Opozícia má veľmi krátku pamäť! Dolinková iba doháňa to, čo oni neurobili
12 | 05 | 2024 I Gabriela Fedičová

Opoziční politici majú aj príliš krátku pamäť. Lebo ministerka iba doháňa to, čo oni neurobili, zmeškali, alebo opravuje to, čo zbabrali. Výstavbu nemocníc z plánu obnovy – najmä v Bratislave na Rázsochách – zbabrali na jednotku. V ich rukách bola aj optimalizácia siete nemocníc, čakacie doby, skracovanie ordinačných hodín na pediatrických pohotovostiach či skoncovanie so zadlžovaním nemocníc. Svojich ľudí na vysokých postoch v rezorte zdravotníctva mali ešte nedávno všetky parlamentné opozičné strany, aj PS a KDH. Namiesto riešení sa ich lídri medzi sebou radšej roky hašterili a hádzali si polená pod nohy. Citát Igor Daniš, komentátor denníka Pravda.

Názor Igora Daniša s názvom: Veľmi krátka pamäť opozície. Inak by neodvolávala ministerku Dolinkovú zverejnený na stránke denníka Pravda, preberáme v plnom znení.

Opozícia sa rozhodla odvolať ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú už po pol roku od nástupu do funkcie. Argumenty, ktoré navrhovatelia položili na stôl, pôsobia dosť žalostne. V podstate sú druhoradé, v prvom rade treba urobiť divadlo pre verejnosť. Keby opozičným poslancom neduhy slovenského zdravotníctva skutočne ležali na srdci, tak by počas odvolávania sedeli v rokovacej sále. No tá zívala prázdnotou.

Ak opozičníci vytýkajú ministerke, že v tak dôležitom rezorte, ako je zdravotníctvo, musí byť aktívnejšia, agilnejšia, líderkou, tak možno majú pravdu. Skutočne ju zatieňujú iní ministri. Na druhej strane, ak chce prísť so skutočne dobre pripravenými koncepčnými návrhmi, vyžaduje si to určitý čas.

Opoziční politici majú aj príliš krátku pamäť. Lebo ministerka iba doháňa to, čo oni neurobili, zmeškali, alebo opravuje to, čo zbabrali. Výstavbu nemocníc z plánu obnovy – najmä v Bratislave na Rázsochách – zbabrali na jednotku. V ich rukách bola aj optimalizácia siete nemocníc, čakacie doby, skracovanie ordinačných hodín na pediatrických pohotovostiach či skoncovanie so zadlžovaním nemocníc. Svojich ľudí na vysokých postoch v rezorte zdravotníctva mali ešte nedávno všetky parlamentné opozičné strany, aj PS a KDH. Namiesto riešení sa ich lídri medzi sebou radšej roky hašterili a hádzali si polená pod nohy.

Pokiaľ ide o výstavbu fakultných nemocníc v Martine a Bratislave z peňazí plánu obnovy, tak terajší opoziční politici ju absolútne nedomysleli. V Martine neboli vyriešené pozemky a nakoniec sa nenašla ani firma, ktorá by nemocnicu v šibeničnom termíne postavila.

Zuzana Čaputová sa rozlúčila so Zelenskym. Po rozlúčkovej tour napísala odkaz
Prezidentka Zuzana Čaputová pokračovala v sobotu vo svojej rozlúčkovej ceste po Ukrajine. Navštívila Černihivskú oblasť, ktorá na severovýchode priamo susedí s Ruskom, pričom bombardovanie a boje ju veľmi poznačili. Obnova tejto oblasti však... Čítať ďalej
12 | 05 | 2024 | Gabriela Fedičová

Opoziční politici majú aj príliš krátku pamäť

Lebo ministerka Dolinková iba doháňa to, čo oni neurobili, zmeškali, alebo opravuje to, čo zbabrali.

Ešte horšie to dopadlo s nemocnicou na Rázsochách, celý projekt sa rozsypal. Aj preto, že bývalé múdre koaličné hlavy zabudli do projektu prevteliť nemocničné plánovanie – teda ktoré oddelenia, koľko lôžok, vzťahy s ostatnými nemocnicami v hlavnom meste. Dokonca požadovali iba 600 lôžok (asi preto, aby stihli predložiť v Bruseli rýchlejšie plnenie plánu tak trochu v socialistickom duchu). Keď si uvedomili, že najväčšia slovenská nemocnica by mala mať okolo 1 000 lôžok, tak ich počet zvýšili na 800 a projektantskej firme „nakázali“, aby projekt upravila bez finančnej náhrady. Preto musela ministerka Dolinková od zmluvy odstúpiť.

Keď už sa k „zakliatym Rázsochám“ hľadá alternatíva, momentálne v Ružinove, pretože medzitým sa v rovnakej lokalite v západnom cípe Bratislavy otvorila veľká súkromná moderná nemocnica na Boroch, začali v časti opozície hundrať. Opäť im trochu vypadlo z pamäte, že v ružinovskej nemocnici zrušili prepotrebnú rekonštrukciu, ktorú nemocnice v hlavnom meste potrebujú, lebo nová fakultná nebude stáť skôr, ako za desať rokov. Namiesto toho sa predbiehajú v argumentoch, ako sa to nedá a ako to bude zlé. Keby sa o alternatíve neuvažovalo, hundrali by opačne. Proste typické slovenské negativistické myslenie a prístup.

V slovenskom zdravotníctve nie je všetko zlé, ani nepatrí medzi najhoršie v Európe, ničí ho však príliš málo peňazí od štátu, nedostatok personálu, mnoho parciálnych záujmov a idealistické myslenie (za všetky neduhy môže Penta či predtým Paška): chýba pozitívny prístup. Bez neho sa nepohneme vpred. Je to možno výzva pre budúceho prezidenta Petra Pellegriniho, aby zvolal okrúhly stôl, kde by sa stretli všetky politické strany, lekári i dôležití hráči v rezorte a dohodli sa aspoň na základnom kompromise. Inak „Rázsochy“ nepostavíme ani za 100 rokov.

Musíme ho zadržať! Macron znova varuje pred Ruskom
Macron: Európa musí byť pripravená zadržať Rusko. Európa musí byť pripravená zadržať Rusko, ak Moskva „zajde príliš ďaleko“ v konflikte na Ukrajine, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron na sociálnej sieti X. Zastavme ich! „Ak v... Čítať ďalej
12 | 05 | 2024 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik