Danko: Ak by Pellegrini prestal debatovať s PS, rokovania by šli lepšie
09 | 10 | 2023 I Ivan Mihale/tasr

Ak by líder Hlasu-SD Peter Pellegrini definitívne prestal rokovať s predsedom Progresívneho Slovenska (PS) Michalom Šimečkom, rokovania medzi Smerom-SD, Hlasom-SD a SNS by šli lepšie. Vyhlásil to šéf SNS Andrej Danko po pondelkovom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pellegrini by mal podľa neho pochopiť, že šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi patrí post predsedu vlády a líder Hlasu-SD má byť predsedom parlamentu. Danko dodal, že SNS nepodmieňuje svoju účasť vo vláde žiadnou pozíciou.

TASR
TASR
TASR
TASR

"Ak by Pellegrini definitívne prestal rokovať so Šimečkom, rokovania by nám išli omnoho lepšie, ale pokročili sme. Nepodmieňujeme svoju účasť žiadnou pozíciou," povedal Danko novinárom s tým, že SNS chce mať vo vláde relevantné miesto. Dúfa, že Pellegrini už pochopil, že v tejto zostave môže byť predsedom parlamentu a Fico ako víťaz volieb má byť predseda vlády. Doplnil tiež, že treba odbremeniť vládu odborníkov, keďže nemá na mnohé veci mandát a situácia zaťažuje aj Prezidentský palác.

Prezidentku Danko ubezpečil, že SNS chce byť vo vláde, ktorá zachová zahraničnopolitické priority Slovenska, hoci môžu mať rôzne názory na pomoc Ukrajine. "Musíme tiež hovoriť, že EÚ je síce funkčný projekt, ale musí sa zmeniť mnohé pri jej fungovaní a to isté sa týka NATO. To neznamená, že by sme šli do spochybňovania členstva," dodal.

Danko tiež vyhlásil, že tak ako je jednotná SNS, je jednotný aj poslanecký klub strany. "Poslancov majú spájať charaktery a spoločné idey. Ľudia, ktorí sú s nami, idey národné, kresťanské a sociálne spĺňajú," dodal. Odmietol, že by mali nastať problémy v klube.

Prezidentka Danka podľa jeho slov ubezpečila, že dôvodom na nevymenovanie ministrov nebudú osobné animozity. "Bol som ubezpečený, že to nebude mať osobný charakter, ale že to bude mať prísne pravidlá vychádzajúce z administratívnych problémov alebo trestnoprávnych konaní osôb," skonštatoval. Hlava štátu cez víkend zdôraznila, že prezident môže nomináciu odmietnuť vtedy, ak existujú závažné dôvody týkajúce sa konkrétnej osoby. Ako príklad spomenula, že takou prekážkou môže byť obvinenie v prípade človeka nominovaného na post ministra vnútra.

Lídri Smeru, Hlasu a SNS sa v pondelok ráno zišli na prvom spoločnom rokovaní. Dohodu o budúcej vláde zatiaľ neoznámili. Fico dostal 2. októbra ako predseda strany, ktorá získala v parlamentných voľbách najviac hlasov, poverenie na zostavenie vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová mu dala 14 dní.

Heger prosí Slovákov o pomoc: Zlepšil som vám život! Dajte mi vaše peniaze!
Bývalý premiér Eduard Heger (Demokrati) tentokrát prosí Slovákov o finančnú pomoc, aby mohol spoločne s Naďom, ktorý Slovákov nazýval opicami zachrániť Slovensko pred skazou, ktorú zapríčinili práve oni. Tomu sa hovorí paradox. Existenčné... Čítať ďalej
09 | 10 | 2023 | Ivan Mihale

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!