Vedci zistili prvé vážne následky lockdownu. Ide o deti
12 | 10 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

Írski vedci zistili, že deti narodené počas prvého lockdownu dosahujú vývinové míľniky neskôr, než deti narodené pred pandémiou – začínajú neskôr hovoriť prvé slová, ukazovať prstom či kývať –, zato sa však o čosi skôr plazia. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú v stredu zverejnila britská Kráľovská pediatrická fakulta (RCPCH).

TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
 V roku 2020 sa v Británii a Írsku narodilo 660.000 detí. Z dôvodu prísnych opatrení však boli v tomto období pozastavené predtým bežné aktivity, na ktorých sa batoľatá so svojimi rodičmi zúčastňovali. Pre obmedzenie cestovania tiež častokrát nemohli navštíviť starých rodičov, pripomenuli bádatelia.

"Lockdown v Írsku bol mimoriadne prísny. Počas prvých šiestich mesiacov pandémie sa rodiny, ktoré boli súčasťou štúdie, v priemere stretávali okrem členov vlastnej "nukleárnej rodiny" len so štyrmi ďalšími ľuďmi," uviedla detská neurologička Susan Byrneová z RCPCH.

TOTO už Vagovič prehnal! Radačovský mu poslal tajomný odkaz
Ani takmer dva roky po smrti nemá generál Milan Lučanský na druhom svete pokoj. Vždy sa totiž nájde na Slovensku niekto, kto si do neho potrebuje kopnúť. Tak ako teraz novinár Marek Vagovič, na ktorého naozaj nechutné slová zareagoval ostro v... Čítať ďalej
12 | 10 | 2022 | Tibor Malý

Výskumníci skúmali 309 "lockdownových detí" narodených medzi marcom a májom 2020, ktorých rodičia mali zaznamenávať desať vývinových míľnikov vrátane schopnosti plaziť sa, uchopenia predmetov palcom a ukazovákom či vyslovenia aspoň jedného plnovýznamového slova.

Výsledky štúdie ukázali, že lockdown mal na deti malý, avšak merateľný vplyv – v porovnaní s deťmi narodenými pred pandémiou mali problém s rozprávaním, ukazovaním na ľudí či objekty a mávaním. Vedeli sa však lepšie plaziť, čo vedci pripisujú tomu, že strávili viac času doma na dlážke než v kočíkoch či autosedačkách.

"Tieto deti boli stále doma a nevideli ľudí odchádzať, tak sa nenaučili dávať pá-pá. Rovnako nemali potrebu ukazovať na nové veci, keďže doma už všetko poznali," vysvetlila Byrneová. Zdôraznila, že rodičia môžu proti tomuto fenoménu bojovať tak, že sa budú deťom viac venovať, čítať im a rozprávať sa s nimi.

Závažné zistenie Poliakov na ropovode Družba! Ďalšie riziko pre energetickú bezpečnosť Európy
Závažné zistenie Poliakov na ropovode Družba. Ďalšie riziko pre energetickú bezpečnosť Európy. Poľský prevádzkovateľ ropovodu PERN zistil únik ropy v jednom z potrubí ropovodu Družba. Ten prepravuje ropu z Ruska do Európy. Najnovšia situácia ešte... Čítať ďalej
12 | 10 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik