Ukrajina má veľký problém - ľudské práva
06 | 02 | 2023 I Ivan Brožík

Human Rights Watch (Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv HRW) nalieha na Ukrajinu, aby vyšetrila použitie zakázaných protipechotných mín. HRW má po dôkladnom vyšetrovaní dôkazy toho, že armáda Ukrajiny použila tisíce protipechotných nášľapných mín v meste Izium a jeho okolí, keď ruské sily obsadili oblasť. O probléme informuje Reuters com.

"Zdá sa, že ukrajinské sily majú v oblasti Iziumu značne rozptýlené nášľapné míny, čo má za príčinu množstvo civilných obetí a predstavuje to pretrvávajúce riziko," povedal Steve Goose, riaditeľ divízie zbraní v Human Rights Watch. "Ruské sily opakovane používali protipechotné míny a páchali zverstvá po celej krajine, ale to neospravedlňuje ukrajinské použitie týchto zakázaných zbraní," dodal.

Ukrajina je signatárom dohody

Ukrajina je zmluvnou stranou Dohovoru z roku 1997 o zákaze používania, skladovania, výroby a transferu protipechotných mín a o ich zničení. Rusko nie. Moskva zároveň poprela, že by sa zameriavala na civilistov alebo páchala vojnové zločiny.

Human Rights Watch uviedla, že použitie protipechotných mín je tiež porušením medzinárodného humanitárneho práva, pretože tieto zariadenia nedokážu rozlišovať medzi civilistami a bojovníkmi.

Nedržia slovo

Human Rights Watch v odpovedi na otázky médií uviedla, že námestník ukrajinského ministra obrany Oleksandr Polisčuk v liste z 24. novembra napísal, že Ukrajina sa plne zaväzuje plniť všetky medzinárodné záväzky v oblasti používania mín, vrátane „nepoužívania protipechotných mín vo vojne."

Nález HRW

Advokačná skupina so sídlom v New Yorku uviedla, že medzi 19. septembrom a 9. októbrom vykonala výskum v ukrajinskom Iziume, pričom vypočúvala viac ako 100 ľudí vrátane svedkov použitia nášľapných mín, obetí nášľapných mín, záchranárov, lekárov a ukrajinských odmínovačov. "Human Rights Watch zdokumentovala použitie mín PFM v deviatich rôznych oblastiach v meste Izium a jeho okolí a overila 11 civilných obetí z týchto mín," všetkých deväť oblastí bolo blízko miesta, kde sa v tom čase nachádzali ruské vojenské sily, čo naznačuje, že boli cieľom."

PFM je rozptýlená protipechotná mína, bežne nazývaná „motýlia mína"

Human Rights Watch uviedla, že Polisčuk neodpovedal na žiadnu z jej konkrétnych otázok o používaní mín PFM v meste Izium a vjeho okolí, pričom poznamenala, že podľa Kyjeva "informácie o typoch zbraní používaných Ukrajinou... nie je potrebné pred skončením vojny komentovať."

V USA zverejnili doslova bombu - Trump a Rusi? Všetko je inak!
Bombastický text v USA je zverejnený. Trump a Rusi. Všetko je inak, popisujú tému parlamentnilisty.cz. Robert Upshur „Bob“ Woodward, slávny americký novinár, jeden z tých, ktorí rozkryli aféru Watergate, sa ostro pustil do svojich mladších... Čítať ďalej
05 | 02 | 2023 | Ivan Brožík

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!