Vedeli ste? Skorá jar znamená riziko pre niektoré druhy vtáctva
15 | 03 | 2024 I Ivan Mihale/tasr

Skorá jar znamená riziko pre niektoré druhy vtáctva. Ak by prišlo prudké ochladenie, pre milióny hmyzožravých vtákov, ktoré už sú na Slovensku, by to znamenalo masové úhyny. TASR o tom informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

"Druhy, ktoré migrujú na krátku vzdialenosť, prileteli na svoje hniezdiská takpovediac s časovým náskokom dva týždne, aj viac. Kým v predošlých rokoch prilietali prvé jedince niektorých druhov, ako sú červienky, vrchárky modré či drozdy plavé v prvej marcovej dekáde, tento rok už beží regulárna a početná migrácia týchto vtákov," priblížil Roman Slobodník z RPS. Doplnil, že niektoré sovy začali skôr so znáškou a zahrievaním vajec, drozdy čierne si stavajú hniezda a na niekoľkých lokalitách sa už objavili bociany biele.

V tomto období majú vtáky tukové zásoby na minime

Potravy je totiž menej než v čase jesennej migrácie. "Preto je práve teraz vhodné spevavcom pomôcť poskytnutím krmiva v podobe slnečnice či repky. Krátkodobo dokážu aj hmyzožravé vtáky 'preladiť' na iný druh potravy, ako sú napríklad jablká či múčne červy, ktoré im ponúkneme," poznamenal Slobodník.

Organizácia poukázala na to, že napríklad sýkorky či brhlíky začínajú s hniezdením s ohľadom na vývoj hmyzu, ktorým kŕmia svoje mláďatá. Potravu tvoria najmä húsenice. V čase príletu muchárikov však môže byť hmyz v pokročilom štádiu vývinu, čo je už pre mláďatá menej hodnotná potrava, tvrdí.

Ohrozené je aj hniezdenie niektorých druhov

Napríklad mucháriky, ktoré majú začiatok migrácie geneticky podmienený, opustia zimoviská v Afrike v štandardnom čase. Keď však prídu na svoje hniezdiská, môže sa stať, že nebudú mať kde hniezdiť, opísali ornitológovia. Poukázali na to, že vhodné dutiny či búdky môžu byť obsadené druhmi, ktoré skorší začiatok hniezdenia prispôsobili skorému nástupu jari.

"Dlhšie obdobie bez snehovej pokrývky využívajú najmä dravé vtáky či sovy. Vhodné klimatické podmienky v kombinácii s dostatkom potravy spôsobujú, že sokol myšiar, ktorý spravidla hniezdi raz do roka, môže v potravne a klimaticky vhodnom roku zahniezdiť dvakrát. Občas sa k nemu pridáva aj myšiarka ušatá," povedal Slobodník. Druhé znášky majú u týchto druhov podľa neho menej mláďat.

Politológ: IVAN KORČOK JE ČORAZ NERVÓZNEJŠÍ A ČORAZ ČASTEJŠIE KLAME
"Za dva dni som narátal desať vašich klamstiev, pán Korčok. A vy, notorický klamár, ktorý ponižuje a uráža oponentov, falošný človek a pozér, ktorý nedokáže byť úprimný ani pred vlastným fanklubom, chcete byť hlavou tohto štátu? Nemáte na to. Ale... Čítať ďalej
14 | 03 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik