Moskva oznámila, že Švajčiarsko nemôže zastupovať Kyjev v Rusku
11 | 08 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

Rusko vo štvrtok oznámilo, že Švajčiarsko stratilo charakter neutrálnej krajiny, a preto nemôže diplomaticky zastupovať Ukrajinu v Rusku. Moskva vyčíta Bernu jeho rozhodnutie uvaliť na Rusko sankcie. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Švajčiarsko v stredu vyhlásilo, že Ukrajina požiadala Bern, aby ju v Rusku zastupoval. "Žiaľ, Švajčiarsko stratilo charakter neutrálnej krajiny a nemôže konať ako sprostredkovateľ, ani ako zástupca záujmov," povedal novinárom Ivan Nečajev z tlačového oddelenia ruského ministerstva zahraničných vecí. Potvrdil, že Bern požiadal Rusko o odpoveď, či bude súhlasiť, aby Švajčiarsko zastupovalo záujmy Ukrajiny v Rusku a obrátene (záujmy Ruska na Ukrajine).

Nečajev zdôraznil, že Švajčiarsko podporilo kyjevskú vládu a zaviedlo sankcie proti Rusku. "Je úplne nepochopiteľné, ako môže niekto s takýmto správaním ponúkať prostredníctvo, zastupovanie alebo ďalšie služby dobej vôle," dodal.

Už od začiatku ruskej invázie 24. februára bolo neutrálne Švajčiarsko pripravené poskytovať diplomatickú pomoc a slúžiť ako sprostredkovať medzi oboma stranami. Alpská krajina má dlhú tradíciu vystupovať ako ochranná mocnosť, prvýkrát túto úlohu zohralo počas francúzsko-pruskej vojny v rokoch 1870-71. Švajčiarsko malo odvtedy takýto mandát už mnohokrát a v súčasnosti zastupuje diplomatické záujmy množstva štátov, vrátane záujmov Ruska v Gruzínsku a naopak.

Spustite plynovod!
Nemeckí politici vyzvali kancelára Scholza, aby otvoril Nord Stream 2, aby sa predišlo nepokojom. Predstavitelia viacerých nemeckých politických strán sa domnievajú, že odmietnutie Nord Streamu 2 bude mať pre tamojšiu ekonomiku strašné následky,... Čítať ďalej
11 | 08 | 2022 | Milan Laca

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik