J. Ridzoň: PVV v oblasti environmentálnej politiky pôsobí celkovo dobrým dojmom
20 | 11 | 2023 I Ivan Mihale/tasr

Programové vyhlásenie vlády (PVV) pôsobí v oblasti environmentálnej politiky celkovo dobrým dojmom. Chýba tam podpora praktickej ochrany prírody, ktorú žiadajú aj vlastníci pozemkov. Pre TASR to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife.

Kladne hodnotí, že vláda uznáva míľniky plánu obnovy v prípade zonácie národných parkov. "Dáva to v prípade nezaujatého procesu prípravy zonácií nádej na vyriešenie dlhodobých problémov v národných parkoch, nádej na naštartovanie rozvoja regiónov v okolí národných parkov a dáva to aj nádej na doriešenie rozporu s európskou legislatívou v prípade hlucháňa," skonštatoval Ridzoň.

Pozitívne vníma, že sa vláda hlási k záväzkom, týkajúcich sa opatrení na zmierňovanie následkov klimatických zmien a k nízkouhlíkovej transformácii. "Rovnako je pozitívnym, že vláda hľadá spôsob podpory pre subjekty, poskytujúce ekosystémové služby," povedal environmentalista.

Organizácia negatívne hodnotí spôsob, ako navrhuje PVV revíziu zákonov v oblasti životného prostredia. "Zdá sa, že tu ochrana dopredu ťahá za kratší koniec, pritom donedávna malo Slovensko problém s tým, že slovenská legislatíva bola slabá a v rozpore s európskou legislatívou. Navyše dodnes niektoré nedostatky nie sú doriešené," poukázal Ridzoň. Dúfa, že praktická ochrana prírody sa v PVV neocitla len preto, že ju vláda považuje za samozrejmosť.

Plán prehodnotiť výšku spoločenských hodnôt rastlín a živočíchov, ako aj výšku trestov a priestupkov za environmentálne trestné činy vyvoláva v organizácii obavy. Dôvodom je, že opatrenie nie je konkrétne a nevie sa, aký cieľ chce vláda dosiahnuť.

"Nemyslíme si, že je nutné hodnoty meniť, keďže nie tak dávno boli aktualizované. No na druhej strane, niektoré druhy sa stávajú vzácnejšími, iné pribúdajú, takže spoločenské hodnoty nemôžu byť svätým písmom a je potrebné ich z času na čas aktualizovať," podotkol Ridzoň. Dodal, že prehodnotenie by sa malo diať na základe faktov a objektívne.

SOS/BirdLife sa obáva avizovaného prehodnotenia sústavy chránených území či byrokratickej a inštitucionálnej náročnosti systému správy životného prostredia. Nepremyslenými zásahmi môže dôjsť k zhoršeniu už dnes smutného stavu, varuje Ridzoň.

"Prípadné personálne výmeny a škrty v týchto inštitúciách a neodborné zásahy do procesov môžu viesť k tomu, že štát nebude vedieť zabezpečiť prínosy pre vlastníkov a samosprávy a vidiecke obyvateľstvo tak, ako to vláda sľubuje," povedal environmentalista.

Boris Kollár má údajne ďalšie dieťa! Národ sa baví: Pri dedičskom konaní bude treba prenajať štadión
Boris Kollár má údajne ďalšie dieťa. Jedna z jeho matiek, Barbora Richterová, matka dvoch jeho detí už niekoľko dní informuje na sociálnej sieti o tom, že Boris Kollár predseda hnutia Sme rodina intenzívne "pracuje" na svojej rodine ďalej a krátko... Čítať ďalej
20 | 11 | 2023 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik