Západ závislý od vojny musí prestať snívať o globálnej nadvláde silou
07 | 09 | 2022 I Diana Zaťková

Zatiaľ čo rozvojové krajiny sú už dlho slobodné, niektoré západné krajiny stále snívajú o obnovení „zlatého veku“ imperializmu a kolonializmu, v ktorom môžu dosiahnuť globálnu nadvládu silou, píše Global Times.

Je Európa závislá na vojne?

Bývalý malajzijský premiér Mahathir Mohamad vo svojom príspevku na Facebooku odsúdil Západ, najmä európske krajiny, za to, že sú „závislé na vojne a zabíjaní ľudí“. "Oslavujú vojny. Oslavujú zabíjanie... Pripravujú sa na vojny cvičeniami a vojnovými hrami. Neustále vymýšľajú nové zbrane, ktoré sú účinnejšie pri zabíjaní ľudí."

Mahathir v tomto príspevku tiež kritizoval Západ za provokáciu Ruska, ktorá nakoniec viedla k súčasnému vojenskému konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom. To odzrkadľuje jeho vyjadrenia v nedávnom rozhovore pre Financial Times, kde obvinil „americkú provokáciu“ zo zvyšujúceho sa napätia v Taiwanskom prielive a vyzval krajiny juhovýchodnej Ázie, aby sa držali ďalej od USA a provokácií Západu voči Číne.

Ako 97-ročný skúsený politik bol Mahathir svedkom toho, ako sa Malajzia vydala na cestu nezávislého rozvoja po tom, čo zažila bolesť z kolonizácie a traumu druhej svetovej vojny, ktorú zapálili západné mocnosti. Aj to je súčasťou histórie mnohých ďalších krajín juhovýchodnej Ázie.

Lavrov: Ak ste nás nazvali fašistami, vyvodíme dôsledky
Moskva si vyžiadala text Borrellovho prejavu, v ktorom označil Rusko za fašistické. "Ak nedostaneme tento prepis, vyvodíme príslušné dôsledky," povedal ruský minister zahraničia Lavrov podľa portálu mandiner.hu. Šéf diplomacie EÚ Joseph Borrell vo... Čítať ďalej
07 | 09 | 2022 | Alica Kočišová

Americká provokácia

Mahathirovo vyhlásenie odráža verejnú mienku hlavného prúdu v regionálnych krajinách. Ľudia z juhovýchodnej Ázie vedia, že by dnešný mierový vývoj nemali považovať za samozrejmosť, pretože takáto cesta bola postavená na bojoch a prekonávaní nespočetných hrozivých prekážok. Preto je prirodzené, že nie sú ochotní nechať sa prinútiť k ďalšej vojne medzi veľmocami, nehovoriac o tom, že sa stanú obeťou konfliktu. 

Malajzijský politik očividne videl hrozbu západnej provokácie pre regionálny a dokonca globálny mier a bezpečnosť. Mahathir varuje juhovýchodnú Áziu, aby sa nestala malým pešiakom na jedno použitie v indicko-pacifickej stratégii Západu. Regionálnym krajinám tiež pripomína, aby sa nestali spolupáchateľmi agresívnych západných mocností.

Západ napísal svoju históriu prosperity na násilí, krviprelievaní a vojenách

Ako bývalí kolonizátori zanechávajúci jazvy v mnohých rozvojových krajinách, Západ napísal svoju históriu prosperity na násilí, vrátane krviprelievania a vojen. Západná civilizácia od veku bádania používa silu na drancovanie chudobnejších a slabších krajín, aby získala viac bohatstva, čo viedlo k jej nadvláde vo svete.

Západné krajiny však neradi vidia, keď je ich hegemónia spochybňovaná, pretože inak stratia rozhodujúci násilný nástroj na podmanenie si iných krajín. Výsledkom je, že Západ prijal všetky možné druhy represívnych opatrení voči krajinám, ktoré by mohli ohroziť ich hegemóniu, dokonca až tak ďaleko, že vedú vojny.

Bude ako nebolo!
Európu čaká úplná devastácia po vyhlásení Gazpromu. Forbes: zastavenie Nord Streamu zničí európsku ekonomiku. Bude zle... Európske ekonomiky budú zdevastované po prudkom poklese exportu ruského plynu cez Nord Stream, píše v článku v denníku... Čítať ďalej
06 | 09 | 2022 | Milan Laca

Pod vedením USA a NATO

Hoci je ťažké vykresliť všetky európske krajiny ako nadšencov násilia, niektoré bývalé impériá v Európe majú stále záujem šikanovať ostatných použitím sily, ako keby boli ešte v cisárskom období. Lü Xiang, vedecký pracovník Čínskej akadémie sociálnych vied, povedal pre Global Times, že aj keď európske mocnosti väčšinou prestali vyprovokovávať vojny po druhej svetovej vojne, stále sa v modernej dobe podieľajú na bezohľadnom krviprelievaní a neodôvodnených vojnách pod vedením USA. v rámci mechanizmu NATO.

Vývoj západnej civilizácie sa dostal do slepej uličky

Čínsky vojenský expert Song Zhongping sa domnieva, že posadnutosť vojnou v niektorých západných krajinách odhaľuje ich hegemónne zmýšľanie. Vývoj západnej civilizácie sa dostal do slepej uličky – stále ju prenasleduje imperializmus. Hlboko vo vnútri niektorí na Západe stále považujú rozvojové krajiny za svoje kolónie, takže sa stále snažia nájsť spôsoby, ako šikanovať a zneužívať, aby získali viac výhod a presadzovali svoje záujmy.

Väčšina krajín si však teraz začala naplno uvedomovať potrebu samostatnosti, aby sa nestali terčom šikanovania a rabovania zo strany Západu. A kde je útlak, tam bude odpor, povedal Song.

Západ by sa mal prebrať zo sna

Kolonializmus a imperializmus slúžili na vytváranie lupičov a pirátov západných mocností. Pre tieto krajiny je však úplne nereálne si myslieť, že takéto kruté a neľudské spôsoby im môžu zaručiť, že v dnešnom svete budú rozširovať svoje sily. Je najvyšší čas, aby sa prebudili zo sna, že môžu vládnuť svetu silou.

Erdogan: Za energetickú krízu v Európe môžu sankcie
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pripísal v utorok vinu za energetickú krízu v Európe sankciám, ktoré Európska únia uvalila na Rusko za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu. Rovnakú rétoriku pritom v tejto súvislosti používaj aj Kremeľ, uvádza... Čítať ďalej
06 | 09 | 2022 | Diana Zaťková/TASR

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik