Náprstník červený je krásna horská rastlina, ale je lepšie držať si od nej odstup – predstavuje vážnu hrozbu pre život a zdravie. Konzumácia ktorejkoľvek časti tejto rastliny v množstve dva až tri gramy je smrteľná dávka - varuje v polsatnews.pl sanitárna inšpektorka Małgorzata Bąk a dodáva, že aj 100-krát menšia dávka spôsobuje vážne problémy.
Digitalis purpurea, alebo náprstník červený je prudko jedovatý a prudkú alergickú reakciu môže vyvolať už aj dotyk s ním. Látka, ktorá toto spôsobuje sa pritom využíva aj v medicíne na výrobu niektorých liečív a používa sa aj v homeopatii. Vo voľnej prírode pred ňou chráňme predovšetkým deti, ktoré láka jeho pekný vzhľad.
„Náprstník purpurový je považovaný za jedovatú rastlinu. Konzumácia akejkoľvek časti tejto rastliny v množstve dva až tri gramy je smrteľná dávka,“ povedala pre Polsat News Małgorzata Bąková, okresná sanitárna inšpektorka vo Wałbrzychu.
„Toxická dávka, ktorá spôsobuje vážne príznaky, je dávka 100-krát nižšia, od dvoch do piatich miligramov. To znamená, že dokonca aj zašpinenie rúk šťavou a jedenie chleba, ktorého sa ruky dotknú, môžu spôsobiť zdravotné riziká,dodala Bąková. Pozor preto treba dávať aj na deti, ktorým sa rastlina vzhľadovo páči a láka ich.
„Náprstník kvitne od júna do augusta a najmä pre deti je veľmi atraktívny. Môže to viesť k silnému zvracaniu, poruchám zraku, poruchám srdcového rytmu a respiračným problémom,"zdôrazňuje Bąková.
„ Symptómy sa nemusia objaviť okamžite. Niekedy sa vyskytnú aj po dni či dvoch. Môže zahŕňať bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie a najnebezpečnejšia je pomalá srdcová frekvencia a fibrilácia. Pri dotyku môžu nastať rýchle alergické reakcie,“ zdôrazňuje Bąková.
Hovoríme o dvojročnej, prudko jedovatej rastlina patriacej do čeľade skorocelovitých. Dorastá do výšky 60-150 cm a slovenský názov „náprstník“ je odvodený od kvetu v tvare náprstka. Rastlina vydrží mráz až do -35°C. Aj jej latinský názov „digitalis“ je odvodený od slova „digitus“ – prst.
„Názvom „digitalis“ sú všeobecne označované aj výťažky z listov tejto rastliny obsahujúce látky ovplyvňujúce činnosť srdca,“ pripomína portál tvnoviny.sk.
Rúrkovito zvonkovité kvety sú väčšinou purpurové, vo vnútri s početnými tmavofialovými až červenými, bielo ohraničenými škvrnami a v prírode rastie na slnečných rúbaniskách či kamenistých stráňach, ale aj vo svetlých lesoch.
„Z listov náprstníka sa pripravujú nálevy a tinktúry. Účinné sú hlavne glykozidy digitoxín a digoxín v nich obsiahnuté. V presne určených dávkach slúžia tieto prípravky ako účinný liek na niektoré srdcové choroby,“ uvádzajú tvnoviny s tým, že pri nesprávnom použití sa tento vysoko účinný jed využíval hlavne v stredoveku. Vyslúžil si tak „prezývky“ čarodejnícke rukavice, zvončeky mŕtveho muža, alebo krvavé prsty.
Vo farmácii je rastlina používaná na izoláciu chemicky čistých glykozidov, z ktorých sa potom pripravujú lieky. Na liečbu srdcovej slabosti, či pri poruchách obličiek, migrénach, nespavosti a depresii ju využíva aj homeopatia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik