Výsledok je skôr patom, ako niekoho víťazstvom
10 | 06 | 2024 I Eka Balašková

Politológ a člen poradného tímu predsedu vlády Eduard Chmelár v nedeľu pozorne sledoval výstupy Denníka N k zatiaľ neoficiálnym výsledkom volieb do Európskeho parlamentu. Podľa neho však vôbec nešlo o „neoficiálne výsledky“, ale bol porušený zákon. Aj to konštatoval v statuse na Facebooku, kde uvažuje aj nad tým, ako chceme posilňovať právny štát, keď sa tu nedodržiavajú pravidlá.

Ďalšia kritika voči Denníku N sa od Chmelára vzniesla za výber „jedovatých expertov“, ktorí neprezentujú analýzy, ale vlastné želania. Hoci N-ko prezentuje výsledok, ako porážku Smeru, Chmelár s ním nesúhlasí kvôli pomeru poslancov za slovenskú koalíciu a opozíciu. Pripomína však, že toto v konečnom dôsledku vôbec nie je podstatné, dôležité budú konečné výsledky. Zagratuloval však zvoleným poslancom, medzi nimi aj Monike Beňovej. Nepáči sa mu výsledok Republiky, namiesto nej by tam radšej videl SNS a na záver pripomína, že v slovenských reáliách sú úplne iné nálady, ako ukazujú voľby do EP. O budúcnosti EÚ sa však rozhodne v Bruseli.

Niekoľko Chmelárových výčitiek

Politológ vo svojom statuse upozorňuje, že to, čo Denník N prezentuje, ako "neoficiálne výsledky volieb", je prasprostý únik informácií.

„Zaujímalo by ma, ako tu chceme posilňovať právny štát, keď nikto nedodržiava pravidlá. To po prvé. Po druhé, myslím si, že ak majú vo verejnom priestore pôsobiť takí jedovatí "experti" ako Soňa Szomolányi, Samuel Abrahám či Grigorij Mesežnikov, ktorí sú skôr propagandisti opozície ako rešpektovaní politológovia, úplne postačí, keď namiesto nich urobíme anketu na ulici, výsledok bude aspoň reprezentatívnejší. Lebo títo ľudia neposkytujú verejnosti žiadne analýzy, iba sondy do vlastných subjektívnych želaní,“ myslí si politológ.

Reakcie víťazov po zverejnení oficiálnych výsledkov
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko (PS) (27,81 percenta), nasleduje strana Smer-SD (24,76 percenta), tretie je hnutie Republika (12,53 percenta). Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za... Čítať ďalej
10 | 06 | 2024 | Ivan Mihale

Manipulácie hodné Stalina

„Hovoriť pri tomto výsledku o „porážke Smeru" môže len zaslepený idiot, ktorý si nevie spočítať 3 a 2. A Denník N dokáže z dostupných dát vyrobiť neskutočné myšlienkové piruety. Tak Smer si výrazne polepšil, doslova vypitval Hlas a SNS, ale oni napíšu, že Smer nezabral, oslavujú veľké víťazstvo PS a div že nezostavujú novú vládu na čele s Ľudovítom Ódorom. Stalin by sa nehanbil za takúto manipuláciu,“ konštatuje Chmelár.

Zdroj: pixabay.com | Európsky parlament

Ani opačný extrém nie je dobrý

„No aj interpretovať takýto výsledok ako víťazstvo tzv. národných síl v pomere 8:7 je zavádzanie. Sám osebe takýto výsledok nič neznamená a nedá sa s ním nič presadiť. Treba si uvedomiť, že tieto čísla sa nedajú analyzovať rovnako ako pri parlamentných voľbách. Z psychologického (a teda aj propagandistického) hľadiska je azda dôležité povzbudiť voličov, že sme dosiahli dobrý výsledok, že sme si polepšili, že sme posilnili svoje zastúpenie. Ale z mocenského hľadiska nám tieto čísla zatiaľ nič nepovedali. Je to podobný nezmysel ako preceňovať v parlamentných voľbách, že sme vyhrali na Gemeri alebo na Kysuciach,“ prirovnáva situáciu Chmelár k slovenský reáliám a pripomína, že dôležitý je celoeurópsky výsledok, ktorý ukáže kombináciu budúceho vedenia.

Blahoželá zvoleným

„Zatiaľ môžeme zablahoželať všetkým zvoleným europoslancom - naozaj všetkým, lebo všetci reprezentujú úctyhodný počet voličov, a to si v demokracii zaslúži rešpekt. Víťazmi sú všetci. Aj Progresívne Slovensko (ktoré napriek nevýhodnému postaveniu po atentáte na premiéra dokázalo osloviť výraznú väčšinu pravicových voličov), aj Smer-SD (ktorý pôvodne očakával tri mandáty a napokon ich získal päť), aj Republika (ktorá prekvapujúco získala až dvoch europoslancov), aj KDH (ktoré je šťastné, že sa tam vôbec dostalo),“ hodnotí politológ.

Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 27,81 percenta hlasov. Nasleduje strana Smer-SD (24,76 percenta) a hnutie Republika (12,53 percenta). Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti... Čítať ďalej
10 | 06 | 2024 | Ivan Mihale/tasr

Aj skúsenosť si treba ceniť

Mimoriadne silný mandát získal preklínaný Ľuboš Blaha, ktorý dosiahol pri výrazne nižšej voličskej účasti porovnateľný počet hlasov ako pri voľbách do NR SR (187 000 hlasov) a prekrúžkoval sa na prvé miesto. Spolu s Erikom Kaliňákom odsunuli Moniku Beňovú až na tretie miesto. No aj Monika Beňová si zaslúži rešpekt. Hoci s ňou vo viacerých veciach nesúhlasím (napríklad v jej postoji k posielaniu zbraní do Izraela a na Ukrajinu rozhodne nie), nesúhlas by nikdy nemal vyústiť do agresivity. Napokon, to je jeden z hlavných odkazov odsúdenia atentátu na premiéra. V každom prípade, Monika Beňová po dovŕšení tohto mandátu bude s 25 rokmi v EP služobne jednou z najstarších a najskúsenejších europoslankýň vôbec, ktorá dlhé roky kraľovala rebríčku s najvyšším počtom hlasov. My sme si zabudli ceniť skúsenosť a rešpektovať dôveru voličov, ktorú niekto dosiahne v demokratických voľbách, aj keď sa s ním názorovo nezhodneme,“ upozorňuje Chmelár, ktorého osobne mrzí, že sa do EP dostala Republika, nie umiernenejšia SNS.

Má aj dobrú správu

„Neviem, kedy sa už Smer poučí, že vždy, keď pytliačil v ultranacionalistických vodách, neposilnilo to jeho, ale extrémistov (podobne dopadol aj v roku 2016, keď vykrádal témy kotlebovcom). Je čas vyvodiť z toho dôsledky. V týchto voľbách mal Smer na viac. Debakel Matoviča a Naďa je však dobrou správou. Odovzdané počty hlasov a skúsenosti z minulých eurovolieb, ktoré tiež "vyhralo" Progresívne Slovensko, a o rok sa ani nedostalo do NR SR, ukazujú, že tento pomer nehovorí o slovenskej politike vôbec nič. Prácu europoslancov ovplyvní skôr to, že viac ako polovica z nich nebude zaradená do frakcií. Ostatné nám napovedia nočné celoeurópske výsledky,“ uzatvára Chmelár.

Zdroj: screenshot SME

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.