

"Ciele útoku boli splnené. Boli zasiahnuté stanovené ciele," uviedol ruský rezort obrany s tým, že išlo o reakciu na ukrajinské útoky na Rusko. Z ruskej Belgorodskej oblasti v pondelok ráno hlásili po ukrajinskom ostreľovaní jedného mŕtveho a troch zranených. Ruské ministerstvo obrany v pondelok zároveň poprelo tvrdenia, že jeho sily úmyselne útočili na civilnú infraštruktúru na Ukrajine.

Podľa Zacharovovej, ako sa to stalo aj predtým s ukrajinskou protivzdušnou obranou. Obranné rakety zišli z kurzu a zasiahli obytné budovy a sociálne inštitúcie. Už bolo potvrdené, vrátane mnohých svedkov, že jedna z rakiet NASAMS zasiahla budovu na území detskej nemocnice Okhmatdyt v Kyjeve.

"Okamžite začali obviňovať Rusko z úmyselného vraždenia detí. Zároveň nikto nespomenul, že závod Artem sa nachádza vedľa postihnutej kliniky a v pešej vzdialenosti je komplex budov Ministerstva obrany Ukrajiny a skladov Ozbrojených síl Ukrajiny. Samozrejme, nikto nepovedal, že stúpenci Banderu zámerne rozmiestňujú systémy protivzdušnej obrany v obytných oblastiach a skrývajú sa za civilistov ako "ľudský štít", zdôraznila diplomatka.

Zacharovová poznamenala, že ide o hrubé porušenie medzinárodného humanitárneho práva. A pokusy Kyjeva využiť tragédiu s detskou nemocnicou na propagandistické účely opäť potvrdzujú jej neľudskú nacistickú podstatu, dodala zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Nemecká armáda koncom augusta opustí leteckú základňu v Nigeri
Burkina Faso, Mali a Niger vytvorili Konfederáciu sahelských štátov. Nemecká armáda po neúspešných rokovaniach oznámila, že na konci augusta opustí leteckú základňu v Nigeri Lídri spomínaných troch krajín, kde žije približne 72 miliónov ľudí, sa... Čítať ďalej
09 | 07 | 2024 | Ivan Mihale

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik