Česi sa chytajú za hlavu: ŠKANDÁL slovenského exministra Naďa dolieha aj na Černochovú!
12 | 06 | 2024 I Diana Zaťková

Protizákonná pomoc Ukrajine! Slovenský škandál Jara Naďa dolieha aj na jeho českú kolegyňu Černochovú, píšu české Parlamentní Listy (PL). Na Slovensku sa bude riešiť postup bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa. Ten presadil odovzdanie trinástich stíhačiek Ukrajine, pričom podľa nových zistení argumentoval falošnou analýzou ministerských úradníkov, ktorá nikdy neexistovala. Vec sa dotýka aj českej ministerky obrany, ktorej Naď, ktorý po strate poslaneckého mandátu odišiel do ČR, robí poradcu.

Česi si preštudovali aj Naďov životopis... a smejú sa

 

Jaroslav Naď nastúpil v roku 2020 s vládou Igora Matoviča na ministerstvo obrany. Tam v minulosti pôsobil ako úradník, do politiky prišiel dva roky predtým z neziskovej organizácie Globsec. Ministrom obrany zostal po takmer celé volebné obdobie v kabinetoch Matoviča a Eduarda Hegera. Takže ani nie celé normálne volebné obdobie, keďže Matovičovo-Hegerova vláda to neustála ani 4 roky.

Pôvodne sľuboval, že na úrad prinesie transparentnosť a boj s korupciou.

Verejnosť ale zaujal najmä svojou ostrou a arogantnou komunikáciou smerom k politickým odporcom, slávnou sa stala jeho vulgárna komunikácia s občanmi na sociálnych sieťach, keď Slovákov nazýval dezolátmi a opicami, píšu PL.

Skôr posmech ale vyvolalo jeho odhalenie, napríklad v rozhovore pre Respekt: ​​„Rusi u nás skúšajú inovatívne prvky, vysielajú aj pohľadné ženy.“

Naď proti tlaku opozície presadil napríklad vojenskú dohodu s USA, a hájil amerických vojakov aj po incidente vo Zvolene.

Jeho úradovanie opísal pre ParlamentnéListy.cz slovenský politológ Ján Baránek: "Počas pôsobenia na ministerstve fakticky urobil slovenskú armádu boja neschopnú".

Melicher potvrdil, že stíhačky MIG-29 išli na UA neoprávnene! Nad Naďom sa zmráka
Igor Melicher, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, potvrdil, že stíhačky MIG-29 išli na Ukrajinu neoprávnene. Voči postupu bývalého ministra obrany J. Naďa pripravuje právne kroky. Pravda vyšla na svetlo Ministerstvu obrany (MO) SR sa... Čítať ďalej
11 | 06 | 2024 | Ivan Mihale

Že vraj Demokrati...

V roku 2023 Matovičovu stranu opustil. Spoločne s premiérom Hegerom vstúpil do strany SPOLU, ktorá sa následne premenovala na Modrú koalíciu a potom si preregistrovala názov na Demokrati. Naď sa stal podpredsedom a kandidoval v minuloročných voľbách. Počas volebnej kampane 2023 zverejnil informáciu, že opozičná strana SMER dostala na volebnú kampaň peniaze z Ruska. Zaštiťoval sa informáciami, ktoré získal ako minister obrany.

Informácie sa nikdy nepotvrdili, ale v predvolebnom čase boli intenzívne šírené na českých sociálnych sieťach, napríklad z účtu skupiny Darček pro Putina. Senátorka ODS Miroslava Nemcová k tomu vtedy pripísala: „Rusko sa sunie cez Maďarsko a Slovensko aj k nám. Asi preto bol Babiš u Orbána. Preto ÁNO, Stredula a ku zrade vždy pripravení komunisti eskalujú napätie a chcú zvrhnúť našu vládu.“

Naďovi bolo v Bratislave horúco

Zatiaľ čo Česko v máji 2023 riešilo túto bizarnú internetovú kauzu, ministrovi Naďovi bolo v Bratislave celkom horúco.

Niekoľko týždňov predtým totiž proti vôli mnohých presadil, aby Slovensko odovzdalo Ukrajine trinásť stíhačiek Mig-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Vláda Eduarda Hegera, ktorá odovzdanie schválila, bola v demisii, čo podľa slovenskej ústavy znamená režim „dočasného poverenia“. Obmedzený mandát, v ktorom vláda bude konať iba nevyhnutné kroky k správe štátu, nie zásadné rozhodnutie.

Mnohí právnici vyjadrili názor, že súčasťou tohto obmedzeného mandátu v žiadnom prípade nie je darovanie stíhačiek ako miliardová transakcia so štátnym majetkom a navyše rozhodnutie zásadne ovplyvňujúce zahraničnú a obrannú politiku.

Informácia, že "minister Naď zvažuje" odovzdanie stíhačiek Ukrajine sa prvýkrát objavila v polovici februára 2023 , po žiadosti Volodymyra Zelenského v Európskom parlamente. O mesiac neskôr bola transakcia schválená a 17. marca ju Naď s ukrajinským veľvyslancom podpísal.

Pôvodne sa hovorilo o jedenástich stíhačkách, krátko pred rokovaním vlády sa číslo zmenilo na trinásť.

AJ RUSI SI VŠIMLI: Slovenskému exministrovi vojny Naďovi prihára pod zadkom!
Slovenské ministerstvo obrany prisľúbilo zákonné opatrenia kvôli presunu MiG-29 na Ukrajinu! Táto správa, ktorú zverejnila ruská tlačová agentúra Ria Novosti zarezonovala aj v Moskve. Igor Melicher, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, potvrdil,... Čítať ďalej
12 | 06 | 2024 | Diana Zaťková

Naďove lži

Počas apríla boli slovenské médiá plnené informáciami, ako stíhačky už lietajú s novými insígniami, rovnako ako vysvetľovanie, prečo neboli v najlepšej kondícii, čo Naď vysvetľoval tým, že minulé vlády k nim umožnili prístup ruským technikom.

Množili sa ale otázky, či vláda vôbec mala právo transakciu vykonať. V máji Naď, ktorý medzitým so vznikom úradníckej vlády Ľudovíta Odóra ministerstvo opustil, prišiel s tvrdením, že má od ministerských úradníkov právnu analýzu, podľa ktorej bolo možné stíhačky a obranný systém Ukrajine dodať.

V jednej televíznej debate jeho protihráč vyjadril názor, že žiadna analýza neexistuje. Naď tvrdil, že má v kancelárii kópiu textu a sľúbil zverejnenie . Na sociálnej sieti následne zverejnil text, o ktorom nebolo zrejmé, odkiaľ pochádza.

Text analýzy a informácie o jej vzniku si potom na ministerstve obrany vyžiadal podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám slovenský ombudsman Róbert Dobrovodský.

Teraz prišla odpoveď, že ministerstvo žiadnu takú analýzu nenašlo , ani nie je v žiadnej podobe zachytená v elektronických databázach.

Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher následne uviedol, že stíhačky Mig-29 boli Ukrajine odovzdané protiprávne. Ministerstvo podľa neho pripravuje proti Jaroslavovi Naďovi právne kroky.

Toto by malo zaujímať aj Českú republiku

Právne kroky môžu, bohužiaľ, zaujímať aj Českú republiku. Jaroslav Naď sa totiž krátko po neúspešných voľbách a strate poslaneckej imunity na jeseň roku 2023 presunul do Prahy, kde pôsobí ako poradca českej ministerky obrany Jany Černochovej.

„PhDr. Jaroslav Naď, Ph.D., ktorý je držiteľom bezpečnostnej previerky na stupeň tajnej a aliančného preverenia NATO secret, pracuje ako odborný poradca pre zahraničné vzťahy od začiatku novembra na základe dohody o pracovnej činnosti. S AMOS spolupracuje najmä v oblasti česko-slovenskej obrannej a priemyselnej spolupráce aj na všeobecnom rámci formátu vláda-vláda v kontexte legislatívy EÚ,“ oznámilo vtedy Ministerstvo obrany Parlamentným Listom.cz.

Skratka AMOS znamená Agentúra pre medzivládnu obrannú spoluprácu.

Politológ Baránek k jeho pražskému angažmánu pre Parlamentné Listy.cz povedal, že je mu to veľmi ľúto. „To mi pripadá, že dostal od kamarátov teplý flek, pretože nemohol zostať na Slovensku. Nepoznám človeka, ktorému by bolo ľúto, že Jaroslav Naď odišiel zo Slovenska,“ uviedol.

Počas jeho poradenstva Jane Černochovej zaujala napríklad ich spoločná návšteva pražského podniku Dno pytle, kde sa Naď fotografoval s miestnou ceduľou „Slovákom a dezolé vstup zakázaný“.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik